TESCO, skutočná pravda-časť 1

Autor: Martin Ondráš | 29.3.2018 o 9:00 | Karma článku: 10,87 | Prečítané:  8459x

Môže zákazník veriť, že kupuje bezpečné potraviny, dokáže si vymôcť svoje práva? A zamestnanec, dokáže obhájiť svoje práva? Zastával som TOP manažérske funkcie v tejto spoločnosti a odišiel som z dôvodu výhrady svedomia,prečo ?

V spomínanej spoločnosti som pracoval viac ako 10 rokov. Nastavoval som a kontroloval všetky procesy spojené s legálnosťou predaja potravín, riadil som oblasť bezpečnosti potravín, riadil som vývoj nových výrobkov, zaviedli sme štandard pre výrobu potravín, ktorý bol povinný pre každého dodávateľa potravín a bol všetkými odbornými inštitúciami dávaný ako vzor ako má fungovať prebratie zodpovednosti za bezpečnosť výroby a bezpečnosť potravín voči konečnému spotrebiteľovi - zákazníkovi. Okrem iného, riešil som všetky správne konania, zúčastňoval som sa seminárov na ktorých som prednášal, chodil som na semináre na VŠ kde som vždy s radosťou podporoval budúce talenty. Stal som sa predsedom sekcie bezpečnosti potravín v Slovenskej Aliancii Moderného Obchodu a takto by som mohol pokračovať ešte dlho. Začína rozprávka :

  • Ako sa zbaviť nepohodlných

Bolo veľa pokusov ako odstaviť Slovenský manažment. Najskôr označenie že nepodporuješ One CE myšlienku. No, kto má zdravý rozum, nemôže podporovať úplné zrušenie lokálnych dodávateľov a presun majority objemu dodávok do Poľska a Čiech. Slovensko za 10 rokov nebolo účastníkom ani jednej potravinovej kauzy, toto sa o Poľsku alebo Čechách nedá povedať.Potom nasledovali rôzne obvinenia a akože interné vyšetrovania. Iba človek s modrým pasom a jeho prisluhovači môžu beztrestne interne obviniť hociktorého manažéra z korupcie. Prebehne "vyšetrovanie" nič sa nepreukáže, ale slovo prepáč nebudeš počuť, naopak. Tlak sa na teba zvýši a za istú dobu Ťa obvinia opäť. A opäť vyšetrovanie, tlak a zas žiadne dôkazy. A najväčší zázrak je ten, že nikto nikdy nepodal podnet orgánom činným v trestnom konaní. A prečo to všetko ? No preto, lebo hájiš Slovenského zákazníka, Slovenskú ekonomiku, Slovenského výrobcu a Slovenského zamestnanca. Môžeš byť akokoľvek silný, raz pohár trpezlivosti pretečie a musíš sa rozhodnúť: 

  • Ideš o ďalej s vedomím, že opäť príde tlak, nezmyselné obvinenia, vyšetrovanie a aj keď sa nikdy nič nepreukáže, nikdy to neskončí, ale istý čas udržíš čo si budoval a poskytneš svojim ľudom ochranu aspoň do času kým si nenájdu inú variantu a veríš ze sa to hádam zmení
  • Alebo stratíš tvár, necháš si na dobrej klinike vyoperovať chrbtovú kosť, budeš aplikovať všetky skvelé nápady aj keď sú často v rozpore so zákonom ale udržíš si svoje teplé miestečko.....

Rozhodnutie bolo na každom z nás. Preto na centrále v Bratislave už nenájdete nikoho z pôvodnej zostavy z časov, kedy TESCO dosahovalo rekordné zisky, zbieralo ocenenia za produkty a produktové skupiny, bolo na vrchole svojej slávy a silného a rastúceho trhového podielu.

  • Výhrada svedomia

Uplatnenie výhrady svedomia znamená, že fyzická osoba sa môže zdržať konania ak je takého konanie v rozpore s jej svedomím. A to som posledné 2 roky vo výkone svojej práce denne robil a to bol jediný dôvod na moje prenasledovanie. Odmietal som odsúhlasiť uvedenie na trh nie bezpečných potravín z rôznych pochybných zdrojov, odmietal som odsúhlasiť rôzne projekty, ktoré by znamenali ohrozenie kvality potravín alebo ich bezpečnosť. Jednoducho som odmietal akýkoľvek pokus o zničenie toho, čo sme za ostatných 6 rokov vybudovali. Mohol som odísť hneď, ale nedokázal som sa pozerať na útoky na mojich ľudí, ktorý by bez mojej ochrany nedokázali ten tlak ustáť ani týždeň. Nemohol som dovoliť presun rozhodovania o bezpečnosti procesov a kvalite potravín do krajiny, kde je manažérovi jedno čo bude v inej krajine a preto som držal ako hromozvod 2 roky. Až do bodu, kedy som mal schváliť potravinársky nonsens. Nákup mrazeného tovaru niekde za Prahou, prevoz bez mrazenia na Slovensko a tu sa tváriť, že výrobok sa stal cestou chladený a dokonca má mať orientačnú dobu spotreby (DS) . O dobe spotreby som písal už v inom blogu, tento termín je hranica bezpečnosti a nezávadnosti potraviny ak sú dodržané podmienky jej skladovania. Po tomto termíne je potravina nebezpečná a nesmie sa predávať. DS určuje výrobca na základe laboratórnych testov a s prihliadnutím na proces výroby a charakter výrobku. Cez tento dátum vlak nejde. Odmietol som. Existuje iná krajina v rámci V4 kde toto bez problémov schválili a testovali (u mňa zákazník nie je pokusný králik) vraj s veľkým úspechom. Keď som sa pýtal toho kolegu na výsledky testov, s úsmevom ma odkázal na senzorické testy, ktoré vykonali jeho podriadení (na rozdiel od mojich, bez senzorického školenia a skúšok).

  • Kvalita a bezpečnosť TESCO potravín riadená Indkou z Thajska

Vzniklo nové riadenie. V každej krajine V4 ostal na TOP manažérskom mieste šéf bezpečnosti a kvality a doplnila sa funkcia CE šéfa pre bezpečnosť a kvalitu. Najskôr bola obsadzovaná angličanmi s ktorými sa ako tak dalo spolupracovať. Posledná angličanka vyhlásila historickú vetu o tom , že pre nás pravidlá UK neplatia. Sú len doporučenie, ale finálnu zodpovednosť za procesy a bezpečnosť a legálnosť predaja je na nás. Odišla. Prišlo moje najväčšie prekvapenie v živote. Bola nám predstavená nová šéfka. Hneď po príchode nám oznámila, že sme po novom priamo podriadení a budeme poslúchať komerčné oddelenie a ju. No poviem pravdu, to je taký istý model, ako keby alkoholik prikazoval lekárovi v liečebni ako ho má liečiť. Oddelenie kvality bolo vždy súčasť komerčného oddelenia, ale vždy ako protektor. My sme kontrolovali bezpečnosť výroby, nikdy sme nezasahovali do komerčných vecí a ani sme tieto informácie nesmeli mať práve preto, aby sme rozhodovali objektívne. Teraz pani z Thajska zabezpečila svojou pasivitou, nevedomosťou a neznalosťou európskeho potravinového práva a potravinových zvyklostí, že absolútne rozhodovanie o dodávateľskej základni bolo v rukách komerčného oddelenia, bez ohľadu na audity, stav výrobkov, možné riziko. Za milion príkladov tohto absurdistanu uvediem len jeden. Týždeň som musel prekladať do angličtiny naše zákony ktoré zakazujú predaj voľného pečiva bez použitia krycích boxov. V piatok to už vyzeralo dobre a dostal som email v ktorom mi pani ďakuje za moje vysvetlenie a áno, už jej to je jasné, prečo som odmietol vyskúšať na Slovensku predaj voľného pečiva mimo boxov. Sobota, Nedeľa. V pondelok som prišiel do práce a dostal som email : Myslíš že môžem odsúhlasiť projekt na 3-4 obchodoch na Slovensku kde vyskúšame predaj voľného pečiva mimo boxov ?

  • Diagnóza krátkodobej pamäti

Najväčšia tragédia aká mohla túto spoločnosť postihnúť. Už dávno je známe, že múdry človek sa učí na vlastných chybách, génius na chybách cudzích. Učiť sa z vlastných chýb je možné iba vtedy, ak si pamätáte ako ste chybu spravili, ako ste v tej dobe rozhodovali a prečo a aký bol finálny výsledok. Ak si toto všetko pamätáte, je vysoká pravdepodobnosť, že rovnakú chybu nezopakujete. Ak však neustále meníte výkonný manažment, všetci budú opakovať rovnaké chyby. Viete, potravinárstvo nie je žiadne perpetu mobile a ani neriadite atómovú elektráreň. Chce to len rozumieť svojmu zákazníkovi, zabezpečiť mu bezpečnú potravinu za cenu a v kvalite tej cene primeranej, správať sa zodpovedne voči zamestnancom a nezneužívať svoje dominantné postavenie. Ak toto robíte, rastiete a s Vami rastú Vaši dodávatelia, Vaši zamestnanci ale hlavne vidíte spokojného zákazníka a máte dvojciferné medziročné nárasty počtu zákazníkov a priemerného nákupu. Vždy keď som prednášal bezpečnosť potravín, tvrdil som že najlepší indikátor toho že svoju prácu robíte dobre je ten, že môžete kľudne spávať a nemusíte si pamätať klamstvá, lebo neklamete. Svoj názor prezentujete rovnako či pred zákazníkom, tak pred orgánom potravinového dozoru, študentom alebo na odbornom seminári, lebo tomu čo robíte musíte naozaj veriť. Bezprecedentný príklad :

Kauza v Anglicku (UK) kde TESCO vozilo potraviny a odpad na tom istom aute 2013

http://www.theguardian.com/business/2013/nov/18/tesco-rubbish-waste-food-trucks

Samozrejme "naše" stanovisko kde je vidno v texte odpovedi nášho tlačového hovorcu môj rukopis

http://www.etrend.sk/firmy/tesco-naplna-rovnake-kamiony-cerstvym-jedlom-a-odpadom.html

Bol rok 2013 a moje podklady pre vtedajšieho hovorcu som opieral o Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 852/2004 z 29. apríla 2004 o hygiene potravín, ktoré takéto niečo ZAKAZUJE. 

Je rok 2016, môj odchod zo spoločnosti a samozrejme spustenie projektu prepravy potravín a spätného zvozu odpadu na tom istom aute. Keď ma pani z Thajska žiadala o súhlas, nedal som ho. Tak ho dala za mňa. Že to ekonomicky ohrozuje TESCO nie je problém, TESCO zjavne na pokuty má ale problém je ten, ak sa niekomu niečo stane, ona zodpovednosť neponesie. Oficiálne totiž nemá žiadnu spojitosť zo spoločnosťou TESCO STORES SR, a.s. Tak sa potichučky rozbehol tento projekt a podľa mojich aktuálnych informácií beží stále. Kto teda ponesie zodpovednosť ? Kto má mať výčitky svedomia ? Z pohľadu práva sa nič nezmenilo. Nebolo to povolené ani v roku 2004 ani v roku 2013 a nebude to povolené ani v roku 2050. Porušuje TESCO zákony úmyselne, alebo je to len ukážka nevedomosti a neznalosti ?

Kam sme sa dopracovali, keď z dôvodu úspory pár centov sa môže ohrozovať život a zdravie spotrebiteľa ?

Čo je ale najsmutnejšie ? Dôvod na toto riziko je "úspora" 4,5 tony emisií, to tvrdí Anglicko. A emisie sa TESCO zaviazalo znižovať z dôvodu zlepšenia globálnej klímy ako zodpovedné posolstvo pre budúce generácie. Je na zamyslenie a zaplakanie keď snahu zlepšiť budúcnosť ďalším generáciám idem realizovať cez ohrozenie života a zdravia dnešného zákazníka, pričom o tom, že sa to robiť nesmie jasne viem.

Myslím, že viac komentáru dnes netreba, na jeden článok je toho veľmi veľa ale som presvedčený, že dnešný zákazník a spotrebiteľ má právo nie len vidieť nedostatky v legislatíve a v nesprávnych konaniach zákonodarcu, musí byť informovaný aj o nesprávnych praktikách ktoré sú zdokumentované a dajú sa dokázať. V ďalšom pokračovaní sa budem venovať viac adresne porušovaniu Slovenského práva.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ako sa z mafiánov stávajú ctihodní občania

Mafiánom pomáhajú kontakty s políciou.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Fico bojuje o všetko, vrátil sa do formy

Šéf Smeru je späť, skúša starú formu.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Súd podľa Fica

Fico svoj návrh nemyslí celkom vážne.


Už ste čítali?