reklama

Čo skutočne chýba potravinárstvu ?

Je mnoho dôvodov prečo slovenský agro sektor nefunguje. Ale všetky dôvody majú jedno spoločné. Absolútnu absenciu zdravého rozumu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)
  • Najskôr malé zamyslenie

Načo nám je agro sektor a fungujúce poľnohospodárstvo, lesníctvo a potravinárstvo ? Dnes, keď je otvorený trh, všetko vieme nakúpiť a doviesť. V skutočnosti je však úloha fungujúceho agro sektoru, lesníctva a potravinárstva pre štát našej veľkosti a výkonnosti absolútne strategická. 

  • Prečo ?

Mnoho z nás máme svoj menší či väčší trávnik. Nie je dôležité, či sa nachádza pri bytovke, či paneláku. Tiež nie je dôležité, či sa nachádza pri chatke, rodinnom dome alebo vile. Dôležité je, že väčšina z nás, bez ohľadu na ekonomickú náročnosť, sa o ten svoj trávnik stará. Hrabať, zametať, kosiť, polievať, prevzdušňovať, hnojiť a to je len práca. Práca, ktorú do toho mnoho z nás vkladá každý deň, týždeň, mesiac, rok. Ku tomu potrebujeme náradie, nástroje a stroje. Tie sme museli kúpiť, treba sa o ne starať, udržiavať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
  • Prečo ?

Ekonomické dôvody : udržiavanie hodnoty, zamedzenie zničenia, zníženie rizika poškodenia, zisk

Estetické dôvody : zlepšujeme prostredie kde žijeme

Logické dôvody : za trávnik sme zaplatili, máme ho vo vlastníctve, je logické že sa o svoj majetok staráme a zveľaďujeme ho

  • Krása jednoduchosti a zdravého rozumu

A teraz si predstavme, pre absolútne zjednodušenie, že náš agro sektor je množstvo veľkých trávnikov o celkovej výmere viac ako 2,9 mil ha. Množstvo trávnikov s množstvom majiteľov. Bolo by to jednoduché. Všetci majitelia, z dôvodu rovnosti, kosia, keď tráva narastie, polievajú keď je sucho, hnoja, keď trávnik vykazuje nedostatok živín. Všetci do toho vkladajú svoj um, prácu, peniaze, čas. Ten kto na to nemá čas, prenajme svoj trávnik susedovi a sused by mal prebrať zodpovednosť za udržiavanie. Štát, ako dobrý hospodár, si uvedomuje, že celkový dojem z krajiny vytvárajú aj udržiavané a funkčné trávniky. Preto pripraví schému podpory. Finančnej aj legislatívnej. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
  • Smutná realita

Jeden obyvateľ stredne veľkej obce sa rozhodne, že chce mať všetky trávniky v okolí. Nemá na to ani odborné predpoklady, ani ekonomický dôvod a ani vlastne žiaden dôvod, len slovo chcem. Prepočítal si, že keď bude mať najviac ha, dostane najväčšiu štátnu podporu. Zistil si, že štát nekontroluje kam bola podpora smerovaná a dokonca ani to, či je alebo nie je plnená základná úloha trávnika. Tak do žiadosti o podporu dopočíta nie len trávniky na ktoré má riadne zmluvy. Dopočíta tam aj cesty, parkoviská a vlastne všetko, čo dokáže vykázať v jednotke m2. To ale nestačí. Stále sa v obci nájde niekto, kto nechce "dobrovoľne" prenajať svoj trávnik. Tak sa správnym lobingom zabezpečí zmena legislatívy. Čo na tom, že sa porušuje ústava. Čo na tom, že sa porušujú základné ľudské práva, dôležité je, aby bol naplnený cieľ. Vykázať čo najviac m2 a získať zo systému čo najviac peňazí. Ale to nestačí. Čo keby sa vykázalo všetko, získalo sa všetko a neinvestovalo nič ? Ešte len potom by to bola pre jedného obyvateľa, stredne veľkej obce, skutočná zlatá baňa.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
  • Prejde pár mesiacov, rokov

Vykonáme štatistické zisťovanie a čo zistíme ? Pred 20 rokmi sme mali tú istú výmeru trávnikov. Stále rovnako 2,9 mil ha. No, uznávam, ide o bomastické zistenie, že sa nám krajina nezmenšuje. Tiež zistíme, že sa nám centralizujú vlastníci. Podľa hesla menej je viac zrazu medzi ročne klesá počet jednotlivcov, čo sa o svoje trávniky starajú a rastie počet veľko vlastníkov, alebo aspoň veľko vykazovateľov. Zrazu zistíme, že 90% celej štátnej pomoci končí u 10% potencionálnych vlastníkov. Toto by samo o sebe ešte nebol životne dôležitý problém. Horšie je, že zistíme, že na 60-70% celej výmery už nerastie žiadna tráva. Nie len tráva, ale ono tam nerastie nič. No bačovali sme asi zle, ale tu nekončíme. Zrazu sa začnú ozývať vlastníci, ktorí sa všemožne snažia udržať svoje trávniky pri živote. Je ich pár, ale stále sú. Kým však 20 rokov dozadu väčšina riešila kedy kosiť, kedy hnojiť, kedy polievať, dnes riešia ako znížiť poškodenie vlastných trávnikov tými susednými, nejak rokmi neudržiavanými. Dnes už totiž nestačí kosiť, hnojiť, polievať. Už treba svoj trávnik chrániť nie len pred počasím a jeho rozmarmi, ale už aj pred susedným, zarasteným a zničeným trávnikom. Ak sa nedajbože začnú domáhať práva na ochranu svojho majetku, zakročí štátna moc, prebehnú kontroly. Nie však u toho, kto cudziu vec poškodzuje, ale zásadne u toho, kto sa sťažuje. Začína to byť tak komplikované, že ekonomicky vychádza lepšie nerobiť nič ako aspoň niečo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Počítajte so mnou :

  • Varianta 1

Trávnik zdedíme po otcovi, ten po svojom otcovi a ten po svojom. Mali sme krásne trávniky, ročne sme investovali 1 Euro do siatia, 1 Euro do hnojenia, 1 Euro do kosenia. Pokosenú trávu sme ročne predali na skládku za 3 Eurá a štát nám cez rôzne formy podpory vrátil 1,5 Eura za nami vynaložené náklady. Čistý zisk 1,5 Eura ročne a naši synovia zdedia trávnik po nás a ich deti po nich v skvelej kondícii.

  • Varianta 2

Trávnik zdedíme po otcovi, ten po svojom otcovi a ten po svojom. Mali sme krásne trávniky, ročne sme investovali 1 Euro do siatia, 1 Euro do hnojenia, 1 Euro do kosenia. Sused nám omylom zoberie 1/2 nami pokosenej trávy, lebo nie je jasné kde začína a kde končí jeho trávnik a predá ju. Ostáva nám predaj trávy ročne za 1,5 Eura. Štát nám vráti 1,5 Eura a sme na 0. Nezarábame, ale stále máme čo zanechať našim deťom a deťom ich detí a kým máme silu, hádame sa o trávu so susedom. Ak nepomôže presviedčanie, postavíme plot, musíme predsa svoj trávnik chrániť. Postavíme plot, tak za 50 Eur. Ak pokosenú trávu dokážeme ubrániť, budeme cca 30 rokov splácať zo zisku investíciu a potom začneme opäť zarábať, stratíme zdravie, ilúzie, nadobudneme nevraživosť ale odovzdáme dedičstvo v slušnej kondícii.

  • Varianta 3

Trávnik zdedíme po otcovi, ten po svojom otcovi a ten po svojom. Trávnik prenajmeme susedovi, čo v tom vie chodiť. Dobrovoľne, alebo nedobrovoľne. Nájom síce dostaneme, tak vo výške 10 centov ročne, ale nemáme žiadne náklady a trávnik stále vlastníme. Neinvestujeme nič, získame 10 centov. Ak sa nezmení zákon tak možno naše deti zdedia to, čo sme kedysi volali trávnik. Ak sa však zákon zmení, nezdedia nič. 

  • Fikcia ?

Problémy sa hromadia a navonok nemajú nič spoločné s trávnikom. Nakoniec príde geniálny vedec, ktorý náhodou zistí, že sa nám znižuje % kyslíku a tým sa ohrozuje základný život v stredne veľkej obci. Štát to zoberie vážne a preinvestuje tak 30-50 mil. Eur do výskumu a zistí, že nám vlastne nič ten kyslík nejak neprodukuje. Mali sme síce dostatok trávnikov, výkonných a udržiavaných. Tieto kedysi stačili produkovať viac kyslíku ako sme dokázali znečistiť. Ale už nie sú. 80% je zanedbaných a roky neudržiavaných. Na ostatných sú postavené elektrárne, bytovky, nákupné centrá, logistické centrá. Trávu síce vieme importovať od našich úspešnejších susedov, ale ten kyslík nejak nie.

O tomto už vedeli naši otcovia a ich otcovia. Aj preto sa o svoje trávniky starali. Aké je riešenie - opať návrat ku ZDRAVÉMU ROZUMU !

  • Zdravý rozum, je totiž to jediné, čo nášmu agro sektoru, lesníctvu a potravinárstvu chýba.

  • Zdravý rozum a odvaha sa postaviť a povedať ako moc je to zlé a zničené. Nestačí však plakať.

  • Zdravý rozum káže odstrániť škody a nastaviť opäť fungujúci systém. Som presvedčený, že jediné, čo skutočne chýba tomuto sektoru nie je aplikácia správneho osiva, či chemikálie.

  • Absolútne absentuje aplikácia ZDRAVÉHO ROZUMU.

  • Zdravý rozum s ochotou niečo zmeniť znamená podstatne viac ako sa za posledných 20 rokov pre tento sektor urobilo.

Martin Ondráš

Martin Ondráš

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  164
  •  | 
  • Páči sa:  320x

Viac ako 20 rokov sa aktívne venujem potravinovej bezpečnosti, kvalite potravín a potravinovému právu. Nie len na úrovni SR, ale aj v rámci krajín V4. Som presvedčený, že spotrebiteľ má byť informovaný a nie klamaný. Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu