Ako zmatečne opäť (ne)zvládame krízu afrického moru ošípaných AMO

Autor: Martin Ondráš | 12.8.2019 o 4:04 | Karma článku: 10,07 | Prečítané:  4636x

Svojská ochrana vnútorného trhu a spotrebiteľa je hlavný motív pre mediálne vystúpenia nominantov SNS. Aká je pravda?

Sme svedkami ďalšieho, absolútne amatérsky nezvládnutého, potravinového škandálu. Ako funguje ministerstvo pod taktovkou SNS je možné sledovať už dlho. Ako sa úspešne (ne)vysporiadalo s kauzou PL hovädzieho mäsa, máme ešte v čerstvej pamäti. Obvinení distribútori, obvinené školské jedálne, samospráva, rodičia. Títo všetci boli na vine. Teda aspoň podľa ministerky. Koľko sa podarilo vypátrať kg mäsa? Koľko kg mäsa sa podarilo zlikvidovať? Spoločná odpoveď 0. Riešenie? Opäť čisto podľa modus operandi SNS. Žiadne obmedzenia dovozu, žiadna sťažnosť na EK, jediné prijaté riešenie bolo  odporúčanie nakupovať všetko len Slovenské. Školské jedálne cez potravinový katalóg, ktorý sa dnes ukázal ako absolútne nefunkčný, ale extrémne drahý výmysel. Geniálna SNS a ešte geniálnejšia ministerka.

Druhá skúška ohňom bola kauza kontaminácie bravčového mäsa salmonelou. Čo tam po tom, že zásielka prišla z CZ. Mäso bolo pôvodom z PL, tak sa ministerka Matečná rozhýbala a vydala mimoriadne opatrenie a začali sme horúčkovite kontrolovať všetko bravčové mäso, pôvodom z PL. Výsledok? Žiadne zistenie. Prečo kryla dovozcu z CZ do dnes nevysvetlila. Možno by sme zistili, kto je najväčší dovozca tovaru z PL na Slovensko a asi by sa nám to nepáčilo.

Tretia, doposiaľ posledná kauza bola kontaminovaná hydina opäť salmonelózou a opäť z CZ. Tu už zašla ministerka ďalej a okrem utajenia toho, kto to mäso na Slovensko doviezol, zmohla sa len na konštatovanie, že už je hydina asi skonzumovaná a hlavne, treba ju dobre povariť a riziko nehrozí.

AMO - africký mor ošípaných

Na územie Európskej únie prenikol africký mor ošípaných v roku 2014 prostredníctvom infikovaných diviakov z územia Bieloruska a Ruskej federácie. Potvrdzovanie nových a nových prípadov do roku 2017 sa stalo prakticky bežným. Áno, presne z tých krajín, kde predseda SNS tak rád chodieva a ktoré nám dáva za príklad, kde všetko funguje a s kým by sme mali začať rozvíjať náš obchod.

Podľa štatistík sa v roku 2017 diagnostikoval AMO u diviačej zveri v Českej republike u 202 prípadov, Estónsku 637 prípadov, Poľsku 741 prípadov, Lotyšsku 947 prípadov , Litve 1328 prípadov a u domácich ošípaných v Estónsku 3 ohniská, Poľsku 81 ohnísk, Lotyšsku 8 ohnísk, Litve 30 ohnísk a v Rumunsku 2 ohniská. 

Dňa 13.1.2019 maďarské autority potvrdili prítomnosť vírusu u diviaka nájdeného v župe Borsód – Abaúj- Zemplén susediacej s okresom Rimavská Sobota. Vzdialenosť od SK hranice je menej ako 1 km . Pre Slovensko ide o veľmi nepriaznivú situáciu. Ako to v skutočnosti vyzerá s ohrozením Slovenska je možné vidieť na oficiálnej mape vedenej maďarskou veterinárnou správou, pozrieť si ju môžete tu http://airterkep.nebih.gov.hu/aaijo/asp/asp.htm 

Takže krátke zhrnutie. Odborné autority už od januára 2019 majú všetky potrebné informácie o reálnom riziku. Predpokladám, že informovali ministerstvo, ktoré má pod palcom aj poľovné revíry a ich kontrolu. Očakával by som, zbytočne, prijatie účinných opatrení ako príkaz na intenzívny lov diviačej zveri, ktorý mal byť cielený na signifikantné zníženie (takmer kompletnej depopulácii) počtu vnímavých zvierat v oblasti. Ďalej striktný zákaz dovozu z HU čohokoľvek, čo predstavuje možný zdroj šírenia nákazy. Či už sa jedná o krmivo, spermu, mäso alebo živé ošípané v akomkoľvek veku. Nič také sa neudialo, za 6 mesiacov sa na to nenašiel čas.

Dnes sme v situácii, kedy máme obrovský problém v okresoch, ktoré susedia s HU. Že nákaza prepukla tam, kde prepukla, je malý zázrak a ďakujme bohu za to. Ak by totiž nákaza prepukla pri Žitnom ostrove, hrozí nám katastrofa. Tu totiž máme plnú koncentráciu chovu ošípaných na Slovensku. Jedno potvrdenie nákazy a utrácame všetky ošípané, chované na Slovensku.

Ale aby nestačilo to, že situáciu ministerka ako vždy podcenila a vo finále úplne nezvládla, rozhodlo ministerstvo o tom, že odškodňovať sa chovatelia síce budú, ale opäť selektívne. Ako vždy, tak po národniarsky, tak podľa SNS. Iba tí, ktorí boli registrovaní chovatelia, ostatní si môžu oči vyplakať. Výsledok tohto hlúpeho rozhodnutia bude aj ten, že drobní chovatelia, ktorí chovajú ošípané výlučne pre svoju potrebu, ošípané nenahlásia, alebo zataja, radšej zviera rýchlo zabijú a neprídu o všetko. Ministerka totiž pri svojej arogancii a nenávisti ku malým farmárom zabudla na to, že sa jedná o okresy, kde je skutočne ťažké žiť a vyžiť. Tie zvieratá neboli chované na obchod, ale ako základný prostriedok prilepšenia si vo veľmi zlej situácii. Je to hanba a ukážka toho, ako môže jeden politik naplno ukázať svoju odbornú neznalosť a ľudskú hlúposť.

Na účinné opatrenia na zastavenie šírenia nákazy treba spoluprácu. Všetkých. Ministersvo musí vydať  riadne a zrozumiteľné varovanie. Je síce neskoro, ale radšej neskôr ako vôbec. Musí vstúpiť do platnosti zákaz obchodu s HU, ktorý sa bude týkať čohokoľvek, čo predstavuje potenciálne riziko šírenia nákazy. V ohniskovom rádiuse zakázať obchod a pohyb bravčového mäsa. Obce musia chápať, že riziko je obrovské a jediný spôsob ako zastaviť šírenie je utratenie všetkých žijúcich ošípaných v ohniskovom rádiuse výskytu. Utratenie, likvidáciu kadáveru (utrateného zvieraťa) a hĺbkovú dezinfekciu musí vykonať veterina, nikto iný. Odškodení musia byť všetci chovatelia, bez dodatočných podmienok. Musia sa zaviesť mimoriadne opatrenia ohľadne poľovných revírov v rádiuse nákazy a riadne vysvetliť chovateľom, často poľovníkom v tej istej osobe, aké je dôležité dodržiavať pravidlá pre krízové situácie.

SNS a jej nominanti sú tragédia, hlavne pre Agro rezort. Nečinnosť, zatajovanie skutočností, selektívne rozhodovanie predstavujú modus operandi tejto skupiny amatérov. Všetky tlačové besedy však začínajú tým, že oni jediní chránia spotrebiteľa. Tu je potrebné začať veci volať správnym menom. Slovo chránia treba vymeniť za trávia a klamú, potom sa to aspoň jemne priblíži ku skutočnej realite.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PÍŠE MICHAL HAVRAN

Kraľovany, dedinka v zákrute, kde vás príroda naučí rešpektu (píše Michal Havran)

Malebnou cestou Alojza Medňanského s Barbarou Rusnákovou.


Už ste čítali?