reklama

Quo vadis ministerstvo pôdohospodárstva ?

Najskôr som si myslel, že ide o nevedomosť. Neskôr som to pripisoval nedostatku informácií ale po posledných vystúpeniach som presvedčený že ide o úmysel a stratégiu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Začneme od začiatku, výmena experta na všetko zo SMERu nominantkou SNS prebehla hladko a jeden by si myslel, že sa niečo zmení. Začiatok bol zaujímavý, samozrejme sa najskôr treba zorientovať, tak pár mesiacov pokračujeme v tom, čo sa osvedčilo. Tlačovky s fotografiami zhnitého ovocia a zeleniny a šírenie poplašnej správy o nekalých obchodných praktikách ktoré treba trestať. To už zabezpečil predchodca pani ministerky novelou zákona o potravinách kde poprel konverzný kurz SK/Eur a pôvodnú najvyššiu pokutu za porušenie tohto zákona zmenil z 5 mil. Sk na 5 mil. Eur. Len pre zaujímavosť, nikdy v histórii nebola uložená pokuta 5 mil. Sk pre jej zjavnú neprimeranosť. Pár pokút vo výške 1 mil. Eur síce bolo uložených za predchodcu pani ministerky, tiež pár pokút padlo pod taktovkou pani Matečnej, o čom nikdy ani jeden minister nezabudol informovať verejnosť, ale čo už zabudli povedať bolo to, že ich nikdy nikto nezaplatí a všetky sú predmetom žalôb na súde, pričom ani jeden účastník konania neverí tomu, že zdravý rozum nezávislého sudcu potvrdí takúto pokutu, ktorá je protiústavná a zjavne likvidačná a neprimeraná. Takže pokuty nepomáhajú a už nie sú pre verejnosť zaujímavé a asi to bol dôvod prečo od decembra pani ministerka už tlačové besedy tohto charakteru neorganizuje. Treba ale vymyslieť niečo nové, čo zaberie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po vzore mágov z vládnucej strany sa zázrakom na tomto ministerstve posilnil celý mediálny odbor. Absolútne geniálny ťah pani ministerky, to treba uznať. Následne menovanie do pozície vice premiéra dáva podstatne vyšší lesk a silu verejným vyjadreniam predstaviteľky agro rezortu. A potom mediálna bomba. Dvojaká kvalita potravín. Nad stratégiou mediálnych poradcov pani ministerky treba úctivo zložiť pomyselný klobúk. Citlivá téma, rozozvučí struny každého spotrebiteľa, každého kto musí za potraviny platiť. Veď kto by už len rád platil a konečne máme svojho vinníka, ktorého treba upáliť a ukameňovať na mediálnej hranici. Téma tak bravúrne zvládnutá, že sa jej chytil aj sám expremiér a začal ju podporovať, lebo videl ako to zamávalo s verejnosťou. Masírovať myseľ spotrebiteľa základnou myšlienkou že platí vyššiu cenu za rovnaký výrobok ale nižšej kvality zabral. Okamžite sa pani ministerka dostala do pozície rytiera a ochrancu Slovenského spotrebiteľa a kula železo za horúca. Krik tak hlasný, že zaujal aj v EÚ a ide sa. Zvoláme summit v Bratislave na ktorý pozveme len vybrané časti potravinového reťazca, zabudneme na akéhokoľvek odborníka v oblasti potravinového práva alebo bezpečnosti potravín ale určite nezabudneme na všetky podriadené inštitúcie. Celý cirkus podložíme zvláštnymi interpretáciami výsledkov senzorických testov a senzorického porovnávania, pričom určite máme vedomosť o právoplatnom rozsudku súdu SR, ktorý za zaoberal senzorickým hodnotením používaným v správnych konaniach na základe ktorého sa ukladali pokuty a prikazovali sa likvidácie potravín, kde súd jasne konštatoval že senzorické hodnotenie je jedno, ale nie jediné možné skúmanie vlastností potraviny a pokiaľ sa na základe skúmania ukladá pokuta alebo iné povinnosti, je ako jediné nepostačujúce. Následne rozhodnutie o uložení pokuty zrušil a vec vrátil späť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

EÚ nesklamala. Ako vždy vágna, ako vždy úplne mimo realitu. Všetci účastníci zájazdu v Bratislave sa prezentovali pred kamerami, odkázali pani ministerku na 6 a 12 rokov staré smernice a nariadenia, ale v plnej miere podporujú túto, tak závažnú tému. Škoda že nakoniec na ňu tento rok asi nebudú mať čas a ak si ho aj nakoniec možno nájdu, tak len nejakou smernicou, ktorá bude znieť ako nejasná správa o konci sveta. Celú vážnosť jasne predstavuje skutočnosť, že smernica sa implementuje v členských štátoch rôzne, ak chceme mať jednotné pravidlá, používame nariadenia. Nakoľko ale po mediálnej bombe sa k slovu zjavne dostali odborníci na legislatívu, zázrakom sa rétorika EÚ zmenila a veľmi zjemnila. Opäť výborný pokus, ale zmizol v hmle ostatných udalostí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čo ešte vymyslieť ? Okolo čoho bol v poslednej dobe poriadny mediálny cirkus. Jasné, chudák prvo výrobca, ktorému síce nesprávne a zázračne prideľujeme/neprideľujeme dotácie a zaťažujeme ho spleťou nejasných zákonov a žiadnou vymožiteľnosťou práva, ale nadobudneme presvedčenie že potrebuje ministerskú ochranu. Vytiahneme zákon o neprimeraných podmienkach. Čo by ešte naši kamaráti potrebovali ? Jasné, budú diktovať ceny, budú diktovať obchodné podmienky, nebudú podliehať žiadnej kontrole a dokonca, ak nejaký zlý reťazec odmietne uzatvoriť nevýhodnú zmluvu, využijeme mediačné možnosti ktoré si uzákoníme. Ale nám to nestačí, prvovýroba sa sťažuje že nedokáže bez zahraničných brigádnikov sezónne zabezpečiť zber špeciálnej rastlinnej výroby a odpoveď ? Nebojte sa, zvýšte platy tak aby sezónne práce boli zaujímavé pre domácich a my Vám v tom pomôžeme, práve zákonom o neprimeraných obchodných podmienkach. No úprimne si počkám na finálne § znenie tohto geniálneho zákona, za ktorý by som pani ministerku navrhol na udelenie Nobelovej ceny za ekonomiku a špeciálne za právo, lebo aj napriek mojej excelentnej znalosti potravinového práva SR a jeho aplikačnej praxe, si skutočne nedokážem predstaviť ako zákon, ktorý zasahuje do zmluvných slobôd a platí výlučne na území SR medzi subjektami v SR bude riešiť sezónnosť a automatickú potrebu nárazovej práce presne v období, keď sa to skutočne nedá zastrešiť študentami lebo sú ešte bohužiaľ na školách. Asi zákonom zakážeme dozrievať jahodám v čase kedy sa ešte študuje, alebo zakážeme nutné agrotechnické práce v tomto čase, alebo pôjdeme ešte ďalej, prikážeme zákonom obchodníkom doplácať mzdy a ak obchodníci nebudú ochotní doplatiť rozdiel v mzdách pre sezónne práce, zakážeme zákonom aj sezónne práce aj obchodníkov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Potom neplánovaný ohavný skutok. Zemetrasenie. Všetko sa zmenilo. Zrazu sa otvorila zle strážená skládka odpadu a na povrch sa dostávajú veci, ktoré pred tým boli zatlačené pod betónový poklop. Tu sa ale ukazuje kto je a kto nie je krízový manažér. Vo všetkých oficiálnych dokumentoch ministerstvo roky sucho konštatuje, že euro fondy sú v objeme 80% čerpané iba 10% počtu žiadateľov zo všetkých žiadateľov a dnes sú všetci prekvapení ? Ako je to možné ? Túto otázku verejne kladie pani ministerka, dokonca aj generálny riaditeľ PPA. Pridá sa aj generálny prokurátor. Všetci idú hľadať vinníka. Úsmevné, ale na verejnosť to zjavne zaberá opačným smerom. No nie je sa čo čudovať. Ideme riešiť problémy farmárov a necháme ich čakať pol dňa a potom sa ešte hneváme. Hneváme sa že sú rozčúlení, hneváme sa že sa dožadujú peňazí a pomoci štátu. No ale máme odpoveď. Robíme najviac zo všetkých ministrov pre tento rezort. Toto sa bude dať možno posúdiť až po pár rokoch, dnes je to len úsmevný a podľa mňa neprimeraný pokus zvrátiť verejnú mienku. Opäť treba niečo vymyslieť. Je čas na oprášenie projektu "Zelená nafta". Toto už je ale pesnička budúcnosti. Čo na tom že sme tu už mali "Červenú naftu" a moc sa to neosvedčilo, tak sa od toho upustilo. Zmení sa farba, lebo červená by mohla evokovať problémy a ideme na to. Oprášime staré projekty, dáme im tam pečať SNS a skúsime aspoň trochu vyzerať na verejnosti, že niečo dôležité robíme.

Možno som skutočne mimozemšťan, lebo stále verím tomu, že minister nemusí byť akademik, nemusí byť dokonca ani expert na právo a som presvedčený, že dokonca nemusí byť ani špičkový politik a najlepšie oblečený model, ale musí to byť človek, ktorý ma jasnú víziu, čo ide na rezorte robiť tak aby rezort fungoval. O tom následne musí zjavne presvedčiť svojho "predsedu" a ten ak to zoberie za svoje, bude ho politicky podporovať. Má za svoje činy niesť zodpovednosť a má za svojimi rozhodnutiami stáť. Jeho úloha je predstaviť stratégiu, ciele a jednotlivé body, ktoré zabezpečia aby sa teoretická stratégia dostala do praxe a následne ju postupne zavádzať za výraznej podpory odbornej obce tak aby bola jasná, zrozumiteľná a jasne vykonateľná. Potom nastupuje tím legislatívcov, ktorí zabezpečia návrh zmeny zákonov tak, aby absolútne podporovala ciele stratégie. Tu je ale potrebné povedať, že toto nerobil nikto a nikdy na ministerstve pôdohospodárstva od jeho vzniku , vrátane ale nie len aktuálnej ministerky.

Nie je už skutočne čas na zatiahnutie ručnej brzdy ? Nie je už skutočne čas na to postaviť sa pred kamery a povedať pravdu ? Povedať že sú vlastne len 2 možnosti. Prvá - pokračovať v tomto systéme a svoju energiu venovať na to ako čo najlepšie ustáť mediálne útoky opozície a stále nové a nové kauzy a položiť to celé na kolená, alebo Druhá - odpolitizovať celý agro sektor, priznať, že žiadna stratégia vlastne neexistuje, stanoviť ciele štátneho záujmu a pokúsiť sa presvedčiť verejnosť o úprimnosti tejto snahy a dostať čas a možnosť na predstavenie úplne novej stratégie pre tento, tak závažný a strategický sektor.

Tak si dovolím zopakovať otázku. Kam kráčas naše ministerstvo pôdohospodárstva ?

Martin Ondráš

Martin Ondráš

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  164
  •  | 
  • Páči sa:  320x

Viac ako 20 rokov sa aktívne venujem potravinovej bezpečnosti, kvalite potravín a potravinovému právu. Nie len na úrovni SR, ale aj v rámci krajín V4. Som presvedčený, že spotrebiteľ má byť informovaný a nie klamaný. Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu