Matečná : Aj na Slovensku sa porážajú choré zvieratá

Autor: Martin Ondráš | 27.3.2019 o 21:45 | (upravené 28.3.2019 o 6:26) Karma článku: 10,03 | Prečítané:  6577x

Som zmätený. Nedávno totiž ministerka Matečná tvrdila, že slovenské mäso je 100 % bezpečné a v žiadnom prípade sa nemôže stať to, čo sa deje v Poľsku. Dnes to už neplatí.

Každou novou kauzou sa ukazuje, že jedna vec sú želania politikov a úplne iná je realita a skutočnosť. Ministerka Matečná je ideálny príklad toho, že dokáže v priebehu mesiaca otočiť svoje tvrdenia úplne naopak.

O kauze poľského mäsa som napísal samostatné články a dnes sa Poľsku nebudem venovať. Dnes Vám skúsim opäť vysvetliť, že spotrebiteľ nie je klamaný a zavádzaný obchodníkom, ale politikom. Politikom, ktorého jediná úloha je zabezpečiť ochranu zdravia spotrebiteľa. Žiadnu inú úlohu totiž ministerstvo ministerky Matečnej nemá. V oblasti bezpečnosti potravín. Zásadne však rieši všetko, čo nemusí a nie je dôležité a nerieši to, na čo bolo zriadené.

Pri poľskej kauze sme sa všetci dozvedeli, že chybu robia všetci, čo nakupujú nekvalitné mäso a nekupujú to naše, slovenské, ktoré je "vraj" pod 100% kontrolou a dozorom. Do toho sa ozval aj sám premiér Pellegrini a odkázal, že všetci zriaďovatelia škôl majú nakupovať výlučne slovenské, aj keby tým porušili zákon o verejnom obstarávaní.

Dnes však riešime niečo úplne iné. V Prahe, sa objavilo divné mäso zo Slovenska a naši vyskúmali, že pochádza ešte z divnejšieho bitúnku a z veľmi podozrivého zdroja z Trnavského kraja. No kde je tá 100% kontrola? Doteraz nestihla prísť na to, že niekto poráža u nás choré zvieratá? To snáď nie. 

Aj skutočný amatér a začiatočník, v oblasti potravinovej bezpečnosti, by po prevalení kauzy PL mäsa skontroloval celý domáci trh a aj tých 100 bitúnkov. Preventívne a aby sa ubezpečil, že u nás skutočne podobné pochybenia nehrozia. Na to si pani ministerka čas nestihla nájsť. Veď načo? Stačí tvrdiť, že je všetko pod kontrolou. To iste však tvrdil aj Plavčan a nevyšlo, to isté tvrdili pri kauze emisie a už sedia vo výkone trestu.

Ak sa zameriam výlučne na výročnú správu o výkone potravinového dozoru, dočítam sa, že ročný výsledok národnej kontroly, v oblasti chovu hovädzieho dobytka, zas tak dobre nevyzerá. Bolo skutočne vykonaných 979 kontrol chovov (z celkového počtu chovov 14 035). Zaujímavá je skutočnosť, že tých 979 kontrol zabezpečilo fyzickú kontrolu 1 915 ks HD (celkový počet HD bol 477 302) , pričom v 58 prípadoch boli uložené pokuty. Takže ak platí základná matematika, celoročná kontrola zabezpečila kontrolu 6,9% z celkového počtu chovov a 0,4 % z celkového počtu HD. 

To, že nominantom SNS zásadne nejde matematika je už všeobecne známy fakt. Ale fyzicky skontrolovať 0,4% z celkového počtu chovaného hovädzieho dobytka na Slovensku a tvrdiť, že bolo skontrolovaných 100%, to už chce skutočného demagóga, hodného minimálne ministra, ak nie predsedu NR SR.

Koľko, v skutočnosti, bolo za rok skontrolovaných bitúnkov sa nedá nikde dočítať. Predpokladajme, že tých 100 by mohli stihnúť, ak dokázali za rok vyprodukovať viac ako 50 tis kontrol obchodníkov. Ešte lepšie vychádzajú pokuty. Celej potravinovej vertikále (okrem obchodníkov, teda vrátane bitúnkov) boli za jeden rok uložené súhrnné pokuty vo výške 58 319 Eur. Obchodníkom, za to isté obdobie, bolo uložených pokút za 14 308 030 Eur. Celú ročnú analýzu si môžete prečítať v samostatnom článku, odkaz je uvedený dole.

Tu vidí spotrebiteľ, kde je skutočná pravda. Na tejto kauze bude zaujímavé jediné. Ako sa z toho dokáže vykrútiť pani Matečná. Usmeje sa a niekto si to určite odskáče. Ona však určite nie. A presne podľa poľského vzoru, nie je jasné koľko "závadného" mäsa sa porazilo, kam to išlo a kde to skončilo. Veď keď to môže beztrestne robiť jeden člen V4, prečo nie aj my. Ekonomicky zaujímavé, nikto predsa nezomrel. Tak o čo ide?

Pravdepodobnosť toho, že ktokoľvek zo zoskupenia s názvom SNS hovorí pravdu, je identická skutočnému % kontrolovaných počtov hovädzieho dobytka = 0,4%. V prípade ministerky Matečnej, je potrebné to číslo ešte vydeliť číslom 10. To vystihuje smutnú realitu.

Nechcem šíriť poplašnú správu, to je trestný čin, ale dnes nedokážem skutočne relevantne posúdiť, kto zabezpečuje potravinovú bezpečnosť. Viac sa prikláňam k názoru, že nikto. Niektorí ľudia majú radi hazard, myslel som, že tam patria kasína a ich aktivity, nie hazard zo zdravím spotrebiteľa, nie hazard s dobrým menom Slovenska. Kde po tejto kauze naberie pani ministerka odvahu niekoho kritizovať? Už nemôže kritizovať ani Poliakov, ostávajú jedine reťazce a ideálne tie zahraničné.

Zanedbanie kontroly bezpečnosti potravín, je v tomto prípade, naplnenie skutkovej podstaty trestného činu všeobecného ohrozenia z nedbanlivosti, len aby sa nezabudlo, pán generálny prokurátor.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Bývalý šéf tímu Kyselica: Našli sme stámiliónové transakcie z Gorily

Suma mala podľa bývalého šéfa tímu Gorila skončiť na účte, na ktorý mal Jirko Malchárek alebo jeho blízki prístup.

Píše Roman Jančiga - Fórum

Kto pred Pentou rozvinul červený koberec

Ako dobové ideologické podhubie produkovalo pre Pentu alibi.


Už ste čítali?