reklama

Hydinári : Zahraničné reťazce nebudú kupovať vajcia z klietkového chovu

Zdesené vyhlásenia chovateľov hydiny o skutočnosti, že majú pár rokov na zlepšenie podmienok chovu, bolo nasmerované proti niekomu, kto s tým nemá nič spoločné. Náhoda?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (49)

Hydinári bijú na poplach, tie hnusné obchodné reťazce oznámili, že nehodlajú kupovať vajíčka z klietkových chovov. Keď som správu počul prvý krát, neveril som vlastným ušiam. Do toho sa ozvala aj ministerka Matečná, že pre rok 2019 je predsa pripravená forma podpory, aj pre hydinárov, ktorú neskôr konkretizovala pod názvom "zelená nafta" a nasledoval ďalší odborný bonmot, že nechápe, prečo reťazce kladú podmienku toho, odkiaľ tie "slovenské" vajíčka pochádzajú.

Ako rozpoznať spôsob chovu
Ako rozpoznať spôsob chovu (zdroj: Wordpress.com)

Ak si aj odmyslím, že sliepkam nafta priamo škodí, bez ohľadu na to, či je zelená alebo modrá, absolútne som zdesený z neznalosti pani ministerky. V novembri 2004 Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (ďalej len „EFSA“) zverejnil vedeckú správu a stanovisko o aspektoch dobrých životných podmienok rôznych systémov chovu nosníc. V správe sa hodnotia hlavne aspekty týkajúce sa zdravia a správania zvierat podľa jednotlivých systémoch chovu nosníc. Pokiaľ ide o prirodzené správanie zvierat, v stanovisku EFSA sa dospelo k záveru, že sliepky znášajú vajcia radšej v hniezde, najmä v chránenom hniezde. Preto by mali v systémoch ustajnenia existovať vhodné hniezda rozmiestnené v primeraných vzdialenostiach. K prirodzeným modelom správania patrí aj pitie, kŕmenie, hľadanie potravy a pravdepodobne aj prachový kúpeľ. Prirodzenou potrebou sliepok je aj odpočinok a sedenie na bidle, pričom by malo byť možné, aby sedeli všetky sliepky naraz.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Za absolútne zásadné, považujem 3 vedecké stanoviská ohľadne alternatívneho (podstielkového) chovu a to, že zlomeniny kostí sú menej časté u sliepok v prispôsobených (obohatených) klietkach a v alternatívnych systémoch, v ktorých majú sliepky výrazne silnejšie kosti a menší počet zlomenín, funkčné poruchy nôh alebo deformácia prsnej kosti sú najmä dôsledkom nevhodnej konštrukcie bidla a úmrtnosť je v niektorých najmodernejších veľkých systémoch s prispôsobenými (obohatenými) klietkami alebo v alternatívnych systémoch nižšia.

Ako vyzerajú sliepky v klietkovom chove
Ako vyzerajú sliepky v klietkovom chove (zdroj: viacneznesiem.sk)

Takže ide zásadne o dobré podmienky pre hospodárske zvieratá. Nie je to otázka na obchodné reťazce, je to zásadná otázka na welfare zvierat, ktoré je tvorené smernicami a nariadeniami EK. Ku týmto vznášajú námietky ministri, na rade ministrov. Ak EK od roku 2004 presadzuje trend postupného zrušenia klietkového chovu a jednotlivé členské štáty dostali prechodné obdobie od 8 (SR) do 12 rokov, je pre mňa správanie sa hydinárov, skutočne logická hádanka. Ešte väčšia hádanka je pre mňa ministerka, ktorá ani len netuší, že práve jej ministerstvo pripravilo nariadenie 736/2002 Z.z. v ktorom sa presne dostali do našej legislatívy podmienky určené Add1) Smernicou Rady č. 1999/74/ES z 19. júla 1999, ktorá stanovuje minimálne normy na ochranu nosníc a Add2) Smernicou Komisie č. 2002/4/ES z 30. januára 2002 o registrácii zariadení na chov nosníc pokrytých Smernicou Rady 1999/74/ES

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Podstielkový chov
Podstielkový chov (zdroj: internet)

O smerovaní legislatívy, ktorá určuje podmienky bezpečného chovu sliepok sa vie od roku 1999, kedy nadobudla platnosť smernica č. 1999/74/ES z 19. júla 1999. Ak sa do roku 2004 viedla vedecká diskusia o dopade na kvalitu chovu, dostala sa v roku 2004 do svojej finálnej podoby. Bola zverejnená štúdia, ktorá jasne popísala výhody aj nevýhody klietkového chovu oproti chovu na podstielke. Asi dnes nie je žiadna diskusia o tom, ako vyzerá tá nosnica v uzavretej klietke, kde sa nedokáže pomaly ani pohnúť. O voľnom pohybe alebo o prirodzenom modeli správania sa, kde patrí aj pitie, kŕmenie, hľadanie potravy a pravdepodobne aj prachový kúpeľ, nemôže byť ani reč.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Takže dnes tu máme ďalšiu ukážku toho, ako u nás v skutočnosti funguje agrosektor na našom krásnom Slovensku. Hydinári aj ministerstvo poľnohospodárstva už viac ako 15 rokov veľmi dobre vedia, ako je na úrovni EÚ hodnotený klietkový chov nosníc. Na Slovensku žije takmer 90 % nosníc v klietkach. Napríklad v Nemecku je to už len okolo 10 %. Francúzsko ohlásilo zákaz klietkového chovu už v roku 2022, Nemecko v 2025. Opäť sa vraciam k téme, ako by mal agrosektor fungovať. Ak EÚ "doporučí" nejakú reguláciu, štandardne určí dlhé prechodné obdobie a vyčlení na zmeny v chove aj prostriedky. Ak sa prostriedky nerozkradnú, ako napríklad v Nemecku, tak úplne v pohode a pokoji si za 10 rokov prechodného obdobia zmenia klietkový chov na chov na podstielke alebo vo výbehu, ktorý je síce nákladnejší, ale všemožne dotovaný EÚ a po kľudnej a plynulej zmene si vnútorný trh ochránia zákonom, kde zakážu predaj vajec z klietkového chovu. Ak si však EÚ fondy nestihnú nájsť adresáta, ktorému boli určené a zásadne skončia ako priama platba na letiská, parkoviská a neexistujúce hotely, rybníky a podobné pokusy "našich", vidíme v priamom prenose, aké ťažké je prebudenie do reality 21 storočia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tragédia tohto absolútneho diletanstva je nie len v tom, že sa tu zrazu niekto snaží povedať, že klietkový chov je vlastne to najlepšie, čím v zásade popiera výsledky vedeckej práce, ale dokonca ide obviňovať nejaké reťazce. Klietkový chov je určite najlepšia varianta pre chovateľa. Sliepka, ktorá sa nehýbe a jej životnosť je rok, je vlastne iba žijúci stroj na výrobu vajec. Čím menej sa hýbe, tým menej žerie. Čím menej žerie, tým je úbohejšia, ale znáša. Čím dlhšie žije v takomto stave, tým horšia je jej kvalita po vynesení, kde nasleduje jej porážka a predaj na mäso. Takže okrem vysokej ekonomickej rentability, ale výlučne pre chovateľa, nemá nikto viac žiaden benefit. Ani spotrebiteľ v lepšej kvalite vajec, ani spotrebiteľ vo finálnej kvalite mäsa zo sliepok. Hydinári, ktorým inak kraľuje najväčší poberateľ dotácií v rámci EÚ a aktuálne český premiér slovenského pôvodu, zabudli asi pre koho vyrábajú. Presne pre spotrebiteľa. Takže ak existuje možnosť, že zmenou chovu sa zlepší kvalita výrobkov, či už vajec alebo jatočného mäsa, koniec diskusie. Zmena je nutná a vymaľované. Ak doteraz spali, nuž musia za rok či dva stihnúť to, na čo mali doteraz 15 rokov. Ak minuli peniaze inde, nuž musia hľadať zdroje inde. Kým na Slovensku predaj vajec z klietkového chovu obmedzujú samotné reťazce, na západe ho obmedzujú politici. Kým na Slovensku sa tvorí legislatíva šitá na mieru "našim", na západe sa tvorí legislatíva zásadne na základe výsledkov vedeckých prác a jasných dôkazov.

Trend je jasný, otázne je, ako sa hydinári postavia ku zmene a rozširovaní chovov. Už dnes napĺňa Slovensko „vaječnú sebestačnosť“ na 106 %, avšak kvôli nedostatku vajec z mimo klietkových chovov existuje dopyt po zahraničných vajciach. Krajiny ako Nemecko budú mať v tomto prípade navrch, keďže s obmedzovaním klietkového chovu začali skôr a ak príjmu nové zákony, ktorá zakážu predaj vajec z klietkového chovu, som strašne zvedavý, kam tie naše SK ale aj PL vajcia poputujú. No predpokladám, že náhodne dôjde k nejakej tragédii a zásadne stúpne cena vajec. Možno pred Veľkou nocou, alebo pred Vianocami, ako vždy. Svojimi vyhláseniami hydinári nie len že preukazujú, že ani len netušia kde je sever, ale ako vždy to nakoniec zaklincuje naša zmätečná konštanta, ktorá ponúka hydinárom zelenú naftu. Že nemá nič spoločné s podmienkami chovu, nevadí, ponuka je na stole. A hlavne je aj vinník. Reťazce. Ako vždy a za všetko.

Aj Celaskon je dobrý liek, dostupný a lacný. Len škoda, že nezaberá skoro na žiadne ochorenie.

Martin Ondráš

Martin Ondráš

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  164
  •  | 
  • Páči sa:  320x

Viac ako 20 rokov sa aktívne venujem potravinovej bezpečnosti, kvalite potravín a potravinovému právu. Nie len na úrovni SR, ale aj v rámci krajín V4. Som presvedčený, že spotrebiteľ má byť informovaný a nie klamaný. Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu