Kauza pozemkových úprav - skutočná pravda

Autor: Martin Ondráš | 6.12.2019 o 9:30 | Karma článku: 9,43 | Prečítané:  3886x

Pozemkové úpravy sú ostatný rok jediná agenda ministerky Matečnej a tlačí ju do popredia podozrivo a zvláštne. Prečo?

Dlho som dumal, kde sa tu vzala taká nutnosť robiť pozemkové úpravy. Chvíľku som pátral v pamäti a hneď sa mi zjavil prvý "štrajk" farmárov v Bratislave, kedy prišli na traktoroch a chceli blokovať dopravu. Ak si pamätáte, na prvom štrajku ich verejnosť prijala, ľudia im nosili jedlo a prejavovali sympatie.

Potom sa nič dlho nedialo, presne ako u nás vždy a farmári opäť vyrazili do hlavného mesta. Už ten štrajk bol taký nemastný neslaný a dokonca ostali ľudia chladní. Nevyjadrovali svoj nesúhlas, ale už sme nevideli také uveriteľné prejavy sympatií. 

Ak si zalovíte v pamäti, v prvom štrajku boli heslá o PPA o neprávostiach pri agrodotáciách o nevykonateľnosti práva alebo o šikane zo strany ministerstva. Boli to témy, ktoré do dnes rezonujú a čoraz viac sa ukazujú ako pravdivé. Padla pani grófka, padajú aj ozaj veľké skupiny, dokonca sa zrazu obviňujú samozvaní "králi" východu. Do tejto sekundy sa s tým dá súhlasiť. Celému sektoru vládne obrovská korupcia a dotácie sa používajú pre vyvolených na ich osobné ciele. Nič nové pod slnkom.

Potom prišiel druhý štrajk a ak si uvedomíte, už išla do popredia problematika pozemkových úprav. Do dnes mi je absolútne nepochopiteľné prečo. Zrazu nehovorili farmári, ale niekto iný. Na Slovensku nie je trend mať pôdu vo vlastníctve pri skutočnom podnikaní v pôdohospodárstve, lebo dlhoročne nám výkazy hovoria, že 90% pôdy na ktorej sa podniká v oblasti poľnohospodárstva je v prenájme. Takže si povedzme úplnú pravdu, že pozemkové úpravy v žiadnom prípade nemajú ako pomôcť skutočnému produkčnému pôdohospodárstvu a ak pozemkové reformy majú trvať 30 rokov, nemá to nič spoločné s výkonom pôdohospodárskeho sektoru.

Aké je to celé nepochopiteľné (ako inak z dielne SNS) jasne preukazuje niekoľko faktov. Ak si uvedomíte, že pani ministerka bola prvá, čo odsúdila štrajkujúcich farmárov a ich požiadavky označila za nezmyselné, je viac ako zvláštne, prečo tá istá ministerka chystá pozemkové úpravy. Tiež si treba uvedomiť, že rozdrobenosť pôdy a zložitosť jej zlučovania sú istý druh ochrany pred predajom pôdy do "rôznych" divných, ale stále solventných rúk, ktorý do dnes funguje. Ak si uvedomíte, kde pracovala pani ministerka pred jej pôsobením na ministerstve, celé to dáva jasnejší obraz.

Jeden z najdôležitejších argumentov, prečo sú pozemkové úpravy, ako ich navrhuje SNS, nezmysel definuje práve naše dedičné právo, ktoré by sa ale muselo zmeniť pred pozemkovými úpravami a nie až po nich. Prečo? No preto, lebo v katastri, kde prejdú pozemkové úpravy by sa nesmeli parcely dediť a následne deliť. Ak sa totiž budú deliť ako doposiaľ, stratí pozemková úprava zmysel. A teraz to už celé dáva jasný obraz.

Predpokladajme, že na Slovensku sa už nikdy nestane, že by SNS riadila akékoľvek ministerstvo. Vyzerá to síce zložito, ale nádejne. Čo bude robiť taká pani ministerka? Pozemkové úpravy. To je nápad. Vždy sa predsa hrdila, že pozemkom a ich správe rozumie. Ako, to síce všetci vidíme, ale povedzme, že aspoň ostane v obore. Tak vznikol geniálny nápad vo výške 40-50 mil Eur ročne, po dobu 30 rokov. Presne toto totiž chcela pani ministerka dostať do zákona tak, aby zaviazala všetky budúce vlády na realizáciu pozemkových úprav. Do toho si treba uvedomiť, že už rok nedokáže vysvetliť, prečo sa úmyselne zmarili 4 verejné obstarávania na pozemkové úpravy, hlavne v čase, kedy pozemkové úpravy dokázala zaplatiť EÚ. Lenže to by bol problém. Zle by sa to OLAFu vysvetľovalo a ľahko by sa mohlo stať, že by to robil niekto iný. No a to sa u nás predsa nesmie stať. Budeme to robiť hrdo, odborne a slušne. Zásadne však za peniaze nás všetkých, bez ohľadu na to, či vlastníte pozemky, či súhlasíte s úpravami alebo Vám to je jedno. Keď som posledne počul argument, že pozemkové úpravy musia robiť len slovenskí geodéti, už je to úplne jasné.

Prioritne tu totiž ide iba o to, aby sa pokračovalo vo vycicavaní štátneho rozpočtu, bez ohľadu na výsledok volieb. Typická SNS konštrukcia, ale nikto príčetný, čo preberie rezort v takom stave akom ho SNS zanechá a s predpokladanou výdavkovou brzdou, ktorú pre budúcu vládu chystá jej kolega z ministerstva financií, to nemôže nedovoliť. Jedine, že by mu to bolo jedno, ale to už potom vypovedá o hodnotovom nastavení nového ministra.

Sekundárne ide o ochranu "našich", ktorí majú platné/neplatné nájomné zmluvy, ktoré sa nie len že pozemkovými úpravami nerušia, ale dokonca majú prednostné práva. Sme v 21 storočí a tu si niekto dovolí zákonom povedať, že ak je účastníkov konania viac ako 20 (čo bude na majorite konaní) nebude sa oznámenie o pozemkovej úprave doručovať vlastníkom, ale stačí ohláška na úradnej tabuli obce, ktorej katastrálneho územia sa to týka. A krásna veta, vlastník si má zistiť, či sa náhodou na jeho pozemkoch nerobí pozemková úprava. Ako často? Každý mesiac? Každý deň? Vlastník je podľa SNS nikto? To ozaj SNS nedokáže vymyslieť nový druh podvodu? Nástenkový tender, oznámenie na tabuli? Došli nápady? Toto nie je smiešne.

V tretej fáze si treba uvedomiť, čo sa stane s pozemkami, kde prebehne komasácia. Budú to pekné, scelené parcely. Ľahko sa identifikujú vlastníci, nebude zložité ich "pritlačiť" na predaj. Vždy sa nájde niekto, kto dá ponuku, ktorá sa neodmieta. Malí farmári nebudú mať peniaze na kúpu pozemkov, skúpia ju isté skupiny. A ovládnu celý sektor. To, čo dnes máme v iných oblastiach, kde peniaze ovládli systém, budeme ľahko mať aj pri pôde. Už dnes tu máme podvody a násilnosti pri pôde a to sa jedná iba o vykazovanie nájmov, ktoré sú ako podklad pre žiadosť o poskytnutie dotácií. Čo sa bude diať ak pôjde o predaj? 

Pôda je jediné, čo je hmatateľné na tomto štáte. Čo je štát? Presná výmera pôdy. Lesnej, ornej, zastavanej. Lúky, pasienky, sady, vinice sú na pôde. Skutočne nám tu nedochádza o čo tu niekomu ide? Že nám ukradli štát, vidíme denne. Ukradli nám sen, ktorý sme začali snívať pred 30 rokmi. Ale že tu niekto ide opäť a opäť bez najmenšej hanby umožniť jednoduché rozkradnutie pôdy?

Pôda musí byť chránená viac ako národný poklad. Aj preto sa tejto téme venujeme v našom Zlomovom programe a ja osobne ako gestor pre pôdohospodárstvo a potravinárstvo som presvedčený, že naša pôda si zaslúži úplne iný, odvážny a jasný zákon, ktorý ju nie len ochráni, ale z celého systému dostane "divných" ľudí, ktorí si pôdu zvolili za svoj cieľ. Ohroziť pôdny fond nikdy nedovolíme a ak ju nedokážeme ochrániť a ak na nej skutočne nezačneme zodpovedne hospodáriť, môže sa nám ľahko stať, že nebude čo odovzdať budúcim generáciám. Vlastník pôdy musí mať aj práva, ale aj jasne definované povinnosti a pôda, ktorá má potenciál na využitie jej produkčných vlastností, musí byť šetrne a zodpovedne využívaná iba na poľnohospodársku výrobu. Nie na kšeft, nie na prenájom a podnájom. Každý meter. Otvorte si všetci konečne oči, nejde tu o nejaké sms medzi hlupákmi a gaunermi. Nejde tu o nejaké prepisy a krádeže peňazí. Ide o všetko, čo náš štát tvorí štátom. Ide o to, čo nám nechali rodičia a im ich rodičia. A my to MUSÍME ochrániť a neskôr odovzdať našim deťom. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Bez lockdownu budú ťažké Vianoce, varujú niektorí experti

Nemocnice sa plnia, trend nie je dobrý, hovoria.

Dobré ráno

Dobré ráno: Máme polarizovanú spoločnosť, komunikácia premiéra ju prehlbuje

Ľudia sú frustrovaní, hovorí Hřích.

Haščáka dobehla Gorila, šéfa Penty obvinili z korupcie

V sídle finančnej skupiny zasahovali desiatky policajtov.


Už ste čítali?