5 dôvodov smrti slovenského potravinárstva

Autor: Martin Ondráš | 7.3.2018 o 9:00 | Karma článku: 2,48 | Prečítané:  649x

Keď sa narodí malé dieťa, staráte sa oň, učíte ho jesť, piť, chodiť. Neskor rozprávať, myslieť, učiť sa. Potom chápať súvislosti, osvojiť si pravidlá a skúšať kráčať vlastnou cestou, pomáhate mu, chránite ho, vytvárate mu zázemie

To isté platí o akomkoľvek odvetví hospodárstva po revolúcii v 1989. Máte 2 možnosti, buď si premeriate toho tínedžera kritickým okom a pošlete ho nepripraveného pracovať do trhového sveta čiže ringu a ak máte viac rozumu ako ďateľ na betónovom stĺpe, musíte vedieť, že je nepripravený a odsúdený na neúspech, stratí sebadôveru, vydrží pár úderov a potom spadne do rohu a tam tíško plače. Kto je na vine ? On ? Nie, VY ! 

Alebo si tým istým okom kriticky premeriate toho istého tínedžera, máte jasnú predstavu kde ho chcete vidieť, pripravíte si plán, tvrdo ho pripravujete a zatiaľ vyjednávate najlepšie podmienky pre jeho štart a v správny deň ho pošlete do ringu. Prvé kolo,úder. Druhé kolo, úder a pokus o obranu. Tretie kolo, obrana pred údermi. Štvrté kolo, obrana a útok. Piate kolo, útok....víťazstvo. Kto vyhral ? On ? Nie, VY !

Dôvod č.1 - Žiadna príprava

Slovenské potravinárstvo bolo predimenzované, ekonomicky stratové a umelo dotované. Všetci poznajú ako sa mali za čias minulých všetky babky a dedkovia ktorí pracovali na JRD alebo vo výrobe potravín. Každý mal doma 1 či 2 svinky, veď to sa vždy nejak podarí vychovať, Tí šikovnejší aj traktor, kravku veď nafty bolo dosť, krmiva tiež. Aj napriek tomu, že rastlinná výroba je ekonomický zázrak, zoberte si obilie. Jedno zrnko do zeme = jeden klas pri žatve. Jeden klas = 40 zrniek. Áno, je pravda že treba siať, hnojiť, ošetrovať, pokosiť, vymlátiť, usušiť, predať. Ale aj tak, 1 zrnko vstup, 40 zrniek výstup. 10 zrniek sa použije na náklady spojene s nutnými prácami, 5 zrniek sa použije na lízing traktorov a kombajnov, 5 zrniek sú zberové a rastové straty, 10 zrniek sa "stratí" pre chov domácich sviniek a kravičiek a 10 zrniek je čistý zisk. 1:10 v tom istom roku je ekonomický zázrak v porovnaní s investíciami s návratnosťou 10-15-20 rokov ako v energetike a pod. Zrazu prevrat, otvorený trh a žiadne RVHP kde sa všetko umelo vykázalo ako predané.

Jedného predsedu, žiadneho manažéra, ktorý prevádzkuje na 50 ha 30 ročný traktor ktorému viac tiekla nafta a olej z motora do pôdy ako do neho sme postavili proti druhému predsedovi z 5 generácie predsedov, jeho brat je expert na poľnohospodárske právo, strýko študoval výživu rastlín, majú ročný nový traktor ktorý má 30% úsporu nafty a oleja oproti nášmu a tiež má 50 ha na osev. Odznel prvý gong, prvé kolo. Náš traktorista vedie, traktor ide na plný plyn, naučený, že na spotrebu sa nehľadí, hlavne nech je o 14.00 padla, vyhrávame. Druhé kolo, remíza. Tretie kolo, nemáme naftu, nemáme olej, traktor sa nám rozsypal ale ešte sa držíme. Gong, 4,5,6,7,8,9 kolo kontumačná prehra.

Dôvod č.2 - Žiadna stratégia

Ak chcete aby Váš syn bol napríklad úspešný sudca, potrebuje mať predpoklady a trpezlivosť učiť sa. Takže 9 rokov základnej, potom 4 gymnázium, 5 právo, rigorózne konanie, justičné skúšky, zaradenie do zoznamu sudcov čakateľov, štastie pri výbere, umiestnenie na súde - toto je čistá stratégia a nesmiete vynechať ani jeden krok (21 rokov v ideálnom prípade, žiadna zmena stratégie, žiadna zmena smerovania)

Chceme mať ziskové poľnohospodárstvo, predpoklady a pôdny fond máme ideálne, závlahové podmienky dobré, podnebie mierne. Potrebujeme 9 rokov základnej školy a učiť sa od tých kde to už nejaký ten rok dobre funguje - vynechali sme. Potrebujeme 4 roky gymnázia (každá vláda ma to isté vládne obdobie), splnené. Potrebujeme 5 rokov vysokej školy - začali sme 2004 vstupom do EÚ a nastavovaním dotačnej schémy a schémy kvôt - nedokončili sme, lebo sme zabudli čo vlastne chceme, chýbali sme na základnej škole. Dostali sme prostriedky - nečerpáme. No lebo nevieme vypísať riadne žiadosť a tlačivo, chýbali sme na základnej keď sa to preberalo. Postavíme sa do zoznamu výrobcov pre jednotný trh EÚ - nikdy nebudeme vybratý, prečo ? Lebo nemáme základnú školu, strednú stále opakujeme a skúšame, vysokú sme nedokončili, peniaze určené na rozvoj nedokážeme naliať tam kde treba, len tam komu treba. Umiestnenie a udržanie si pozície v rámci EÚ trhu nedokážeme, lebo ....chýbali sme na základnej, strednú meníme každé 4 roky, vysokú sme nestihli dokončiť, peniaze nedokážeme investovať správne, lebo nevieme kde to je správne....

Dôvod č.3 - Nesprávna orientácia

Snažíme sa stále dobiehať niečo, za čím zaostávame 40 rokov už pri štarte a každé 4 roky nám pribudne ďalších 10 rokov zaostávania. Chceme sa vyrovnať trhom EÚ, sme vopred odsúdený na neúspech. Hovorí nám to akademická obec, hovorí nám to každý rok výročná správa, hovoria nám to sami predsedovia - nevadí aj tak ideme svoj stranícky plán. Upravujeme a meníme zákony, upravujeme a meníme podmienky pre prácu, zakazujeme, prikazujeme, zakazujeme čo sme prikázali, prikazujeme čo sme zakázali. Už tomu nerozumie nikto, ani autor príkazov a zákazov. Keď viem, že pre 90% subjektov v poľnohospodárstve nemajú EU fondy žiaden dopad na ich ekonomiku, budem sa venovať im. Koľko ha mi obhospodarujú ? Prečo mi sadia EU dotované plodiny ? Akú mám ročnú spotrebu obilia, múky, zeleniny, ovocia ? Koľko dokážem vyrobiť ? Prestanem sa hrať s 10% subjektov, alebo im rýchlo rozdelím ich vytúžené dotácie a začnem riešiť tých 90%. Otočím svoju orientáciu na zabezpečenie domácej sebestačnosti, na to sa nevzťahujú žiadne EÚ kvôty ani obmedzenia. Mám všetko čo potrebujem, mám dlhoročné analýzy, mám štatistiky, mám úrodnosť, mám spotrebu obyvateľstva, mám obchodné siete, mám farmárov, mám výrobcov....čo mi vlastne chýba ?

Dôvod č.4 - Triedny nepriateľ

Máme jednoduchú rovnicu.

Úspech = pôda + analýza bonity a úrodnosti + osevný plán + plán výživy a obnovy + farmár + agro výkup + spracovateľ prvovýroby + výrobca potraviny + obchodník + zákazník

Nič z toho sa nesmie zvýhodniť, nič z toho sa nesmie vynechať. Najskôr sme sa zamerali na pôdu. Bezhlavé predaje, zmena z ornej na stavebnú, výmena a zámeny. Analýzy máme, sú viac menej nemenné, absencia akademickej obce a príprava osevného plánu nie je možná, nevieme čo vlastne chceme, my nedokážeme dnes povedať či chceme slovenské jablká, zemiaky, chlieb. Keď nevieme čo budeme siať, nevieme ako hnojiť a ako sa o zem starať. Farmár - triedny nepriateľ č.1 Stále nie je spokojný, stále chce nejaké dotácie, stále sa na niečo sťažuje. Raz to je DPH, raz nafta, inokedy záruky na úvery na stroje.....tak ho dáme do privatizácie, nech sa nejaký "kapitalista" postará. No on sa postaral, predal traktory, predal budovy, vyhlásil konkurz. Triedny nepriateľ č.2 agro výkup. Stále chce byť ziskový, prečo neplatí viac farmárovi čo ešte sem tam poorie a zaseje ? A tie podmienky, obilie čisté, suché, neplesnivé. Ako keby na tom záležalo, no bohu žiaľ záleží. Triedny nepriateľ č.3 výrobca a spracovateľ - stále plače, energie drahé, výrobok vyrába už 40 rokov a 40 ešte chce, ved technológiu na to má, síce trošku starú, energeticky náročnú, stále kazovú, ale na novú nie sú peniaze.Nič nechce meniť a chce mať zákonom stanovenú podporu a výsostné postavenie voči ostatným. Triedny nepriateľ č.4 Obchodník - obchodné reťazce, bič na ne ! Prečo nekupujú to nič čo vyrobíme tu ? Prečo stále chcú niečo dovážať ? Prečo neuprednostňujú tých 5 domácich výrobcov čo vyrobí tak 2-3% z celého objemu predaja potravín ? Triedny nepriateľ č.5 - zákazník. Prečo sa orientuje na cenu ? Ved keď bude mať belgické mlieko za 1 E/ liter a to naše, rodové s pečaťou za 4 E/ liter, mal by automaticky kupovať to naše, ak by náhodou nechcel, zakážeme dovoz a bude musieť. Prečo skúma zloženie, kvalitu, veď my mu radi povieme čo je slovenské, teda kvalitné, bezpečné a aj cena je podľa nás hodná toho výrobku.

Dôvod č.5 - 4 ročné obdobia

Za 4 roky si akurát zopakujeme učivo. Ak sme nezabudli že sme v škole. V našom ponímaní sa 4 roky skladajú vždy z :

1 rok - obviňovanie predošlej garnitúry

2 rok - analýza stavu a príprava 

3 rok - predstavenie plánu čo by sme chceli alebo sa budeme snažiť robiť

4 rok - príprava na voľby, na nič iné nie je čas

Ak by sa nám aj zázrakom podarilo nájsť niekoho, kto sa nebude báť zobrať do rúk defibrilátor a rozhodne sa oživiť niečo, čo už roky žije len s pomocou prístrojov v hlbokej kóme, treba mu držať palce. Buď je blázon, alebo to myslí úprimne. Ak je blázon, bude opakovať dôvod 5 a len sa dostal ku tomu sektoru omylom alebo podľa koaličnej zmluvy aj keď o to pôvodne nemal záujem a ani kandidáta. Ak nie je blázon, má víziu a koncepciu, treba počkať prvý rok. Ak neujde s krikom, ak sa mu podarí do roku pripraviť a prezentovať logický plán, podporený akademikmi, odborníkmi, financiami, treba mu začať držať palce a tlieskať, inak .... diagnóza blázon a opäť návrat iba k dôvodu č.5

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ako sa z mafiánov stávajú ctihodní občania

Mafiánom pomáhajú kontakty s políciou.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Všetko zadarmo, Fico sa vrátil

Šéf Smeru je späť, skúša starú formu.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Súd podľa Fica

Fico svoj návrh nemyslí celkom vážne.


Už ste čítali?