Čo chce EÚ kontrolovať v agrosektore ?

Autor: Martin Ondráš | 5.3.2018 o 9:00 | Karma článku: 3,48 | Prečítané:  687x

Eurofondy sú ako Celaskon, dajú sa zohnať, ale bohužial nezaberajú na všetko a v prípade nášho agro sektoru je preukázané, že nie sú dostupné a preto nemajú dopad na 90% subjektov v tejto oblasti. Tak načo sú vlastne čerpané?

MPaRV už od roku 2002  zbiera informácie o stave Agro sektoru. Slovensko vstúpilo do EÚ v roku 2004 a v tom čase bol minister Zsolt Simon (SMK 2002-2006). Predpokladám, že práve tento pán nastavoval a vyjednával podmienky pre poľnohospodárov. Ako sa ale ukázalo práve v koncepcii rozvoja poľnohospodárstva do 2020 sa peniaze z eurofondov absolútne minuli účinkom na čo boli alokované a nemajú priamy dopad na ekonomiku pre 90% subjektov v poľnohospodárstve. Ak zodpovedné ministerstvo vo svojom podklade tvrdí, že 90% dotácií "zoberie" 10% žiadateľov, niečo nie je v poriadku, toto ale musí byť zrejmé ako kontrolným orgánom EÚ, tak tvorcovi Agrárnej stratégie. 12 rokov je každý rok predkladaná správa o čerpaní prostriedkov a tých istých 12 rokov je vždy bez väčších námietok akceptovaná ako vládou, tak orgánmi EÚ.

Po SMK riadila MPaRV LS-HZDS (2006-2010 spoločne po 1 roku M.Jureňa, Z.Kramplová, S.Becík, V.Chovan) a následne opäť Zsolt Simon (MOST-HID 2010-2012), neskôr L.Jahňátek (SMER 2012-2016) a teraz G.Matečná (SNS 2016- )

Od roku 1989 bol tento rezort v rukách aj KDH, SDĽ a HZDS. 

Mám za to, že môžem konštatovať, že tento rezort už riadili všetky strany a veľmi úspešne, ak sa dá za úspech pokladať zničená prvovýroba, nefunkčná živočíšna produkcia, absolútna potravinová nestabilita a nakoniec, keď už nie je čo fyzicky rozpredať a zničiť, tak všemocné eurofondy.

Zamyslel sa niekto niekedy nad tým, že naša pôda (a to máme 2,4 mil ha poľnohospodárskej pôdy z ktorej je 1,4 mil ha ornej pôdy, 119 tis ha chmeľníc, viníc, ovocných sadov a záhrad, 874 tis ha trvalých trávnych porastov ) je jediné a nemenné dedičstvo po našich starých rodičoch a na ktorom sme boli všetci odkojení ? Priemerná bodová hodnota poľnohospodárskej pôdy Slovenska je 53,9 bodov. Najvyššiu bodovú hodnotu má kraj Trnavský (76,9),nasledujú kraje Nitriansky (75,5) Bratislavský (72,4), Košický (54,2), Trenčiansky (45,7),Banskobystrický (43,2), Prešovský (36,3) a Žilinský (29,9) - maximum je 100 bodov a naše lesy - 2 mil ha lesnej pôdy a vodné plochy s výmerou 94 tis ha dotvárajú našu krásnu krajinu.

Trochu odbočíme a skúste cestovať po farmárskych krajinách EÚ spolu so mnou. Bol som v Nórsku študovať lososie farmy vo voľnej prírode, 7 rokov som ako študent chodil na "jablkové" brigády do Talianska. Najskôr iba na zber, neskôr aj na jarné ošetrenie a následne zber a spracovanie. Viete čo tam je zvláštne? Nepočujete slovo eurofondy. Talianskych farmárov to nezaujíma, o to sa starajú odbytové regionálne organizácie. Nepoznajú však pojem nezaplatená faktúra, nepoznajú pojem úmyselne spôsobená škoda, nepoznajú pojem výnimka z povinností. Bol som fascinovaný ako aj najväčší vlastníci sadov pozorne počúvali 2 expertov na výživu stromov a ochranu pred škodcami. Dvaja profesori mali najskôr týždeň voľný pohyb po všetkých sadoch a nikto im nič neskrýval a nikto nemal záujem im brániť v kontrole, naopak všade mali otvorené dvere. Tí istí dvaja páni nakoniec zhrnuli svoje zistenia a predstavili plán na výživu a ochranu jabloní. A čuduj sa svete, nikto nekritizoval, nikto nevyjadroval nesúhlas a keď nadišiel čas na plánovanú závlahu sadov, všetci farmári, bez ohľadu na veľkosť farmy a aktuálnu stav rozrobených prác, zavlažovali. Keď nadišiel čas pre postrek proti škodcom, všetci spoločne v jeden termín striekali sady. Skončila sezóna a presne tí istí 2 profesori opäť prišli na týždeň do sadov a skontrolovali stav stromov, mali údaje z odbytovej organizácie o objemoch z jednotlivých sadov, mali údaje o kontrole kvality jabĺk pri výkupe podľa farmárov a podľa sadu. Bolo to úžasne s nimi sedieť na káve a diskutovať o tom, ako sa najnovšie vedecké poznatky preniesli do praxe a vedeli hneď preukázať, aký mali dopad ako na výnos tak na kvalitu a v neposlednej rade na kondíciu stromov (tu musím povedať, že som to zažíval v rokoch 94-01) a čo bolo moje najväčšie prekvapenie ? Práve títo 2 páni nakoniec ovplyvnili výkupnú cenu jabĺk pre nasledujúcu sezónu. Zmluvy sa podpisovali v decembri na nasledujúci rok (žiadne plakanie o možnej neúrode, žiadne plakanie o možných škodcoch, žiadne plakanie o možných mrazoch) a cena bola fix pre celú ďalšiu sezónu a farmári s najlepšou bonitou jabĺk mali najvyššie výkupne ceny bez ohľadu na to či mali 1 ha sadov ale 20 ha.

Moja posledná úvaha o Taliansku, skúste sa opýtať farmára v sadovej oblasti, či vie prikúpiť 1m2 pôdy vhodnej na sad. Začne sa smiať a bude Vám ťukať na hlavu. NIKTO nepredáva. NIKTO nekupuje, lebo pôda je pôda, to nie je dom, auto, alebo televízor. Pôda je naveky. Zlučujú sa majetky svatbami, delia sa smrťou a dedením a opäť zlučujú svatbami. Nikde nie sú ploty, každý vie odkiaľ pokiaľ je jeho sad.

A teraz sa vrátim ku nám. Pôda nás odchovala, nie ako macocha, ale ako matka. A čo robíme ? Namiesto starostlivosti, ošetrovania, zlepšovania na ornej pôde staviame slnečné elektrárne alebo logistické centrá. Ak nie logistické tak obchodné, ak nie obchodné, tak rozširujeme stavebné pozemky. A keď sa nám už konečne podarilo zničiť väčšinu výroby, rozpredať a privatizovať väčšinu družstiev ktoré mali v čase predaja ešte aktívny majetok a už nemajú žiaden :-) prišiel zázrak vo forme EÚ fondov.

Vyčlenia sa prostriedky a my nie len že ich nedokážeme riadne vyčerpať a použiť na skutočný rozvoj a podporu potravinárstva, naopak. My ich pridelíme 10% žiadateľom na rôzne projekty, ktoré následne schválime, skontrolujeme ich plnenie, preplatíme faktúry, vykonáme opätovnú kontrolu a s úsmevom informujeme Brusel.

No buď boli, sú a budú všetci slepí, alebo bolo, je a bude všetko ako má byť. Trochu potom nerozumiem tým teatrálnym  vystúpeniam ako našich predstaviteľov, tak predstaviteľov EÚ. Čo pre boha chcú teraz kontrolovať ? To musí zomrieť mladý novinár, aby sa zobudil celý svet ? 

Neplatíme náhodou z našich daní ako naše kontrolné orgány, tak ich nadriadené, riadiace orgány a v neposlednom rade aj kontrolné a riadiace orgány EÚ? 

Kde sa berie drzosť hraničiaca s aroganciou postaviť sa pred média a v mene ohavného násilného trestného činu, ktorý stále nie je objasnený, sa chváliť že skontrolujeme všetko a nenecháme kameň na kameni ? Teraz ? 

Keď sa náhodou, alebo omylom kontrolóra preukáže pochybenie, keď sa preukáže nesprávne použitie prostriedkov, kto to nakoniec zaplatí ?

Viem Vám s určitosťou povedať kto to nezaplatí :

Premiér - NIE, Minister - NIE, Poberateľ príspevku - NIE, Spiaci lokálny kontrolór - NIE, Spiaci EÚ kontrolór - NIE

Občan a volič ?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ako sa z mafiánov stávajú ctihodní občania

Mafiánom pomáhajú kontakty s políciou.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Fico bojuje o všetko, vrátil sa do formy

Šéf Smeru je späť, skúša starú formu.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Súd podľa Fica

Fico svoj návrh nemyslí celkom vážne.


Už ste čítali?