reklama

Podiel slovenských potravín - skutočná pravda

Dnes Vám skúsim v skratke a zrozumiteľne vysvetliť ako to v skutočnosti je zo slovenskou potravinou a aké sú jej možnosti.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (60)

A.Danko vyhlásil otvorenú vojnu reťazcom pre ich (podľa neho) nízky podiel slovenských potravín. Všeobecne sa používajú čísla okolo 40% len prezident ZOaCR tvrdí, že jeho členovia majú od 62 do 75%. Nízky podiel slovenských potravín na pultoch obchodu je geniálny marketingový ťah ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPaRV) a dnes už aj Dankovej SNS. Je cielený na národné cítenie spotrebiteľa a dlhodobo manipuluje verejnú mienku a je hlavným dôvodom na neustále zmeny zákonov. 

Dnes sa nebudem zaoberať nezmyselnou zákonnou definíciou čo je "slovenská potravina" , dnes sa budeme venovať iba faktom. Všetky čísla v tomto článku uvedené som čerpal z oficiálnych podkladov MPaRV a to hlavne z "Koncepcie rozvoja poľnohospodárstva SR na roky 2013-2020"

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Základné fakty :

Za posledných 10 rokov došlo v poľnohospodárskej prvovýrobe k výraznému úbytku pracovníkov v hlavnom zamestnaní. Zo 108,9 tis. pracujúcich sa znížil počet osôb viac ako o 50% a v tom istom období sa počet pracujúcich v potravinárskej výrobe znížil z 66,4 tis. osôb na 49,6 tis. osôb t. j. o 25,3 %

Ale späť k slovenskej potravine. Nebudem Vás tu zaťažovať definíciami do najmenšieho detailu, ostaneme pri základných komoditách, ktoré vedú rebríček a čísla sú prepočet na jeden rok.

  • Hovädzie a teľacie mäso (38,55%)

Predpokladaná spotreba predstavuje 18 640 ton a hrubá domáca produkcia predstavuje objem 22 246 ton a z objemu hrubej domácej produkcie sa vyvezie cca 68%, čo predstavuje absolútne 15 060 ton. Z toho vývoz v rámci EÚ tvorí 12 898 ton. Takýto objem vývozu vytvára v ekonomike SR každoročný nedostatok domáceho hovädzieho a teľacieho mäsa, ktorý sa vykrýva dovozom z krajín EÚ.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak viete počítať so mnou, tak potrebujeme 18 640 ton , vyrobíme 22 246 ton z ktorých ale vyvezieme 15 060 ton. Na domáci trh nám teda ostane 7 186 ton čo v ideálnom prípade zabezpečí 38,55% celej spotreby vrátane výroby, pričom potenciál slovenského spracovateľského priemyslu sa využíva len na 18,95 %

  • Bravčové mäso (43,30%)

Domáci dopyt predstavuje objem 151 872 ton. Hrubá domáca produkcia predstavuje objem 88 197 ton. Znamená to, že produkcia v SR dosahuje 58 % pričom ročne sa na vyvezú živé ošípané o živej hmotnosti 35 455 ton a 22 434 ton bravčového mäsa.

Ak viete počítať so mnou, tak potrebujeme 151 872 ton , vyrobíme 88 197 ton z ktorých ale vyvezieme 22 434 ton. Na domáci trh nám teda ostane 65 763 ton čo v ideálnom prípade zabezpečí 43,30 % celej spotreby vrátane výroby.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
  • Hydina (34,64%)

Domáci dopyt po hydine predstavuje objem 104 134 ton. Hrubá domáca produkcia predstavuje objem 72 253 ton. Znamená to, že produkcia v SR dosahuje 69,38 % domáceho dopytu, ale ročne sa vyvezie hydina o živej hmotnosti 24 871 ton a súčasne sa vyvezie 36 175 ton hydinového mäsa z kurčiat a moriek. 

Ak viete počítať so mnou, tak potrebujeme 104 134 ton , vyrobíme 72 253 ton z ktorých ale vyvezieme 36 175 ton. Na domáci trh nám teda ostane 36 078 ton čo v ideálnom prípade zabezpečí 34,64 % celej spotreby vrátane výroby.

  • Mlieko a mliečne výrobky (31,94%)

Domáci dopyt po mlieku a mliečnych výrobkoch predstavuje objem 863 812 ton. Hrubá domáca produkcia predstavuje objem 928 315 ton. Znamená to, že produkcia v SR dosahuje 107,47 % domáceho dopytu ak však zohľadníme objem vývozu a jeho štruktúry je však potrebné uviesť, že až 75,1 % vývozu tvorí tekuté mlieko, teda produkt s nízkou pridanou hodnotou, a len 24,9 % masla, syrov, tvarohov a ostatných mliečnych výrobkov. Podiel týchto výrobkov na celkovom dovoze je však až 47,7 %.Rozdiel medzi objemom mlieka a mliečnych výrobkov, ktorý na Slovensku ostáva a domácou spotrebou sa takto kryje dovozom v objeme až 587 833 ton, čo tvorí viac ako 68 % domácej spotreby. Slovenskí spracovatelia takto vyvážajú domácu produkciu, ktorú by mohli z 88 % realizovať na Slovensku. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak viete počítať so mnou, tak potrebujeme 863 812 ton , vyrobíme 928 315 ton z ktorých ale vyvezieme 652 336 ton. Na domáci trh nám teda ostane 275 979 ton čo v ideálnom prípade zabezpečí 31,94 % celej spotreby.

Záver :

Maximálne môže podiel slovenských potravín dosiahnuť 40% z celkovej spotreby.

Ja si dovolím tvrdiť, že obchodníci, ktorí vykazujú čísla podielov slovenských potravín okolo 40% vlastne nakupujú všetko čo na Slovensku je vyrobené a dostupné.

A to sú len imaginárne čísla. Reálne sú podstatne nižšie. Dovolím si tvrdiť, že ak je priemer 40% v základných surovinách, tak 60% výrobkov ktoré sa tvária ako slovenské vlastne slovenské nie sú. Takže si kľudne znížte číslo reálne dostupných "slovenských" potravín o 60%

Viac ako smiešne následne vychádza tvrdenia niektorých obchodníkov, ktorí tvrdia že majú viac ako 62% a niektorí až 75%. Toto už je prehnaná manipulácia s číslami a podcenenie inteligencie slovenského spotrebiteľa.

  • SNS ako Hlava 22

Ak obchodníci nezvýšia podiel slovenských potravín :

  • Pohrozíme pokutami od 1 do 5 mil Eur

  • Vytvoríme zákon o neprimeraných podmienkach a vstúpime do zmluvnej slobody

  • Ministerský úradník bude kontrolovať zmluvy a hroziť pokutami 300 000 Eur

  • Budeme všade tvrdiť, že obchodníci zničili potravinárstvo a preto musia trpieť

Ale najnovšia perlička z dielne SNS je mimoriadny odvod z obratu a jediný dôvod je ten, že majú nízke zastúpenie slovenských potravín a práve táto daň má pomôcť zvýšiť podiel slovenských potravín.

Ak sa teda zamyslíte nad tým, že Dankova SNS ovláda ministerstvo ktoré zodpovedá za agro rezort, toto isté ministerstvo celú zodpovednosť prenáša na niekoho, kto to ani ovplyvniť nemôže, dostávate sa do naplnenia definície šikany a šikaniózneho konania.

Ak sa tu neustále masíruje verejná mienka, že obchodníci svojim dovozom ničia prvovýrobu, tak to jednoducho nie je pravda. Prvovýroba vyrobí v priemere 65-75% domácej spotreby, ale vyvezie viac ako 50% z celkovej výroby, čím sa dostávame do situácie, že na slovenskom trhu ostáva minimum a celá "spotreba" sa MUSÍ doviesť ak chceme zabezpečiť základnú povinnosť štátu a to je zabezpečenie dostupných potravín pre obyvateľov.

Ja rozumiem tomu, že politika je viac špiny a klamstva ako faktov a pravdy. Tiež možno rozumiem tomu, že správna propaganda vyhráva voľby a mení referencie, ale zabúda sa na :

  • Výroková imunita platí na pôde NR SR, nie všeobecne a určite nie v médiách.

  • Štátna moc musí konať v súlade s Ústavou SR a zákonmi SR, nie v jej úplnom rozpore

  • Neodborné návrhy zákonov, podložené výlučne na výmysloch, bez ekonomického rozboru a právnych analýz dopadov sú konania proti štátu a jeho občanom a podliehajú trestnému právu

  • Existenciu Zákona č. 514/2003 Z. z. - Zákon o zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci

Prvovýroba vyrobí málo a aj to málo vyvezie. Vysoký vývoz automaticky znamená, že rozdiel v zostatku výroby a celkovej spotreby sa dá IBA doviesť. Za objem dovozu zodpovedajú 2 faktory a to prvý je celková skutočná spotreba a reálne zdroje na území SR. Reálna spotreba odzrkadľuje výkonnosť ekonomiky a s rastúcou ekonomikou rastie. Ak zároveň nerastie výroba, automaticky vzrastie dovoz. To čo tvrdí pán Macho z SPPK je iba prejav absolútnej neznalosti skutočných pomerov a možností.

Ak aj všetky reťazce, ktoré tak ležia v žalúdku pánovi Dankovi, zajtra zatvoria a odídu z územia SR, nič to nezmení. Ten, kto bude zabezpečovať zásobovanie obyvateľstva potravinami dovezie presne tie isté objemy potravín.

  • Tak aký je skutočne dôvod na ten systematický tlak na obchodníkov zo strany štátu ale hlavne SNS ?

Som hrdý, odborný a slušný občan SR, prosím SNS, dodržiavajte Vaše heslo : HRDO, ODBORNE a hlavne SLUŠNE

Martin Ondráš

Martin Ondráš

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  164
  •  | 
  • Páči sa:  320x

Viac ako 20 rokov sa aktívne venujem potravinovej bezpečnosti, kvalite potravín a potravinovému právu. Nie len na úrovni SR, ale aj v rámci krajín V4. Som presvedčený, že spotrebiteľ má byť informovaný a nie klamaný. Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu