reklama

Čo chce EÚ kontrolovať v agrosektore ?

Eurofondy sú ako Celaskon, dajú sa zohnať, ale bohužial nezaberajú na všetko a v prípade nášho agro sektoru je preukázané, že nie sú dostupné a preto nemajú dopad na 90% subjektov v tejto oblasti. Tak načo sú vlastne čerpané?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

MPaRV už od roku 2002 zbiera informácie o stave Agro sektoru. Slovensko vstúpilo do EÚ v roku 2004 a v tom čase bol minister Zsolt Simon (SMK 2002-2006). Predpokladám, že práve tento pán nastavoval a vyjednával podmienky pre poľnohospodárov. Ako sa ale ukázalo práve v koncepcii rozvoja poľnohospodárstva do 2020 sa peniaze z eurofondov absolútne minuli účinkom na čo boli alokované a nemajú priamy dopad na ekonomiku pre 90% subjektov v poľnohospodárstve. Ak zodpovedné ministerstvo vo svojom podklade tvrdí, že 90% dotácií "zoberie" 10% žiadateľov, niečo nie je v poriadku, toto ale musí byť zrejmé ako kontrolným orgánom EÚ, tak tvorcovi Agrárnej stratégie. 12 rokov je každý rok predkladaná správa o čerpaní prostriedkov a tých istých 12 rokov je vždy bez väčších námietok akceptovaná ako vládou, tak orgánmi EÚ.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po SMK riadila MPaRV LS-HZDS (2006-2010 spoločne po 1 roku M.Jureňa, Z.Kramplová, S.Becík, V.Chovan) a následne opäť Zsolt Simon (MOST-HID 2010-2012), neskôr L.Jahňátek (SMER 2012-2016) a teraz G.Matečná (SNS 2016- )

Od roku 1989 bol tento rezort v rukách aj KDH, SDĽ a HZDS. 

Mám za to, že môžem konštatovať, že tento rezort už riadili všetky strany a veľmi úspešne, ak sa dá za úspech pokladať zničená prvovýroba, nefunkčná živočíšna produkcia, absolútna potravinová nestabilita a nakoniec, keď už nie je čo fyzicky rozpredať a zničiť, tak všemocné eurofondy.

Zamyslel sa niekto niekedy nad tým, že naša pôda (a to máme 2,4 mil ha poľnohospodárskej pôdy z ktorej je 1,4 mil ha ornej pôdy, 119 tis ha chmeľníc, viníc, ovocných sadov a záhrad, 874 tis ha trvalých trávnych porastov ) je jediné a nemenné dedičstvo po našich starých rodičoch a na ktorom sme boli všetci odkojení ? Priemerná bodová hodnota poľnohospodárskej pôdy Slovenska je 53,9 bodov. Najvyššiu bodovú hodnotu má kraj Trnavský (76,9),nasledujú kraje Nitriansky (75,5) Bratislavský (72,4), Košický (54,2), Trenčiansky (45,7),Banskobystrický (43,2), Prešovský (36,3) a Žilinský (29,9) - maximum je 100 bodov a naše lesy - 2 mil ha lesnej pôdy a vodné plochy s výmerou 94 tis ha dotvárajú našu krásnu krajinu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Trochu odbočíme a skúste cestovať po farmárskych krajinách EÚ spolu so mnou. Bol som v Nórsku študovať lososie farmy vo voľnej prírode, 7 rokov som ako študent chodil na "jablkové" brigády do Talianska. Najskôr iba na zber, neskôr aj na jarné ošetrenie a následne zber a spracovanie. Viete čo tam je zvláštne? Nepočujete slovo eurofondy. Talianskych farmárov to nezaujíma, o to sa starajú odbytové regionálne organizácie. Nepoznajú však pojem nezaplatená faktúra, nepoznajú pojem úmyselne spôsobená škoda, nepoznajú pojem výnimka z povinností. Bol som fascinovaný ako aj najväčší vlastníci sadov pozorne počúvali 2 expertov na výživu stromov a ochranu pred škodcami. Dvaja profesori mali najskôr týždeň voľný pohyb po všetkých sadoch a nikto im nič neskrýval a nikto nemal záujem im brániť v kontrole, naopak všade mali otvorené dvere. Tí istí dvaja páni nakoniec zhrnuli svoje zistenia a predstavili plán na výživu a ochranu jabloní. A čuduj sa svete, nikto nekritizoval, nikto nevyjadroval nesúhlas a keď nadišiel čas na plánovanú závlahu sadov, všetci farmári, bez ohľadu na veľkosť farmy a aktuálnu stav rozrobených prác, zavlažovali. Keď nadišiel čas pre postrek proti škodcom, všetci spoločne v jeden termín striekali sady. Skončila sezóna a presne tí istí 2 profesori opäť prišli na týždeň do sadov a skontrolovali stav stromov, mali údaje z odbytovej organizácie o objemoch z jednotlivých sadov, mali údaje o kontrole kvality jabĺk pri výkupe podľa farmárov a podľa sadu. Bolo to úžasne s nimi sedieť na káve a diskutovať o tom, ako sa najnovšie vedecké poznatky preniesli do praxe a vedeli hneď preukázať, aký mali dopad ako na výnos tak na kvalitu a v neposlednej rade na kondíciu stromov (tu musím povedať, že som to zažíval v rokoch 94-01) a čo bolo moje najväčšie prekvapenie ? Práve títo 2 páni nakoniec ovplyvnili výkupnú cenu jabĺk pre nasledujúcu sezónu. Zmluvy sa podpisovali v decembri na nasledujúci rok (žiadne plakanie o možnej neúrode, žiadne plakanie o možných škodcoch, žiadne plakanie o možných mrazoch) a cena bola fix pre celú ďalšiu sezónu a farmári s najlepšou bonitou jabĺk mali najvyššie výkupne ceny bez ohľadu na to či mali 1 ha sadov ale 20 ha.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Moja posledná úvaha o Taliansku, skúste sa opýtať farmára v sadovej oblasti, či vie prikúpiť 1m2 pôdy vhodnej na sad. Začne sa smiať a bude Vám ťukať na hlavu. NIKTO nepredáva. NIKTO nekupuje, lebo pôda je pôda, to nie je dom, auto, alebo televízor. Pôda je naveky. Zlučujú sa majetky svatbami, delia sa smrťou a dedením a opäť zlučujú svatbami. Nikde nie sú ploty, každý vie odkiaľ pokiaľ je jeho sad.

A teraz sa vrátim ku nám. Pôda nás odchovala, nie ako macocha, ale ako matka. A čo robíme ? Namiesto starostlivosti, ošetrovania, zlepšovania na ornej pôde staviame slnečné elektrárne alebo logistické centrá. Ak nie logistické tak obchodné, ak nie obchodné, tak rozširujeme stavebné pozemky. A keď sa nám už konečne podarilo zničiť väčšinu výroby, rozpredať a privatizovať väčšinu družstiev ktoré mali v čase predaja ešte aktívny majetok a už nemajú žiaden :-) prišiel zázrak vo forme EÚ fondov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vyčlenia sa prostriedky a my nie len že ich nedokážeme riadne vyčerpať a použiť na skutočný rozvoj a podporu potravinárstva, naopak. My ich pridelíme 10% žiadateľom na rôzne projekty, ktoré následne schválime, skontrolujeme ich plnenie, preplatíme faktúry, vykonáme opätovnú kontrolu a s úsmevom informujeme Brusel.

No buď boli, sú a budú všetci slepí, alebo bolo, je a bude všetko ako má byť. Trochu potom nerozumiem tým teatrálnym vystúpeniam ako našich predstaviteľov, tak predstaviteľov EÚ. Čo pre boha chcú teraz kontrolovať ? To musí zomrieť mladý novinár, aby sa zobudil celý svet ? 

Neplatíme náhodou z našich daní ako naše kontrolné orgány, tak ich nadriadené, riadiace orgány a v neposlednom rade aj kontrolné a riadiace orgány EÚ? 

Kde sa berie drzosť hraničiaca s aroganciou postaviť sa pred média a v mene ohavného násilného trestného činu, ktorý stále nie je objasnený, sa chváliť že skontrolujeme všetko a nenecháme kameň na kameni ? Teraz ? 

Keď sa náhodou, alebo omylom kontrolóra preukáže pochybenie, keď sa preukáže nesprávne použitie prostriedkov, kto to nakoniec zaplatí ?

Viem Vám s určitosťou povedať kto to nezaplatí :

Premiér - NIE, Minister - NIE, Poberateľ príspevku - NIE, Spiaci lokálny kontrolór - NIE, Spiaci EÚ kontrolór - NIE

Občan a volič ?

Martin Ondráš

Martin Ondráš

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  164
  •  | 
  • Páči sa:  320x

Viac ako 20 rokov sa aktívne venujem potravinovej bezpečnosti, kvalite potravín a potravinovému právu. Nie len na úrovni SR, ale aj v rámci krajín V4. Som presvedčený, že spotrebiteľ má byť informovaný a nie klamaný. Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu