Matečná je génius, to myslím vážne.

Autor: Martin Ondráš | 8.2.2019 o 9:00 | Karma článku: 5,47 | Prečítané:  2094x

V úplne prvom rade sa musím pani ministerke ospravedlniť. Už viac ako 2 roky píšem články, viac či menej kritické, viac či menej sarkastické a založené na mojej 20 ročnej skúsenosti v oblasti bezpečnosti potravín.

Bolo to z mojej strany neuvážené a skutočne sa pani ministerke úprimne ospravedlňujem. Až dnes som pochopil jej génia,  až dnes mi to celé došlo. Že mi to tak trvalo, to pripisujem alebo zjavne nedostatočnej kapacite môjho mozgu, alebo môjmu nízkemu IQ.

Geniálnej skupine s názvom SNS sa za rok podarilo niečo, čo Fico nestihol za 12 rokov. Odvetvie hospodárstva, čo vykazovalo najväčší rast a najväčšiu zamestnanosť, dnes stojí v kúte. Presne, kde ho chceli mať.

Potravinárstvo je tak zložité, že je potrebné robiť cielené a systémové kroky, ktoré jeden s druhým znamenajú celkový posuv v pred. Pravda je taká, že po jej predchodcovi zdedila časovanú bombu. Chcelo to stratégiu, chcelo to cieľ, ale hlavne to chcelo génia.

To, že skutočná slovenská potravinová sebestačnosť je na úrovni 40% je fakt, ktorý sa nezmení zo dňa na deň. Ak si ale odmyslíte tie odborné hlúposti. ktoré som sa do toho snažil dať, pochopíte presne ako ja, že ide len o jednoduché číslo. Existuje množina celkovej ponuky na trhu (X) a ku nej sa počíta tá jedine dobrá a to je slovenská (Y). Podiel slovenských potravín na pultoch obchodov je jednoduchá matematika ako % vyjadrenie počtu Y z celkového počtu X. Ako bez námahy zvýšiť číslo Y ? Vymyslíme definíciu toho, čo je slovenské a čo bude do skupiny Y patriť. Netreba sa zaoberať výrobou, netreba riešiť stimuly do výroby, netreba robiť nič. Ako to urobíme ? Zákonom. (Zákonná definícia slovenského výrobku) To nám išlo vždy. Keď nám EÚ vyčítala nesúlad výkazu tažby a obnovy lesa a reality zo satelitných snímok, čo sme spravili ? Geniálne sme zákonom zmenili definíciu toho, čo je les. A už to sedí.

Potom potrebujete znížiť číslo X. Najskôr je asi potrebné analyzovať stav. Tak to bežne robí priemerne či podpriemerne inteligentný človek. To ale neplatí pri nadpriemerne inteligentných ľuďoch, nebojím sa povedať na hranici počiatku geniality. Bez akejkoľvek analýzy sa určil pôvodca problému. A tak je to správne. Aj chirurg predsa vred vyreže a nikto ho za to nekritizuje. No jedine, že by ste pôvodne prišli s kašľom, ale s tým sa zas nechodí za chirurgom. Takže ? Obchodník ! To je ten vinník, ale keďže zásadne všetko slovenské je automaticky dobré, tak len ten zahraničný. Takže čo potrebujeme ? Oslabiť obchodníka tak, aby sme mu vedeli prikázať, čo a kde ma nakupovať. Ako to urobíme ? Zákonom (Neprimerané podmienky v obchodnom vzťahu)

Nepáči sa mu to ? Nevadí. Keď sa rúbe les, lietajú triesky. My to národné poľnohospodárstvo postavíme na nohy, aj keby nechcelo. Dovolí si nám niekto oponovať ? Veď my ho utíšime. Ako to urobíme ? Zákonom (Mimoriadna daň z reťazcov)

Na tomto prípade si dovolím prezentovať moju hlúposť a naopak genialitu ministerky Matečnej. Do dnešného dňa som žil v predstave, že model potravinovej výroby začína prvovýrobou, ktorá musí byť strategický záujem štátu, musí byť riadená a jej životaschopnosť cielene podporovaná. Tak vznikne skupina výrobkov Y, ktorá postupom času rastie rýchlejšie a rýchlejšie. Potom prichádza nutnosť diskusie a dohodnúť umiestnenie tejto, už existujúcej, skupiny Y na trh. Samozrejme s dostatočnou podporou všetkých zúčastnených. Preto som mylne zastával názor, že je potrebná diskusia a obojstranná chuť hľadať a ponúkať riešenia. Naopak, dnes už vidím, že iba štátom riadený diktát je tá jediná a správna cesta. Arogancia moci, či ako som to mylne nazýval pred tým. Geniálny plán ministerky Matečnej vlastne znamená, že aj napriek tomu, že farmárstvo postupne zanikne, lebo sa prostriedky na jeho rozvoj čerpajú na letiská a parkoviská, prvovýroba hlási už roky straty a zatvára jeden podnik za druhým, všetko čo vyrobíme, vyvezieme, ale celkový počet slovenských potravín  záhadne porastie. Tak isto porastie aj podiel týchto potravín na pultoch. Musí. Ak nie, máme riešenie. Vymyslíme zákon (Povinný podiel v sortimente a v letáku). Samotná genialita našej ministerky spočíva v tom, že kým 27 krajín EÚ vynakladá obrovské prostriedky do poľnohospodárstva a výroby bezpečných potravín (38% z celkového rozpočtu EÚ), my nemusíme a dosiahneme vo výkaze lepšie výsledky ako väčšina trápiacich sa krajín EÚ. Sekundárny jav je ten, že tie euro fondy vlastne tým pádom opäť môžeme reinvestovať správne a nikde chýbať nebudú, lebo ak rastie % podiel slovenských potravín, je to dostatočný ukazateľ geniálnej investície do budúcnosti. Síce asi nie  do budúcnosti agro sektoru, ten už to má jasne spočítané, ale do svetlej budúcnosti pár "našich" ľudí v jej okolí.

Kdesi som čítal, že aj sám stvoriteľ robil 6 dní a potom jeden oddychoval. To naša ministerka zásadne nerobí. Ani neoddychuje, nie je čas. Je treba chrániť spotrebiteľa. Aj pred samým sebou. Ani ten farmár kedysi predsa nevedel, že vlastne žiadne fondy nepotrebuje, dnes už to vie. Dnes už vie, že nepotrebuje pôdu, nepotrebuje stimuly, nepotrebuje ani zákon na svojej strane. A položme si otázku, kto vlastne potrebuje farmára ? Aj ten obchodník si predsa myslel, že ak sem naleje nejakú miliardu či dve, bude tu mať svoje podnikanie chránené právnym štátom a trhovou ekonomikou. Mýlil sa. A vo svojej podstate, kto dnes potrebuje nejakého obchodníka ? Ako sa mýli farmár a obchodník, tak sa mýli aj spotrebiteľ. Spotrebiteľ musí byť chránený, ako tvrdí ministerka Matečná. Opäť som jej krivdil. Nejak nemiestne som kedysi komentoval jej aktivity v imaginárnom probléme dvojakej kvality. Vypočula ma a ja jej za to ďakujem. Tvrdil som, že niekedy nerobiť nič je podstatne lepšie, ako urobiť niečo nepremyslené. Zobrala si moje rady k srdcu a v prípade krízovej situácie s Poľským mäsom sa zachovala ako som jej radil. Neurobila nič. A opäť jej to vyšlo. Testy nič nepreukázali, nikto neochorel, nikto nehlásil žiadne problémy. A keď sa nad tým zamyslím. Potrebuje vlastne niekto spotrebiteľa ?

Ešte raz, prosím, príjmite moje ospravedlnenie. Bol som ku Vám kritický, sarkastický a napádal som Vaše rozhodnutia ako neodborné, nepremyslené a s veľmi negatívnym dopadom do budúcnosti rezortu, ktorý sa snažíte navonok riadiť, teda aspoň to tak vyzerá. Potom som si nemiestne dovolil Vás obviniť z priameho ohrozenia života a zdravia slovenského spotrebiteľa, keď ste úplne zmarili akékoľvek vyšetrovanie tým, že sa dôkazy stihli skonzumovať a spracovať. To hovorím o kauze Poľského mäsa, ktoré bolo vlastne v poriadku, ako vidíme. Dovolil som si spochybniť, či beriete do úvahy, že ohrozenie života a zdravia sa môže preukázať dlho po konzumácii nebezpečnej potraviny tohto typu a reziduá liekov v mäse môžu do budúcna znamenať zvláštne stavy pacienta pri liečbe inej choroby inými antibiotikami v lepšom prípade, v horšom šokové stavy. Mýlil som sa a skláňam hlavu pred Vašim géniom. Zvládnuť krízu jedným výjazdom do Bešeňovej a 3 tlačovými besedami, to už chce skutočne génia. O tomto sa odteraz určite bude prednášať na každej katedre bezpečnosti potravín a dovolím si tvrdiť, že Vám to zabezpečí nekonečnú budúcnosť a nikto na Vás nezabudne.

Zle som si vyložil program Vašej strany a dnes som pochopil, že tu skutočne kapitalizmus nikdy nebude, kým tu budete Vy. Toho ste garantom. Ak je základným javom kapitalizmu trhová ekonomika, rozumiem, že ju idete zrušiť, nemá tu miesto.. Ak ku nej patrí aj základné pravidlo ekonomiky, že silnejší vyhráva a slabší zanikne, je to nesprávne. Držme umelo pri živote aj tých čo na to jednoducho nemajú. Lebo sú to predsa "naši" a to stačí.. Ono, dnes už s Vami súhlasím, že sa mýlia Nemci, Francúzi a dokonca aj Trump v USA.

Rusko, to je náš cieľ a tam by sme sa mali pozerať. Až teraz som pochopil genialitu Vašej tajnej myšlienky. Kúpime americké stíhačky, spojíme sa s Orbánom a budeme opäť Veľké Uhorsko. Ak potom tie stíhačky darujeme Voloďovi za to ,že nás anektuje aj s Ukrajinou, neskôr vyhlásime kráľovstvo, zrušíme voľby, funkcie v štáte budú dedičné a potom môžeme vyhlásiť vojnu EÚ. Veď nám tu predsa nejaký strapatý pajác pod vplyvom nebude rozkazovať, čo máme robiť. Nebudeme závislí na EÚ, budeme závislí na Ruskej federácii. My jednoducho musíme byť vždy na niekom závislí. 

Dovoľte mi ešte raz skloniť svoju nevedomú hlavu a zaželať veľa zdravia, len prosím nekonzumujte hovädzie, lebo čo by si národ počal, keby ste tu neboli 24 hodín denne 7 dní v týždni ?

A záverom uznávam, keby som sa viac učil a menej dumal, možno by som už dávno pochopil génia, ktorý drieme v členskej základni Vašej domovskej strany. Chcel som vstúpiť do politiky, ale neurobím to. Vám sa totiž skutočne nedokážem vyrovnať.

A hlavne, nie som si istý, či sa to vôbec dá.

Pôvodom som Žilinčan a ako každý dobrý Žilinčan, pozostatky SNS mám zakódované v génoch. Vždy som veril, že SNS bola, je a vždy bude povinný člen na scéne. Povinný. A na tom trvám. Dnes už síce len scéne kultúry, ľudovej zábavy a možno ľudového folklóru. Toto nikdy nesmie zaniknúť, nikdy. O tomto by sa mali učiť naše deti a deti ich detí. Na toto sa nikdy nesmie zabudnúť !

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Keď sa Sulík s Kollárom hádajú, kto má viac zdravého rozumu

Dovolávanie sa zdravého rozumu je ukážkový populizmus.


Už ste čítali?