Zhnité ovocie v sadoch ? skutočná pravda

Autor: Martin Ondráš | 30.11.2018 o 9:30 | (upravené 30.11.2018 o 15:20) Karma článku: 10,06 | Prečítané:  7308x

Včera 29.11.2018 sa konečne povedalo na plné ústa, že naši ovocinári nechali v sadoch zhniť viac ako 15 tis ton ovocia. Nemal ich kto pozbierať a výsledok ? Zníženie výmery sadov o 500 ha.

  • V máji 2018

avizovali farmári vláde, konkrétne ministerke Matečnej, že majú problém so zabezpečením pracovnej sily do svojich sadov. Odpoveď prostredníctvom hovorcu tejto inštitúcie bola : "Nebojte sa, zvýšte platy tak aby sezónne práce boli zaujímavé pre domácich a my Vám v tom pomôžeme, práve zákonom o neprimeraných obchodných podmienkach."

Nad touto hlúposťou sa skutočne neoplatí strácať ani minútu, popísal som to v inom svojom blogu (odkaz dole) ale absolútne to vystihuje celú tragédiu SNS a jej vedenia agro sektoru. Nie len, že zjavne nebola pochopená žiadosť o pomoc, ale naopak, plne využitá akákoľvek možnosť prezentovať svoje názory a podporovať nepremyslené a nesystémových opatrenia.

Ako dopadol zákon o pôde, už je všetkým jasné. Ústavný súd sa vyjadril jasne.Je v rozpore s ústavou a treba ho prerobiť. Kde je dnes doktor Danko, ktorý tento zákon prezentoval ako zásadný úspech SNS ? 

Ako dopadli vyšetrovania dotácií a celkového fungovania PPA jasné nie je nikomu, len ministerke Matečnej a možno trošku generálnemu prokurátorovi, ale zjavne majú plné ruky práce a na toto nie je čas.

Zákon o neprimeraných podmienkach sám generálmajor Danko ohodnotil ako zlý a nefunkčný, nakoľko do dnešného dňa nebolo ani jedenému obchodníkovi preukázané porušovanie zákona, čo zas nesedí k rétorike celej skupiny odborníkov na všetko s názvom SNS, ktorá nevie preukázať prečo obviňuje obchodníkov zo šikany dodávateľov. 

Kde bola moja obľúbená ministerka Matečná ? Prečo neaktivovala prostredníctvom kolegu Richtera všetkých nezamestnaných v obciach a mestách kde sa nachádzajú sady a toto ovocie aj keď zníženej kvality nebolo pozbierané ? Kľudne mohlo byť darované občanom v hmotnej núdzi, nakoľko aj niečo je vždy viac ako nič, mohlo byť spracované a škody mohli byť eliminované.

Na tomto príklade je absolútne jasne vidno nekompetentnosť a absenciu zdravého rozumu vo vedení agro sektoru. Daň z obratu bude pre tých, čo nebudú mať podľa SNS dostatočné % zastúpených SK potravín a ak by sa toto ovocie pozbieralo, prvý krát ovocinári priznali, že by dokázali zabezpečiť 50%, ale nakoľko sa nepodarilo, nebude 50% a budúci rok ani tých 40%, lebo sa zruší 500 ha ovocných sadov.

Moja obľúbená rekapitulácia :

  • Najskôr boli problém vzťahy medzi farmármi a obchodníkmi - aj napriek tomu, že nemajú nič spoločné, bol to dostatočný dôvod na mediálny tanec MPaRV s plnou podporou SNS a vznikol nový zákon obmedzujúci zmluvne slobody
  • Potom bolo problém sucho, riešenie bola výzva v 07/2018 na čepranie 20 mil dotácie na závlahy, obľúbená činnosť SNS
  • Problém s nedostatkom pracovnej sily - riešenie mal byť nový zákon o neprimeraných obchodných podmienkach, nič nepriniesol, aj napriek sľubom SNS
  • Vznik novej dane pre obchodné reťazce, ktorú budú platiť zásadne občania. Geniálny ťah, lebo hlavným dôvodom je, že obchodníci môžu nakupovať na Slovensku, lebo podľa analýzy SNS máme všetko v dostatočnom množstve. Vybraté peniaze majú byť opäť použité aj na závlahy :-) čiže obľúbená téma SNS ako emisie a ich predaj. 
  • Keď už je všetko legislatívne ošetrené (proti ústave SR, proti právu EÚ), máme zákonom chráneného dodávateľa do obchodnej siete, máme šikanovaného obchodníka, máme dosť potravín a aj závlahy máme vyriešené, necháme úrodu zhniť.

ZÁVER :

  • Ospravedlňujem sa ministerke Matečnej aj generálporučíkovi Dankovi.

Vaša politika nie je zlá, je geniálna. Ak totiž znížite skutočnú poľnohospodársku a potravinársku výrobu svojou premyslenou stratégiou a správne aplikovanými rozhodnutiami, dosiahnete vlastne u VŠETKÝCH obchodníkov zníženie % podielu slovenských potravín a tým pádom zabezpečíte, že daň z obratu bude platiť každý jeden ! Táto geniálna myšlienka ma nenapadla, lebo som sa mylne zaoberal myšlienkou ako podporiť a obnoviť potravinárstvo na Slovensku.

Opäť gratulujem, geniálny ťah ministerky Matečnej a jej domovskej politickej strany ! Vyrovnaný rozpočet, najvyššie investície do potravinárstva v kapitole rozpočtu, najvyššie dotácie z EÚ a priamo úmerné znižovanie výmery obhospodarovanej plochy zabezpečia čistý zisk pre SNS nie 160 mil Eur, ale 500 mil Eur / ročne a to už stojí za to udržať koalíciu do volieb 2020.

Na záver len malé zamyslenie. Na Slovensku máme chudobu a ľudí v hmotnej núdzi. Máme tu detské domovy a rôzne náhradné ústavy starostlivosti, máme tu rôzne seniorské združenia a ústavy starostlivosti o zdravie aj seniorov. Prečo toto ovocie pred tým ako sa úplne neznehodnotilo neskončilo tam ?

Preto, lebo na občanovi zjavne záleží len v deň, kedy odovzdá hlas do urny. Všetko ostatné je divadlo a propaganda. 

Hanba takému rezortu, ktorý sa topí v problémoch, prezentuje sa ako majster sveta, ale dovolí takto zničiť a vyhodiť úrodu. To ani nehovorím o tom, že to zhnité ovocie aj tak niekto bude musieť pozbierať, hniť v sadoch nemôže z hygienických a zdravotných dôvodov. A najtragickejšie je riešenie. Zníženie výmery sadov v nasledujúcom roku o 500 ha. 

Prepáčte, ale nad týmto ostane stáť rozum asi aj veľmi podpriemernému hospodárovi !

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Keď sa Sulík s Kollárom hádajú, kto má viac zdravého rozumu

Dovolávanie sa zdravého rozumu je ukážkový populizmus.


Už ste čítali?