Ponaučenie z Poľského podvodu ?

Autor: Martin Ondráš | 4.2.2019 o 9:30 | Karma článku: 2,38 | Prečítané:  858x

Videli sme v priamom prenose, kam dokáže zájsť ľudská hlúposť. Videli sme, ako reálne funguje trh s mäsom a úspešne sme si zjedli všetky dôkazy. Aké je ponaučenie ?

Utorok znamenal začiatok rozsiahleho potravinového škandálu. Bolo zverejnené video z Poľského bitúnku. Video, ktoré potvrdzuje, že možné je skutočne všetko. Niekto tu zjavne trápi zvieratá, nevadí. Iný ich zjavne zle lieči, nevadí. Namiesto humánneho usmrtenia ich niekto ďalší veselo dovezie do bitúnku, nevadí. Ale tam táto rozprávka len začína. Ďalší, veterinár na bitúnku, trpí sem tam slepotou a myslel si, že je to špeciálne plemeno dobytka, tzv. plazivé. Bolo vraj vyšľachtené v Poľsku. Potkany považuje za zamestnancov SBS, tak chápe, prečo majú všade voľný pohyb. Ľudia, čo tam pracujú, trpeli viac ako tie zvieratá. Určite. Diagnóza sa volá selektívny výpadok zdravého rozumu. Horšie štádium je potom trvalá absencia zdravého rozumu. Rozšírenie tejto choroby je priamo úmerné zvýšenému objemu výroby.

No nič, povie si jeden. Je to síce zlé, ale je to len zlyhanie ľudského faktoru. Možno tá oblasť je niečím výnimočná, možno práve tým šľachteným dobytkom, kto vie. Veď netreba sa báť, existuje tam predsa štátna autorita. Tá to vyrieši.

Poľská časť rozprávky :

  • Prvá oficiálna správa na seba nenechala dlho čakať. Je to len nejaké lokálne nedorozumenie, o nič nejde. Tento bitúnok spracováva mäso výlučne pre vnútorný trh Poľska. Tak nerozumieme, čo sa do toho staráte. Pravda. Veď oni predsa musia vedieť, či má schválenie len pre vnútorný trh, alebo realizuje aj export.
  • Druhá oficiálna správa. Przepraszam, myliliśmy się. No tak sme sa trochu sekli. Existujú maximálne 3 firmy zo Slovenska, ktoré s týmto bitúnkom obchodujú. Iba v malom. Maximálne 200 kg a ani to možno nie. Nie je to nič, čo by stálo za povšimnutie.
  • Tretia oficiálna správa. Przepraszam, myliliśmy się. No mali sme asi zlé informácie. V podstate nejde o 3 firmy na východe, ide o 9 firiem v rozsahu celého Slovenska. Ale nejde o nič, nestojí to za povšimnutie. Toho mäsa asi bude trochu viac, ale nerobte paniku.
  • Štvrtá oficiálna správa. Przepraszam, myliliśmy się. No, je síce pravda, že tento bitúnok dodal na Slovensko asi 2 000 kg mäsa (ešte netušíme aké bolo), ale nebojte sa. Garantujeme svojím menom, že je v poriadku. A hlavne, nie ste jediný, tak kľud. Tento bitúnok totiž zásobuje ďalších 9 krajín EÚ, takže nie je dôvod na paniku.

A určite zabezpečíme nápravu. Tak ako prvé, zatvoríme bitúnok. No veď rozumiem, treba ho aj vyčistiť. Minimálne kým prídu inšpektori z EÚ. Za druhé, napíšeme list a dáme ho našim veľvyslancom. Každý jeden štát musí pochopiť, že toto nie je dôvod na spochybnenie kvality našej potravinovej výroby. Chybička sa pritrafí, aj majster tesár sa sem tam utne. Ak krava ma štyri nohy a videli ste, predsa sa potkne. Za tretie, video kamery na bitúnkoch. Nuž stačí mať dvere č.1, ktoré budú oficiálne a pod kamerou a potom dvere č.2 určené výlučne pre chorý alebo mŕtvy dobytok. Aspoň sa nestretnú a tie živé a zdravé sa nebudú zbytočne stresovať. Uznávam, nič viac sa robiť nedá. 

Kde je tých 2 000 kg mäsa .... ?

Slovenské pokračovanie :

  • Prvá oficiálna tlačovka ochrancu spotrebiteľa. Prejavila dostatočné zhnusenie. To čo sa deje, je hnus, ale ja som VŽDY tvrdila, že máte nakupovať iba Slovenské mäso. Tak máte čo ste chceli ! Nuž zaujímavé, ale ak viete počítať so mnou, tak potrebujeme 18 640 ton , vyrobíme 22 246 ton z ktorých ale vyvezieme 15 060 ton. Na domáci trh nám teda ostane 7 186 ton. Chýba 12 500 ton. Nevadí že reálne neexistuje, ale je určite zdravšie. Nuž, nedá sa nesúhlasiť. Ak niečo nie je, nemôže byť choré ani staré.

Kde je tých 2 000 kg mäsa .... ?

  • Druhá oficiálna tlačovka už jemne pripomína nahnevaného ruského cára. Vypustím Krakena ! Moja armáda veterinárov vo dne, v noci nenechajú kameň na kameni. Odoberieme tisícky vzoriek a vyšetríme ich. Skúsime aj zistiť, či to, čo sme videli, boli ozaj kravy. Doplnili sme aj DNA testy. Lebo ak to neboli kravy, ale boli to tučniaci, je všetko v poriadku, tie sa predsa aj plazia. Ale hlavná myšlienka dňa je tá, že viac robiť nemôžeme ale s istotou vieme identifikovať vinníka, to nám totiž vždy išlo. Viete kto na to  celé mal prísť ? No predsa Slovenský spracovateľ. On je zodpovedný. A to, že je každá zásielka hlásená, to láskavo neriešte, to nie je vec pre spotrebiteľa. To, že do školy dodáva niekto bez povolenia, no ušlo nám to nejak, máme toho veľa a nestihli sme ho odhaliť, ale keby sme dostali ešte rok, možno, možno... A keby len predsa ten hnusný spracovateľ mal všetky doklady v poriadku ? Nuž tak na vine bude niekto iný...zistíme a dáme vedieť.

Kde je tých 2 000 kg mäsa .... ?

  • Na tretiu tlačovku si pozvala naša potravinová guru aj kamarátku zo školstva. Je predsa len skúsenejšia s vysvetľovaním. Aj základnej matematiky. Má to v popise práce. Čakal som vejúcu národnú zástavu, čakal som hymnu, možno nejaké ocenenie, či zmenu hodnosti. Len aby bolo čo bozkávať. Ale nie, dámy sa pustili do zriaďovateľov. Do starostov a riaditeľov škôl. Do kuchárok. Je to nechutné, ako tieto regionálne štruktúry, nechcú pochopiť ako to obe dámy s nimi myslia úprimne a dobre. Oni hádam uprednostnili cenu pred kvalitou ? To je neprípustné ! Obe dámy chrlia blesky. Máte , čo ste chceli ! Veď my sme už v roku 2016 napísali od koho a čo máte odoberať. Nedá sa, lebo to nie je ? Neklam ! My predsa lepšie vieme, či máme mäsa dosť alebo nie. A tiež vieme lepšie na čo máte a na čo nemáte peniaze. Musíte verejne obstarávať ? Nie, nemusíte. Kto Vám to povedal ? Zákon ? Kašlite naň, odkazuje aj najvyšší šéf zo stoličky premiéra.

Kde je tých 2 000 kg mäsa .... ?

  • V piatok sú prázdniny, tak sa kauza uzavrie. Prejde víkend a ono sa to nejak utrasie. Pondelok prinesie nové kauzy, nové dôvody na tlačovky. Jedálne aj tak už to mäso nemajú, detičky, učitelia alebo naši seniori to nejak nezaregistrovali a bolo to súčasťou ich jedálničku od utorka do piatku. No veď keby niečo, máme odobraté vzorky. No veď keby niečo, obviníme kuchárku z nedostatočnej tepelnej úpravy, alebo obviníme vedúcu kuchyne, prečo nekupuje neexistujúce slovenské hovädzie. Ak to nepostačí, obviníme nejakého starostu, či primátora, že nepoužíva manuál z roku 2016. A bude sa pokutovať. Rozsiahle kontroly, ktoré sme previedli prinesú rozsiahle zistenia a možnosti, nevídané možnosti rozdávania pokút. Nejaká pokuta sa ujde aj Poliakom ? Nie. Načo ? To nech si potom s nimi vyriešia tí hnusní neslovensky sa správajúci spracovatelia, čo od nich nakupovali....že im to zakazuje práve jej zákon ? Nevadí, ako povedal premiér, kašlite na zákon !

Kde je tých 2 000 kg mäsa .... jáj už nie je ! Prečo ? No lebo sme mali toľko práce s tlačovkami, vypísať cestovné príkazy, chodiť kontrolovať kontroly, hľadať metodické pokyny z roku 2016 a hlavne, riešiť aj dôležitejšiu agendu. Nebol čas na vydanie jednoduchého rozhodnutia. Dočasne pozastaviť celé spracovanie hov. mäsa s registračnou značkou PL XXX YY.  Pozastaviť a nahlásiť. Nevyhodiť, ale zamraziť. Zamraziť a odovzdať na skúmanie. No možno tú značku nevieme, ale chápem, nie je dôležitá. Treba chrániť kamarátov z V4. Presne ako sme nedávno tlieskali v NR SR susedovi Orbánovi, tak aj skúsime podporiť nášho severného suseda, veď aj on je len človek a robí chyby. Otrávil niekoho ? Nie. Zomrel niekto ? Nie. Tak načo sa stresovať. A Vy, rodičia detí v jedálňach, alebo Vy, deti seniorov v zariadeniach, máte, čo ste chceli ! odkazuje Matečná.

Ako každá rozprávka, aj táto má výchovný rozmer.Dobro víťazí. Vždy. Aj tu zvíťazilo. Dobré kuchárky, čo našťastie nepodávajú deťom krvavé steaky. No nechutilo ? Nevadí, nebolo najmladšie, zle sa aj žulo, bolo treba dlhšie povariť a to bol jediný dôvod, prečo zvíťazilo dobro. Ďalšie poučenie ? Všetci môžu za všetko, len štát za nič. Všetci musia všetko, len štát nemusí nič. Mohol niečo urobiť, jasné. Minimálne to zastaviť.

Máme tedaprvé ponaučenie, že sa v prípade väčšej hrozby, žiadnej ochrany zo strany štátu nedočkáme. S tým sa treba naučiť žiť. A druhé, nemenej zásadné ponaučenie je také, že ak to dovolí minister, alebo premiér, nemusíte dodržiavať zákon.

Ostávajú teda otvorené otázky :  

Ak nás štát nedokáže ochrániť, načo ho máme ?

Ak zákon netreba dodržiavať, načo ho máme ?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Keď sa Sulík s Kollárom hádajú, kto má viac zdravého rozumu

Dovolávanie sa zdravého rozumu je ukážkový populizmus.


Už ste čítali?