Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Africký mor ošípaných, alebo ukážka, že nikto za nič nemôže.... (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

plán lovu

Ako sa dá poľovnícke združenie "prinútiť" k odlovu diviakov? Na papier sa dá napísať čokoľvek ale realita je asi kus iná.
 

Odlov diviakov nepomôže.

To, čo by pomohlo, je depopulácia, alebo eradikácia. Ale zaspali sme dobu a vlak nám ušiel. Z prvých prípadov pri Trebišove, už je to sedem okresov. Musím však uviesť, že Slovensko bolo dosť dlho zavádzané z Maďarskej strany, kde už v marci 2018 sa začali masívne odstrely diviakov v Mátre a prvý prípad v Gyongyosi oficiálne priznali až o pár mesiacov neskôr. Takže chýbal systém včasného varovania. Je jasné, že to bolo zámerné, veď peniaze nesmrdia. A export je export.
Dnes je už AMP rozšírený na polovici územia a to isté čaká aj nás. Rumunsko, Ukrajina, dve tretiny Poľska, prakticky sme obkolesení zo všetkých strán.
Jedine v okolí Zlína sa Čechom podarilo zlikvidovať ohnisko a zabrániť šireniu. Aj vďaka skoro vojenským a policajným manévrom.
Áno, tohtoročná žatva bude cez rozvoz obilovín a slamy bude rozhodujúca. Ďalším zdrojom bude aj riadne nevydezinfikovaná migrujúca žatevná technika, Stačí prejsť po krvi z uhynutého kadávera a vírus je v aj o stovky kilometrov ďalej. A je skoro isté, že to naša sladko driemajúca ŠVS nestihne, podobne ako poľovníci pečienkári. A ešte väčším rizikom je presun mäsových výrobkov a údenín mimo zasiahnuté okresy. Veď aj do Zlína bola nákaza údajne zavlečená Ukrajinskými gastarbeiterkami cez pašované údeniny. Úplne ma dorazila nedávno čítaná reklama na vraj "úžasnú novinku" v podobe dekontaminačných rámcov. Dobré ráno stará mama. V každom slušnom podniku takéto vstupné dezinfekčné zariadenia už fungujú roky. Vrátane možností dezinfekcie kolies a podvozkov. Ale zas je to o peniazoch. A pokiaľ potrvá stav, že výrobca živočíchár nebude ľutovať náklady na genetiku, krmivo a energie, ale obabre biosecurity nákladmi pod štvrť percenta z celkových nákladov, nič sa nezmení. A pritom vyhodí 8 % nákladov na lieky a vakcíny.
A popravde, prvým krokom, po okamžitej likvidácii vnímavých zvierat a nariadení karanténnyxch zón, mala byť inštalácia vstupných dezinfekčných rámcov. Nielen pri vstupoch do areálov, ale aj na každom hraničnom prechode.
Ďalší nezmysel je vo výbere dezinfekčného prípravku. Vraj jedine lacný formaldehyd, alebo hypochlorid. Samozrejme na tony. Lebo vyjdú lacnejšie, ako moderné prípravky, ktoré zničia aj Ebolu aj mor pri pol percentnej koncentrácii. A nespôsobujú zdravotné riziko pre personál. Len tá matematika nešťastná. Ak niekto si nevie vyrátať, že tie vraj drahé a účinné prípravky v prepočte na plochu a objem vyjdú lacnejšie ako karcinogénny formaldehyd, alebo chlorový prípravok s rizikom tvorby jedovatých pár. Konzervativizmus v chápaní potreby ochrany chovov zostala na úrovni stredoveku. A tak to aj vyzerá a ešte žiaľ dlho vyzerať bude. A po utržených stratách budú viniť kdekoho, len nie vlastnú blbosť.
 


Najčítanejšie


 1. Martin Ondráš: Proti komu vlastne ide použiť armádu minister Mičovský? 8 033
 2. Věra Tepličková: Liečiteľ Marian 2 798
 3. Miroslav Lukáč: Po policajnej akcii BÚRKA a VÍCHRICA príde asi HIROŠIMA a NAGASAKI. 2 253
 4. Peter Remeselník: Prečo polícia odmietla potrestať páchateľa, ktorý narazil autom do ľudí a ušiel ? 2 100
 5. Marián Huštaty: Kedy som sa stal alkoholikom? 1 996
 6. Miroslav Galovič: Kraj, kde nič nie je VI. Bardejov a Bardejovské kúpele. 1 692
 7. Patrik Farula: Kašlime na testovanie. Ale čo potom? 1 404
 8. Gabriela Uhlarova: Anarchistický sociopat 1 385
 9. Milin Kanuscak: Ľubomír Vážny v relácii na Telo znova pourážal Figeľa 1 365
 10. Jiří Ščobák: Všem ufňukancům, kteří si stěžují, jak jsou porušována jejich práva 1 209

Rebríčky článkov


 1. Andrej Hossa: Čo by ste mali vedieť ak hľadáte prácu?
 2. Roman Lechovič: Nestlé a genocída na deťoch
 3. Balázs Puskás: HOAX a dnešná doba
 4. Radoslav Tore: "priemer" náš každodenný.
 5. Michal Kováč: Ktorá profesia bude stále potrebná a dobre platená?
 6. Eduard Bartko: Sledovať spotrebu, rezervovať kapacitu alebo zapnúť a vypnúť? Aj takto sa dá šetriť v IT
 7. Ladislav Větvička: Igor Mažňak probudil Gustava. Probudi aji Jozefa?
 8. Martin Krištoff: Banky v eurozóne sprísňujú prístup k úverom kvôli obavám z pandémie
 9. Jozo Peric: V Chorvátsku dovolenkovalo o tri štvrtiny Slovákov menej ako vlani
 10. Matúš Ďuriga: Youtube podcasty


Už ste čítali?