Nevidím, nepočujem, nepoviem !

Autor: Martin Ondráš | 6.2.2019 o 9:07 | Karma článku: 6,49 | Prečítané:  2533x

Poľský podvod nie je náš problém. Súhlasím. Do sekundy, kým to divné zdravé a mladé mäso nekonzumuje náš občan. 

Pri svojej práci som už zažil rôzne dobrodružstvá. Klamstvá a podvody. Pokusy zlepšovať ekonomiku na úkor kvality. Kým to však neznamenalo žiadne reálne riziko, je to maximálne na pokutu a koniec spolupráce. Veril som v existenciu funkčného systému, veril som, že tu niekto drží ochrannú ruku nad procesmi. Už neverím. Nedokážem sa pozerať na to, čo sa tu už týždeň predvádza. Skutočne nedokážem. Takéto zlyhanie systému sme tu už nemali roky.

Dnes sa nebudem zaoberať myšlienkou ako je toto vôbec možné. Ako je možné, že tu niekto poráža dobytok, ktorý na bitúnok nepatrí. Volajte si to ako chcete, ale toto je úplne cez čiaru. Bez diskusie. Netreba žiadne rozsiahle testovanie. Ak totiž pripustíme myšlienku, že porážať staré a choré zvieratá na tom istom bitúnku a bez veterinárneho dozoru, kde sa porážajú zdravé a vyhovujúce zvieratá s veterinárnym dozorom, je v poriadku, je to choré. Tak isto choré, ako keby sme napríklad dovolili družstevníkovi vyvážať hnoj na polia a na druhý deň, v tej istej cisterne, povolili vyvážať mlieko do mliekární. Veď ju hádam umyl, tak je všetko v poriadku.

Prvotná informácia prišla od poľských novinárov, to je fakt. Ak mám riešiť dôveryhodnosť, tak musím povedať, že viac verím novinárom ako poľským orgánom dozoru. Prečo ? Kým sa niekto rozhodne pre medializáciu problému, vždy tomu predchádza snaha to riešiť oficiálne. Som presvedčený, že najskôr boli nahlásenia na príslušné úrady. Úrady nič neurobili, ako sa dá predpokladať a nasledoval kontakt z novinármi. Koľko to trvalo ? Deň, mesiac, rok ?

Poľské autority klamali. Vo všetkých vyhláseniach. Preto sú nedôveryhodné, vo všetkom čo vyhlásia a oznámia. Naše autority tu ale nie sú na obranu otvoreného trhu EÚ. Naše autority, presne tie isté, ktoré ukladajú miliónové sankcie za prasknutý obklad v zázemí, alebo pavučinku v rohu skladu, sú zrazu bezmocné ? Ale keby len bezmocné. Naše autority vykonali vyšetrovanie (4 dní) dovozu mäsa na územie Slovenska a na čo prišli ? Neprišli na nič, ale oficiálne obvinili distribútorov, že úmyselne a hádam vedome nakúpili závadné mäso. S cieľom zarobiť, ho dodali do prevádzok verejného stravovania. Prečo sledovali pohyb mäsa iba za obdobie 4 dni ? Lebo novinári to obdobie uviedli vo svojom videu ? No to nechajme na vedomie a svedomie oficiálnych autorít. 

Ďalej obvinili zriaďovateľov škôl a neskôr dokonca kuchárky, ale to nestačilo, posledná kvapka bolo obvinenie rodičov, ktorí nedostatočne kontrolujú, čo a z čoho sa v školách varí. Pomyselnú loptičku šikovne prehodili na iný úrad. Úrad verejného zdravotníctva. Hlavný hygienik bol podstatne zdržanlivejší vo svojich vyhláseniach, prikázal kontroly a keď ich vykonali, zverejnil, že tu vlastne niekto zjavne klame. Jeho kontroly preukázali, že nie je pravda, že by to mäso skončilo v prevádzkach verejného stravovania. Takže tu máme zrazu zásadný rozpor v zisteniach orgánu potravinového dozoru a zisteniach úradu hlavného hygienika. Tu ale už hovoríme o 2 Slovenských orgánoch, ktoré priamo zodpovedajú za ochranu slovenského spotrebiteľa.

Nám nestačí, že klame autor problému. My ideme ďalej. Začneme klamať aj my. Prečo ? Natíska sa otázka. Veď keď si pozriete tie plamenné tlačové besedy agro sektorovej šéfky, ide jej karta. Malo by jej to hnať vodu na pomyselný mlyn, že iba Slovenská potravina je bezpečná. Aj keď neexistuje. Prečo nevyužila túto kauzu, veď aj sám guru Macho z SPPK sa vyjadril, že mäsa je dostatok, len sa nenakupuje na Slovensku. No veď tí slovenský chovatelia zvesia asi chýbajúcich 12 000 t hovädzieho dobytka z vešiaka niekde v skrini. Tie kravy a býky sa tu ako bájny fénix asi zjavia z popola. Tie chýbajúce stáda asi netreba založiť, vykŕmiť, poraziť.

Kauza sa posúva niekam, kde nepatrí. Slovenský spotrebiteľ nemá čo byť vyrušovaný týmito zásadnými rozpormi. Komu má teda veriť ? Poliakovi ? No moc sa to nezdá pravdivé. Orgánu dozoru ? No, bez urážky, nezdá sa mi normálne, že nedokážu ani identifikovať koľko toho mäsa bolo a ani určiť kam išlo. Tu sa už potom bavíme o zlyhaní základných obranných mechanizmov. Hlavnému hygienikov ? No vyzerá to nádejne, ale ak sa potvrdí, že do škôl dodáva niekto, kto na tieto činnosti nemá riadne povolenia ? Ako sa potom skutočne vykonáva dozor ? Takže čo je vlastne pravda ?

Zlatý klinec, do pomyselnej rakvy dôvery, dáva opäť Poľsko. 6 rokov nič a hodinu po prílete inšpektorov EÚ zrazu nahlásia výskyt choroby šialených kráv ? Bez začervenania sa vyhlásia, že síce sa to tak asi porážať nemalo, ale testy NEPREUKÁZALI žiadne riziko ? No prepáčte, kľudne si to mäso konzumujte na domácom trhu, ak to pre Vás žiadne riziko nepredstavuje.

Záverom treba podotknúť niekoľko zásadných faktov. Orgán dozoru bol zriadený iba preto, aby zabezpečoval výkon dozoru a tým zabezpečil, že na vnútornom trhu nie je riziko ohrozenia života a zdravia. Hodnotí, či činnosti spojené s výrobou a uvádzaním na trh sú BEZPEČNÉ a či sú v súlade s platnou legislatívou. Pri ich porušení, hodnotí, či prijaté opatrenia sú účinné a predstavujú reálne zníženie rizika. Za porušenie zákona ukladá sankcie. Sankcie majú mať charakter trestu a majú zabezpečiť, aby sa porušovanie zákona neopakovalo. Orgán dozoru nám v priamo prenose jasne dokázal, že on sám nedokáže prijať žiadne účinné opatrenie. Ak to nedokáže, neplní základnú úlohu, za akým účelom bol zriadený a jeho existencia stráca zmysel. Stráca právo hodnotiť niekoho iného a nemá právo nikoho pokutovať za niečo, čo sám nedokáže. Tým, čo sa tu predvádza ostatný týždeň, je zrejmé, že nie len že nedokážeme ochrániť vnútorný trh pred vonkajšími vplyvmi , mi nedokážeme účinne brániť ani život a zdravie spotrebiteľa.

Skutočne netuším, čomu včera tlieskali členovia parlamentného výboru, ktorí vypočúvali ministerku Matečnú a riaditeľa ŠVPS. Poďakovali jej za kvalitne odvedenú prácu. Prepáčte, my máme ďakovať za ohrozenie trhu, ohrozenie zdravia a úplnú neschopnosť vyriešiť takýto banálny problém, ktorý ale môže zásadne ohroziť životy a zdravie ? Možno nepoznať rozdiel medzi poľom a betónovým parkoviskom niekto nepovažuje za problém, no sú to len peniaze. Ale amatérsky ohroziť zdravie celej populácie nie je na potlesk, ale na malý dvor a veľký bič. Skúste sa niekto opýtať svojej mamy,ženy či babky. Dali by Vám, s úsmevom,  na tanier mäso z chorej alebo starej kravy ? Nie, nedali.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Keď sa Sulík s Kollárom hádajú, kto má viac zdravého rozumu

Dovolávanie sa zdravého rozumu je ukážkový populizmus.


Už ste čítali?