Liptov Vás chytí za srdce, ale aj rozplače

Autor: Martin Ondráš | 9.9.2019 o 8:34 | Karma článku: 2,47 | Prečítané:  976x

Časť Slovenska, ktoré tvorí Liptov je nádherná krajina. Je viac ako trestuhodné, čo s ňou dokážeme spraviť.

Ostatný víkend som strávil s rodinou a priateľmi na Liptove. Krásna časť Slovenska, ktorá Vás očarí a nadchne krásou prírody. Príjemní ľudia, ktorí svojím spevavým nárečím pripomenú časy, kedy som chodil na prázdniny k babke do malej dedinky Iľanovo. Vidíte majestátnosť hôr, alebo veľkosť nášho Slovenského mora. Dnes tam hrdo vodím svoje deti.

Pochodil som veľa krajín a musím povedať, že máloktorá krajina má také krásne prostredie ako je náš Liptov. Na druhej strane mi je do plaču. Na Liptove je totiž jasne vidno, ako sa posledné 2 programovacie obdobia celej kapitoly EÚ fondov minuli účinkom. Rozvoj tam zastal pred 15 rokmi. To, čo by malo byť hrdou výkladnou skriňou Slovenska, ticho stoná a prežíva. Nežije, prežíva.

Iste, je tu pár súkromných investorov, zásadne mimo SR, ale to nie je Liptov. Liptov si predstavujem ako chránenú časť našej národnej hrdosti, kde každý Slovách musí cítiť hrdosť. Liptov si predstavujem ako čisté lúky a pasienky, ktoré voňajú čerstvo pokosenou trávou. Liptov je u mňa neodmysliteľne spojený s ovcami a so špecifickou stopou ich prítomnosti, Liptov je u mňa zážitok z bývania v útulnej dreveničke, kde pri praskaní ohňa v krbe alebo ohnisku vychutnávate to, čo k Liptovu patrí. Syr, mlieko, žinčica, halušky a  samozrejme ostrý čerstvý vzduch 

Iste, Liptov nie je raj agro barónov. Rána a noci sú tu chladné, treba tvrdo pracovať, aby ste zo svojho hektára dostali úrodu. Treba bojovať z počasím a práce na farme asi tiež nie sú jednoduché. Ak na tento kraj ešte zabudne aj vláda, začína sa život meniť na prežívanie a agóniu.

O to viac znie potom tragicky, ak sa veselo dotujú vybetónované plochy a letiská, lebo "naši". Ale tu zrejme dochádza k úmyselnému omylu. Naši, to už nikdy viac nesmie byť kasta "vyvolených". Naši, to musí byť celé Slovensko. Jeden má lepšie podmienky na jedno, iný na druhé. Na Liptove sa asi urodí obilnín menej a zložitejšie ako napríklad na Žitnom ostrove, ale Žitný ostrov nikdy neponúkne tak rozsiahle pastviny, neponúkne pohľad na hory, nikdy tam neuvidíte stúpať paru z lesov.

Iba riadená a štrukturovaná politika podpôr do agro sektoru a riadny plánovaný a cielený skutočný rozvoj vidieka pomôže. Čím silnejšie a ekonomicky samostatnejšie budú naše regióny, tým menej ľudí nám z nich bude utekať. Naše regióny dokážu svojím obyvateľom ponúknuť viac, ako len živorenie a trápenie sa. A čím spokojnejší obyvateľ regiónu, tým rýchlejší jeho ďalší a ďalší rast. Rozmanitosť v tom, čo naše regióny dokážu ponúknuť je najlepší základ na rozmanitosť správne cielených investícií a tým aj podstatné rozloženie rizika z pohľadu budúcich príspevkov týchto regiónov na celkovú ekonomiku SR.

To čo ale vidíme dnes je tragédia. A ja skutočne verím, že sa po voľbách 2020 konečne začne pracovať na tom, čo nám už viac ako 12 rokov tečie medzi prstami, ale do vreciek všelijakých "našich"

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Bez lockdownu budú ťažké Vianoce, varujú niektorí experti

Nemocnice sa plnia, trend nie je dobrý, hovoria.

Dobré ráno

Dobré ráno: Máme polarizovanú spoločnosť, komunikácia premiéra ju prehlbuje

Ľudia sú frustrovaní, hovorí Hřích.

Haščáka dobehla Gorila, šéfa Penty obvinili z korupcie

V sídle finančnej skupiny zasahovali desiatky policajtov.


Už ste čítali?