reklama

Po farmách 2 - rybia farma Nórsko

Rozhodol som sa pokračovať v spomienkach na úspešné svetové projekty, ktoré som osobne navštívil a ktoré sa pri troche ochoty a chuti dajú realizovať aj v našich podmienkach, bez EÚ dotácií, bez korupcie, čistá radosť z práce

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Začnime hlavnou otázkou, čo vlastne na Slovensku máme k dispozícii. Máme kvalitnú ornú pôdu, máme sady a lúky, lesy a nádherné rieky. Pri tom poslednom chvíľku ostaneme. Sem tam sa objaví v médiách správa o obrovskej investícii zameranej na rozvoj agro sektoru. Jeden malý "zázrak" som sledoval pred pár rokmi, ale na pultoch obchodov sa nič nezmenilo, asi je reexport a export výnosnejší, na domácom spotrebiteľovi asi tak nezáleží. Smutné je, že toto platí len u nás. Je nás čosi cez 5 mil a asi máme dosť starostí s tým ako podojiť EÚ fondy, ako rýchlo zbohatnúť, ako cielene zničiť a zapredať jedinú vec čo naveky ostáva nemenná a nikdy na hodnote nestráca a to je príroda a jej možnosti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nórsko - 323 tis km2 a žije tu 4,8 mil obyvateľov. 

Aj napriek tomu, že Nórsko má len 2,9% ornej pôdy z celkovej rozlohy krajiny (Slovensko 39,5%), je to jeden z najrozvinutejších priemyselno-poľnohospodárskych štátov. Napríklad v rastlinnej výroba: pestovanie pšenice 350 000 ton, jačmeň 650 000 ton, zemiaky 471 000 ton ( ročne ) v živočíšnej výrobe: chov hovädzieho dobytka 1 003 000 kusov (463 tis ks Slovensko), ovce 2 316 kusov, soby 210 500 kusov, líšky 45 000 kusov, norky 294 000 kusov v rybolove : úlovok 2 551 476 ton a v ťažbe dreva: drevo 10,1 miliónov m3 ročne.

Rybia farma - malý zázrak

Skúste na chvíľu zatvoriť oči a predstaviť si, že sme krajina kde neexistuje korupcia, kde sa nekradne, kde najväčší nepriateľ poľnohospodára nie je človek a jeho byrokracia ale prirodzený predátor v prírode, či už hovoríme o škodnej v rastlinnej výrobe, alebo o dravcoch pri chove rýb. Toto je totiž jediný problém, ktorý Nórsky rybací farmár rieši. Ako odplašiť kormorány, dobre čítate, nie zabiť, nie postrieľať, ale ako odplašiť tak, aby nerobili škody na chovoch, ale začnime pekne od začiatku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čo potrebuje bežná Nórska ryba ku správnemu rastu od štádia kedy môže byť intenzívne chovaná (nie plôdik) :

1. Dostatočne čistú, neznečistenú vodu ktorá musí byť okysličovaná priamo úmerne hustote chovnej osádky

2. Prirodzenú teplotu vody pre konkrétne chovaný druh rýb

3. Dostatok kvalitného krmiva na predpokladaný prírastok, priamo úmerne ku intenzite teda hustote chovnej osádky

4. Pravidelnú veterinárnu kontrolu a správne aplikovanú prípadnú liečbu

5. Ochranu pred predátormi

6. Obnova násady (buď vlastné liahne, alebo pravidelný nákup násady)

Tak som sa od majiteľa farmy dozvedel, že za 90% vecí vďačí prírode. Chovné nádrže sú osadené priamo na ústiach fjordov, čím je zabezpečená dostatočná cirkulácia vody, ktorá je čistá, dostatočne okysličená a má teplotu bežného prostredia pre typ chovaných rýb. Krmivo používajú od ich veterinárom schváleného dodávateľa už mnoho rokov a nikdy nemali jediný problém. Samozrejme som si vypočul o histórii rybolovu o tom ako kedysi chodili loviť s rybárskymi člnmi, ale tiež aj o tom, že už jeho otec pochopil, že farmový chov je jediná cesta ako zabezpečiť objednávky a pritom nevyloviť celé moria a oceány. Dali sme posledný drink a dohodli sme sa, že ráno vyrážame.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Dopravný prostriedok
Dopravný prostriedok (zdroj: Martin Ondráš)

Maličká loď síce vo mne moc dôvery nevzbudzovala, ale zvedavosť bola predsa len väčšia ako strach, tak som nastúpil a čln sa rozbehol vpred. Celú cestu som počúval ako hľadali čo najlepšie využitie fjordu a ako prechádzali od manuálneho kŕmenia až na dnešná kŕmne lode, ktorá obsluhuje 3-5 chovných nádrží, pričom obsluhu tvorí jeden človek !

Otvorená chovná nádrž
Otvorená chovná nádrž (zdroj: Martin Ondráš)

Chovné nádrže sú vlastne plávajúce uzatvorené siete. Oká sietí sú dané veľkosťou prvotnej násady tak, aby násada neodplávala, ale aby sa zabránilo aj vniku predátorov. V strede je vidieť automatické rotačné kŕmidlo. Biele plávajúce potrubie je pneumatická preprava krmiva z kŕmnej lode priamo do rotačného kŕmidla. Zaznamenáva sa čas aj množstvo kŕmnej dávky pre každú kŕmnu nádrž. Bolo úžasne stáť na plávajúcom kruhu kŕmnej nádrže a započúvať sa do absolútneho ticha ktoré pravidelne preruší tiché zasyčanie a následný rotačný pohyb kŕmnej hlavice ktorá sype krmivo po celom priemere chovnej nádrže.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Transport rýb pri kontrole
Transport rýb pri kontrole (zdroj: Martin Ondráš)

Ďalej ma zaujímalo ako prebieha kontrola jednotlivých fáz rastu, ako sa kontroluje zdravotný stav násady, ako sa aplikujú lieky ak je to nutné a podobne. Transport rýb ma fascinoval. Žiadne lovenie, žiadne stresovanie rýb na vzduchu. Podľa veľkosti rýb sú nastavené šírky hadíc. Vytvorí sa podtlak odčerpaním vzduchu a otvorí sa vstup hadice. Podtlak nie je veľký a ryby malou rýchlosťou, ktorá ale prevyšuje ich možnosť plávať "proti prúdu", postupne transportovali do kontrolných a veterinárnych nádrží.

Transportná loď ktorá zabezpečuje prepravu medzi kŕmnymi loďami
Transportná loď ktorá zabezpečuje prepravu medzi kŕmnymi loďami (zdroj: Martin Ondráš)

Ešte jeden prestup a už stojím na transportnej lodi ktorá zabezpečuje zásobovanie osádky kŕmnych lodí a dopĺňanie krmiva. Je až zvláštne, že nikde nevidíte viac ako jedného človeka. Každý je usmiaty, pekne oblečený, stále Vás nútia mať plávaciu vestu, helmu a reflexné pásy. Kapitán je najradšej keď sedíte v jeho blízkosti a stále opakuje, nie ste na to zvyknutý, šmýka sa, loď hojdá, nechcem aby ste spadli do tej studenej vody. Všade počítače, vidím koľko ton krmiva je na tej ktorej lodi, vidím koľko ton má na palube transportná loď, vidím aký je predpokladaný čas dopĺňania, kedy bude treba naložiť opäť transportnú loď, či už je objednávka odoslaná dodávateľovi, kedy je plánovaný príchod, vidím všetko potrebné, v jednom počítači, na jednej obrazovke v jednej lodi s jedným kapitánom.....

Viete čo je ale najzaujímavejšie ? Nikto nič neskrýva, všade Vás zoberú, všetko vysvetlia, všetko ukážu a ak sa tvárite nechápavo (čo je niekedy moja silná stránka ak sa chcem niečo dozvedieť) tak trpezlivo vysvetľujú až kým nedáte najavo že rozumiete :-) Aktívne sa pýtajú na Vašu krajinu, ako tam chováme ryby a či sa mi páči to čo vidím. Musím uznať, že som unesený. Unesený jednoduchosťou, unesený sofistikovaným spôsobom kontroly a ochrany. Unesený hrdosťou na to čo robia. Nikto sa nezamýšľa nad tým že je farmár a stále je obutý v rybárskych čižmách a nepremokavej veste, bunde a čiapka na hlave. Keď prídu domov a idú večer (ak vôbec večer je) na ich drink, sedia pri stole rybári, pastieri, ale aj notári a sudcovia a nevidíte rozdiel. Vidíte len ľudí, čo celý deň tvrdo pracovali, sú na svoju prácu hrdí a ráno opäť z radosťou idú pracovať na svoju farmu, kde robil ich otec, aj jeho otec a bude aj syn a synov syn.

Toto je ďalší skvelý príklad ako by sme s nášho krásneho Slovenska vedeli pri troche snahy, ochoty, jasnej stratégie rozvoja agro sektoru, čo bohužial nemáme od roku 1989 a ak to dobre sledujem, tak ani mať tak skoro nebudeme, urobiť silnú, sebestačnú krajinu. Na všetky projekty ktoré som opisoval vo svojich článkoch nie je treba žiadne milióny z EU, čiže nie je treba dávať za "projekt" potom všímné za zaevidovanie, ďalšie za "schválenie" , netreba fiktívne faktúry, netreba neexistujúce projekty, netreba strach z kontroly neoprávnene čerpaných zdrojov.... Je ale potrebné myslieť to vážne, zodpovedne a začať byť hrdý na to, že dokážeme dlhodobo a udržateľne produkovať kvalitné vstupy pre potravinársky priemysel ak nie na export, tak určite na stôl našich obyvateľov za ceny, ktoré ich potešia a nie zruinujú.......a verte mi, dá sa to a nie je to až tak nemožné ako nám to predvádzajú od roku 1989 doteraz....

Martin Ondráš

Martin Ondráš

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  164
  •  | 
  • Páči sa:  320x

Viac ako 20 rokov sa aktívne venujem potravinovej bezpečnosti, kvalite potravín a potravinovému právu. Nie len na úrovni SR, ale aj v rámci krajín V4. Som presvedčený, že spotrebiteľ má byť informovaný a nie klamaný. Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťSúkromné

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu