Najväčšia hrozba pre Slovensko je strata pamäti

Autor: Martin Ondráš | 4.6.2019 o 0:07 | Karma článku: 3,40 | Prečítané:  1377x

To, čo 12 rokov nešlo, zrazu ide. Zrazu sa všetci pozastavujú nad tým, aký je tragický skutkový stav a idú ho okamžite riešiť. Teraz.

A to si skutočne nikto nepamätá, kto ten stav spôsobil?

Poruchy pamäte môžu byť čiastočné alebo úplne. Pričom úplná strata pamäte sa odborne nazýva aj amnézia. Veľakrát ide o stav vyvolaný napríklad úrazom mozgu, nejakým zranením, úderom, prípadne aj otravou.

Áno. Úraz mozgu. Denne preukazovaný popieraním základných pravidiel slušnosti, popieraním princípov práva a spravodlivosti. Na všetkých úrovniach riadenia štátu.

Úder, samozrejme. Moc a pocit výnimočnosti udrel. Silno a na správne miesto. Pár "našich" si môže dovoliť všetko. Sú jednoducho beztrestní. Jedného, možno dvoch, obetujeme. Exemplárne potrestáme. Jednému prepadne všetok majetok, ktorý nestihol prepísať a druhého zatvoríme na 200 rokov. Kde sú tie miliardy, kde sú tie zničené firmy a jednotlivci? Kde sú tie tragické ľudské osudy? Pamäť nám už neslúži. Kde sú tí, čo ich roky držali ako korunných princov? Kde sú tí, čo im dovolili vzniknúť? Neexistujú, alebo chceme zabudnúť?

Otrava. Áno, ľudia sú otrávení. Denne žijeme svoje životy, riešime svoje problémy. Zabezpečiť rodinu, udržať si prácu, nejak vyriešiť školy pre deti, lekárov pre starých rodičov. Potom zapneme televízor, otvoríme noviny, čítame internet. Škandál na škandál. Krivda na krivdu. A? A nič, ako vždy. Ale nie, to vlastne nie je pravda. V závere vidíte usmiateho premiéra, ktorý je "znepokojený" a dohodol osobne s konkrétnym ministrom, alebo ministerkou, že zjedná nápravu. Na každú krivdu. Teda iba na tú, na ktorú niekto poukáže.

Položil si niekto otázku, prečo sa vôbec musí neustále mediálne poukazovať na krivdy a neprávosti?

Ako definuje lekárska veda, v niektorých prípadoch je ale proces straty pamäti dlhodobý a postupný a dochádza aj k degenerácii iných zmyslových a kognitívnych funkcií. Poruchy pamäte sa niekedy týkajú len krátkodobej pamäte, teda nových skutočností, inokedy aj dlhodobej.

Takže dnes, po 12 rokoch vlády, sa premiér SR, inak dlhoročný člen politbira SMERu, úprimne čuduje nad plesňou v nemocniciach. A ide to riešiť. Ten istý premiér sa čuduje, že nejaký jeho stranícky kolega, inak predseda výrobu pre EÚ záležitosti, vypisuje na FB také vulgárnosti, oplzlosti a hoaxy, že mu musí dohovoriť. To skutočne niekto na Slovensku verí tomu, že keď do linky na umývanie áut vojde zakrvavená Volga, pustí sa správny program očisty, tak von vybehne lesklý, čistý a hlavne úplne nový Mercedes?

Viaceré psychiatrické poruchy tiež sprevádzajú stratu pamäte. Napríklad pri delíriu dochádza ku kvalitatívnej poruche vedomia so stratou pamäti. Môže byť podľa vážnosti situácie čiastočná alebo aj úplná. Pri alkoholizme dochádza tiež veľakrát k stratám pamäti. Pričom sa nemá na mysli iba alkoholové okno. Prítomné sú aj dlhodobé poruchy pamäti z dôvodu poškodenia mozgových buniek. U ľudí so sklonom k hystérií môže tiež dochádzať k výpadkom pamäte. Podobne je to aj v prípade schizofrénie, keď je častá strata pamäti. Rovnako, aj depresívna a úzkostná porucha môže prispievať k výpadkom pamäte.Taktiež, aj pri ochorení BSE, teda chorobe šialených kráv. 

Nespoznali ste niekoho? Politické špičky? No možno preto si nepamätajú, čo to tu vyvádzali ostatné roky eldoráda. Nevidia, čo vidieť nechcú. Veria, že ľudia sú natoľko otupení, že sa im opäť podarí presvedčiť národ, že Volga je vlastne Mercedes. 

Ja verím tomu, že národ nezabúda. Nikdy, nič a nikomu. A preto verím, že 2020 bude skutočne zlom a konečná očista hlbokej podstielky politického hnoja na Slovensku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Od pondelka otvoria letné terasy aj fitnescentrá. Zákaz vychádzania sa však nekončí

Vláda uvoľňuje opatrenia rýchlejšie, epidemiológovia varujú pred indickou mutáciou.

Výzvy realitného trhu

Lacno a nevkusne. Po rokoch úpadku hľadáme, v čom sme vynikali

Vracajú sa architektonické súťaže.

Stĺpček Petra Schutza

Ručiť sa nedá ani za to, ako žiaci prežijú najbližšie dva mesiace

Slovensko sa v pandémii covidu so vzdelávaním nepekne zahrávalo.


Už ste čítali?