Absolútna neschopnosť Matečnej zabezpečí epidémiu a likvidáciu ošípaných na Slovensku

Autor: Martin Ondráš | 30.8.2019 o 12:06 | Karma článku: 2,55 | Prečítané:  1030x

Dnes prinášam krátky sumár z rozhovoru, ktorý som poskytol redaktorovi jedného denníka a v ktorom detailne opisujem tragédiu, akú tu predvádza ministerka Matečná

Africký mor ošípaných (AMO) je neliečiteľné ochorenie pre vnímavé zvieratá. V prirodzenom prostredí ho prenášajú kliešte, ale v našich podmienkach, okrem diviakov,  ide predovšetkým o prenos cez ľudský faktor. Vírus spôsobuje skoro 100 % mortalitu (úmrtnosť), v endemických zamorených oblastiach sa síce znižuje, ale prežité zvieratá sa stávajú prenášačmi. Čo je pri tomto víruse hlavné, je jeho vysoká rezistencia a schopnosť prežitia aj v extrémnych podmienkach. Pri izbovej teplote 18 mesiacov, v mrazenom stave 6 mesiacov (niektoré údaje hovoria o 300 dňoch), prežíva pri pH medzi 1,9 - 13,4. Bezpečne ho usmrcuje až teplota nad 70 stupňov Celsia. Preto, ak sa už dostane do vnímavého prostredia, hoci aj prenosom cez tepelne neopracované výrobky, pomôžu len razantné opatrenia. Navyše u AMO neexistuje žiadna vakcína. Preto je nutné vo vymedzenom ohnisku likvidovať všetky divé aj domáce vnímavé zvieratá. 

Maďarské autority jednoducho klamali a klamú ďalej, nakoľko priznali síce ohniská nákazy u diviačej zvery, ale nepriznali výskyt pozitívnej domácej ošípanej. Pokiaľ si uvedomíte skutočný pomer pozitívneho nálezu AMO domáca ošípaná/diviak v našom prípade, musí Vám byť jasné, že alebo majú v HU domáce ošípané, ktoré nie sú na nákazu vnímavé (a boli by jediní na svete s takto vyšľachteným zvieraťom), alebo HU strana neposkytuje objektívne, úplné a pravdivé informácie. Toto samo o sebe spôsobilo, že sa epidémia šíri a postupuje presne ako sa dá predpokladať. Ak si uvedomíte, že diviačia zver migruje za potravou, je ľahko predpokladať, že ako bude postupovať žatva obilnín a následne kukurice, budú migrovať aj diviaky. Skutočnosť výskytu AMO v HU je možné identifikovať na ich oficiálnej stránke http://airterkep.nebih.gov.hu/aaijo/asp/asp.htm  Ohrozené už nie sú len obce a mestá v okrese RS, ale aj Košice, Trebišov, Fiľakovo. Zároveň na monitorovacej mape výskytu AMO v HU je možné vidieť, do akých obrovských rozmerov a území sa dokáže AMO rozšíriť.

V každej kauze posledných 2 rokoch je možné ilustrovať absolútne zlyhanie v oblasti ochrany bezpečnosti trhu a spotrebiteľa v gescii MPaRV. Či sa jednalo o zamorenie SK trhu hovädzím mäsom z PL, ktoré pochádzalo z porážania chorého a starého hov.dobytka, alebo kontaminácia br.mäsa salmonelózou, či posledný prípad hydiny, opäť s prítomnosťou salmonelózy. AMO je ďalší ukážkový príklad toho, ako sa to robiť nesmie. Každá kauza je vo svojej podstate kríza. Každá kríza vyžaduje krízový manažment, kde sú jasne definované postupy a zodpovednosti, ako vyriešiť hlavný problém a všetky vedľajšie problémy. Ministerka Matečná jednoducho krízy nezvláda. Nerozumie im a nevie ich riešiť. 

Celý rozhovor môžete nájsť tu 

https://www.aktuality.sk/clanok/719671/matecna-zlyhala-v-boji-proti-africkemu-moru-osipanych-hrozi-nam-epidemia-rozhovor/

S prihliadnutím na vyššie popísane je zrejmé, že ministerka opäť situáciu podcenila a nedokáže ju zvládnuť. Neudelila hlavnému veterinárovi potrebné kompetencie, nevyčlenila dostatočné prostriedky a nepostupuje systematicky tak, aby každý krok a prijaté opatrenie zvyšovalo celkovú efektivitu a účinnosť krízového riadenia. Naopak, svojou nečinnosťou hraničiacou s ignoráciou ohrozila nie len vývoz br.mäsa, ale priamo  ohrozuje celý vnútorný trh SR a súkromné vlastníctvo občanov SR. Ak sa totiž nepodarí nákazu poriadne lokalizovať a eliminovať jej šírenie, objavia sa nové a nové ohniská nákazy a nikto nebude vedieť preukázať a jasne zdôvodniť ako k vzniku nového ohniska došlo. Ako by ale nečinnosť nestačila, niektoré jej nepremyslené vyhlásenia pôsobia ako opačný katalizátor a spôsobujú ďalšie potencionálne riziká. To ani nejdem spomínať fakt, že tie vyhlásenia sú sami o sebe protízákonné. Zákon totiž prikazuje odškodňovať každého, komu škoda vznikla pri výkone štátnej moci a žiadnu podmienku nejakej registrácie nepozná. To, že sama o sebe krízu nezvláda umocňuje tým, že nepožiadala o pomoc silové zložky štátu, nekomunikuje otvorene a transparentne so samosprávou a nekoná ani vo veci HU a EK.

Toto sú dôvody, prečo si dovolím tvrdiť, že šírenie nákazy jednoducho dostaneme pod kontrolu len zázrakom a pribúdajúcim počtom dní sa rapídne zvyšuje riziko, že sa nám nákaza nekontrolovane rozšíri na územie celej SR.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Matovičova reforma: Koľko pridá zamestnancovci a vezme živnostníkovi?

A ako sa predraží prenájom či predaj bytu? Pozrite si prepočty.


Už ste čítali?