Zastavte to mäso !

Autor: Martin Ondráš | 1.2.2019 o 7:20 | (upravené 1.2.2019 o 13:31) Karma článku: 3,70 | Prečítané:  1524x

Vyzývam pani ministerku na účinnú ochranu spotrebiteľa. Kauza naberá na rozmeroch a okrem PR vystúpení, som nevidel žiadnu obranu spotrebiteľa.

Ministerstvo pani Matečnej rieši najväčší potravinový škandál roku. Pre spotrebiteľa niečo nepredstaviteľné, pre odbornú obec len ďalší Poľský úhybný manéver. Je zaujímavé, ako rôzne pristupuje toto ministerstvo ku problémom. Problém dvojakej kvality, rozumiem. O nič nejde, ale beháme do Bruselu, zvolávame samit do Bratislavy, píšeme nespokojné nóty do Viedne, presviedčame Rumunov aké je to dôležité. Neskôr robíme tlačovky, vyhrážame sa pokutami, neskôr že budeme žalovať výrobcov aj keď na to nemáme právne možnosti. Amaterizmus ako z učebnice.

  • Potom ale príde skutočný problém

Problém, ktorý má preveriť funkčnosť našej obrany trhu, života a zdravia spotrebiteľov a čo vidíme ? Ten istý amaterizmus, marketingové správy o tom ako sama ministerka cestuje po Slovensku, kontroluje kontroly, zavolá si veľvyslanca PL, nabáda kupovať iba Slovenské mäso. Pekné, ale neúčinné. Prečo do dnešného dňa nebolo prijaté žiadne účinné opatrenie ?

Pani ministerka asi zabudla, že existuje zákon č. 152/1995 Z.z. Zákon o potravinách a tiež pani ministerka zabudla, že je tu povinnosť odvrátiť hroziacu škodu, ktorá je zakotvená ako generálna povinnosť v našich právnych predpisoch.

§ 19 odst 5 Zákona 152/1995 Z.z. :  Orgán úradnej kontroly potravín pri zistení alebo podozrení z vážneho alebo bezprostredného ohrozenia zdravia ľudí potravinami alebo pri ohrození bezpečnosti potravín nariaďuje opatrenie podľa odseku 1; opatrenie zruší, ak sa podozrenie nepotvrdí.

Navrhujem, aby s okamžitou platnosťou a do odvolania :

  • ŠVPS prevenčným spôsobom na celom území SR POZASTAVILA spracovanie a distribúciu hov.mäsa z krajinou pôvodu PL všetkým stupňom potravinárskych podnikov.
  • ŠVPS prevenčným spôsobom na celom území SR dočasne ZAKÁZALA používanie hov.mäsa z krajinou pôvodu PL vo všetkých zariadeniach verejného stravovania.

A potom sa môžu rozbehnúť veterinári odoberať vzorky, potom si môžu vymieňať ministri diplomatické nóty, potom sa môžu usmievať do kamier. 

Vážení, najskôr sa bráni ten, čo sa brániť nevie a to je spotrebiteľ. Najskôr sa účinne odvracia škoda, potom sa zbierajú body v diskusných reláciách a PR článkoch.

§28 odst 2 Zákona 152/1995 Z.z. : Orgán úradnej kontroly potravín uloží právnickej osobe alebo fyzickej osobe – podnikateľovi pokutu od 100 eur do 100 000 eur, ak v rozpore s týmto zákonom alebo osobitnými predpismi :
o) porušuje zásady správnej výrobnej praxe, povinnosti a požiadavky na hygienu výroby potravín, manipulovania s nimi a pri ich umiestňovaní na trh.

Hádam nechce nikto pochybovať, že sú naplnené všetky znaky priestupku porušenia zásad správnej výrobnej praxe. Na čo čakáme ? Kým sa úplne zmarí vyšetrovanie ? Kým nebude čo odoberať, lebo všetko bude spracované, uvarené, zjedene ?

Celé konanie Poľského bitúnku napľňa skutkovú podstatu trestného činu Všeobecného ohrozenia podľa § 284 odst.1 Trestného zákona 

Len treba doplniť, že nečinnosť našich orgánov je jasne popísaná v § 285 odst 1 Trestného zákona

Kto z nedbanlivosti spôsobí alebo zvýši všeobecné nebezpečenstvo, alebo sťaží jeho odvrátenie alebo zmiernenie, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok.

Asi by som sa konečne zobudil !

Čo odkázal poľský veľvyslanec je vrchol drzosti : Neexistuje dôkaz, že mäso, ktoré sa ocitlo na Slovensku, je skazené. Má pravdu. Neexistuje. Ale tiež neexistuje dôkaz , že nie je. Ale existujú dôkazy, že klamú. Najskôr tvrdenie, že mäso z predmetného bitúnku ostáva iba v PL. Potom, že to tak úplne nie je a mali ho dodať do 3 závodov v objeme asi 330 kg, potom už ani to nie je pravda, ide o 9 závodov a objem asi 2 000 kg, potom už ani to nie je pravda, ide okrem Slovenska o ďalších 9 krajín EÚ a koľko toho bolo, ani srnka netuší.

To je dosť dôvodov na to, aby sa konalo !

1.2.2019 o 13,00 mala TB ministerka Matečná a ministerka Lubyová. Záver týchto dvoch expertiek zo SNS je ten, že zodpovedný  za ohrozenie zdravia našich detí je vlastne starosta, zriaďovateľ, vedúci jedálne, kuchár a okrem vypracovania nejakých doporučení a iných blábolov už viac robiť nemôžu. Zakážte to mäso s pečiatkou PL a prestaňte klamať ! Ja skutočne obdivujem kde sa nachádza miera seba reflexie u týchto dvoch dám.

Dívať sa na to, ako tu tečie hnus z chorých zvierat a nič neurobiť, to už chce ozaj odborníka, hrdého a slušného. ...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dnes píše Nataša Holinová

Matovič je malý slovenský Trump

Stačí prísť na tlačovku a ukázať na nadpis 2 x 2 je 5?


Už ste čítali?