Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Proti komu vlastne ide použiť armádu minister Mičovský? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Už teraz nám ušiel vlak.

Problém AMO sa nekonanim štátnej správy vymkol spod kontroly. A zdá sa že minister ešte stále nič nepochopil. Vírus je už aj v Nemecku. U nás v 6 okresoch. Vojaci mohli pomôcť v prvé fáze vyčistením ochranných zón od diviakov na hraniciach s Maďarskom. A polícia, spolu s veterinárnu správou, mala vydať záväzné pokyny na ochranu chovov.
Tá sanca je preč. Za toto už dávno mal byť odideny z funkcie Bireš.
Nanajvýš aktuálny text. Aj keď poznajúc myslenie alibistov na ministerstve obrany aj v štátnej správe, očakávam to najhoršie.
 

scorpione

Ďakujem za príspevok. Zrejme máte pravdu, vlak nám skutočne uteká. Zodpovedný je ale minister, kompetenčná schéma nepustí, Bíreš len vykonáva to, čo minister nariadi. On navrhuje, minister schvaľuje. Už v mojom prvom návrhu ministrovi niekde v máji som navrhoval zvýšiť jeho kompetencie a prideliť mu priamu zodpovednosť. Ak by sa to stalo a on by nič neurobil, dnes by už mohol byť "odídený" ale ono sa to nestalo. Brzdí to sám minister
 
Hodnoť

Zato sa nemaju chovatelia prihlasit?

vsetci si na ministra dovoluju, lotri z kazdej strany.
 

GJan

prepáčte ale podľa čoho usudzujete, že som lotor? Skúsme diskusiu udržať v téme článku, ak píšem niečo, čo nepovažujete za správne, kľudne sa vyjadrite, ale nazývať ma lotrom je skutočne veľmi úbohé
 

Príspevok mimo temy

Prečítanie tvojho príspevku v tisícoch. Prečítanie príspevku od Emila necelé 3 stovky. Obidva príspevky zverejnené takmer v rovnakom čase.
Ludia ťa čítaju. Len už žiadnu špajzu...
 

sever4040

sľubujem :-) žiadna špajza
 
Hodnoť

 

problem Jednoduchych ludi (a ich ministrov) nieje to ze su blbi, ale ze po vzore egomaniaka matovica nedokazu zhodnotit svoju blbost a kapacitu na identifkovanie odbornikov. Jak keby ich jedna mater mala.

pri smere sme mali dilemu ci su jeho ministri neschopni alebo vsetkeho schopni pripadne sa to prelinalo, tu pri jelano je to este vacsia tragedia. Hlavne ked si myslia ze na riadenie staci byt bojovnikom proti korupcii. (ktoru proti polovnickej loby ani sa nesnzazia predstierat)
 
Hodnoť

určite dôležitý a pekný článok

o problematike AMO z pohľadu chovateľov ošípaných. mám len jednu technickú otázku: čo vlastne myslíte tým, že "poľovnícke združenia požadujú poplatok za povolenku na diviaka" a prečo Vám vadí "zástrelné".
Ano stavy diviakov sa nedarí ani intenzívnym lovom decimovať, ale sú nato objektívne dôvody. V tých lánoch obilia, repky, slnečnice, kukurice, v hustých porastoch vegetácie sa lov nedá úspešne vykonávať skoro vôbec.
 

padaniel

V prvom rade si je potrebné uvedomiť, že všetci zainteresovaní veľmi dobre vedia, že kmeňové stavy diviakov, čo sa vykazujú, sú fiktívne číslo. Diviakov môže byť a zrejme aj je podstatne a násobne viac ako sa vykazuje. Od kmeňového stavu sa odvíja plán lovu. Ak niekto vykáže 100 ks a v skutočnosti má 500, tak plán lovu bude 100, nie 500. Ak má prírastok koeficient skoro 2, tak nemôže mať navýšený plán lovu 40% úspech. Toto je dôvod prečo je stav stále vysoký a nedochádza k zníženiu stavu. Loviť sa má celý rok, navrhoval som razantné opatrenia ešte v čase, kedy porasty kukurice a slnečnice boli malé a loviť sa dalo. Nič sa nestalo. Teraz je po zbere a žiadne vysoké porasty nie sú. Mne nevadí zástrelné, sám som ho navrhol zvýšiť ak by to prinieslo požadovaný efekt, ale ani zvýšené zástrelné nič nevyriešilo. A prečo mi vadí povolenka na diviaka? Diviaka treba loviť a nie vyberať poplatky za jeho lov. Skúste sa opýtať poľovníkov, či neplatia za diviaka....
 

záleží kde a ako sa poľuje

u násv PZ sme na 2200 ha pred 10 rokmi lovili ročne cca 150 ks.... dnes ich neulovíme ani 60... takto sme znížili počty. Aj vďaka fotopasciam vieme o skutočných stavoch v revíre, dokonca poznám aj štruktúru niektorých čried a priebežne vidím ako sa zasahuje do nich aj od susedov. J avidím obroovský problém s tým, že tie stavy by sa aj dali znižovať.., niekde sa to aj darí, či už u diviakov alebo vysokej. Problém ale je čo s ulovenou divinou.... . Združeniam chýbajú chladiace boxy a rozrábky na spracovanie diviny. Je to o nákladoch, priestoroch o povoleniach a legislatíve. Teraz je obrovská kríza a dopadlo to aj na odbyt diviny, výkupy sú zatvorené, kto vykupuje tak pod cenu nákladov na samotný lov. Chýba pomoc od štátu vo forme dotácií, chýba zjednodušenie legislatívy na zriadenie malých lokálnych rozrábok diviny a ľahšia možnosť predaja spracovanej diviny z dvora. Osobe divinu preferujem ale ak ročne ulovím cca 25-30 ks v súhrnnej hmotnosti cez 1000 kg tak to nespotrebujeme ani v širšej rodine.... Okrem toho je to jediný príjem, z ktorého užívateľ PZ musí platiť nájom za revír a ostatné prevádzkové náklady. V ideálnych podmienkach nie sme stratoví.... teraz, v tejto sezóne to je masaker a ako pozerám v okolí tak tiež. Podľa mňa klesne skutočné odlov o viacej ako polovicu oproti minulej sezóne ... najmä u vysokej zvery. Poznám okolité združenia, kde hospodária v štýle, keď nedokážeš kus sám predať, tak ho nestrielaj alebo si ho budeš musieť kúpiť nasilu!
Inak kukurica na zrno stále stojí, skončila jelenia ruja, prebieha danielia, muflónia a diviačia...... to je zase obrovský problém zúžitkovať samčiu divinu.
Treba si uvedomiť, že výkon poľovníctva je v 99% záujmová činnosť na neprofesionálnej báze ... popri zamestnaní, či v dôchodku. Teda z praktického hladiska ak ja ako polovník ulovím večer alebo skoro ráno diviaka či jeleňa, jelenicu a nemám k dispozícii chladiace zariadenie, nemám možnosť predaja do výkupu ... tak som nahratý, ráno o 7:30 musím byť v práci a ten kus nemám kde dať ani čo a kedy s ním spraviť. Len chcem neznalým problematiky ozrejmiť objektívne a subjektívne prekážky s ktorými sa musia denne pasovať užívatelia poľovných revírov pri plnení plánu lovu a znižovania počtov zvery.
pre tých úplne neznalých, ktorý by chceli uvažovať nad zapojením vlka do tohto procesu odkazujem, nech si predstavia kolko vlkov by muselo byť na ploche poľovného revíru cca 2000 ha aby dokázali uloviť cez 250 kusov raticovej zvery ročne a popritom sa motať medzi cestami 2, 3 a I. triedy, železničnu traťou, dedinou sa 1200 obyvateľmi, jej dvoma časťami, 2 chatovými oblasťami, niekoľkými samotami, poľnohospodárskym družstvom, niekoľkými SHR s voľným chovom hovädzieho dobytka na lúkach s el . ohradníkmi, 1 chovom oviec a niekoľkými chovateľmi koní ......... . Tak ale snažíme sa čo sa dá. Hlavne aby na nás nebolo zle a neúčtovali nám škody. Tie robia väčšie bobry...počítam, že ako sú zatopené hektáre polí tak začnú družstevníci pestovať ryžu, len či sa tam dostanú s technikou.
 

 

Hlavná vec, že strieľajú vlkov, ktorí pomáhajú regulovať aj stav diviakov, ak ich necháte na pokoji.
 

vlk si s počtami diviakov

neporadí.... to je neznalosť problematiky. Niekde to nejaký nekompetentný ochranár spomenul a ďalší to opakujú.
 

a k tomu plateniu povolenky

u nás je veľa hostí, ktorí nemajú povolenku spoplatnenú, ich pobyt je pod dohľadom člena - zväčšsa kamaráta, ktorý si ho pozval a nesie za neho zodpovednosť. čo sa týka poplatkového hosťa... tak ten sa nesmie po revíre pohybovať sám, za to že sa mu niekto venuje, vozí ho, robí mu servis tak je pravda, že povolenka niečo stojí.. a ak by ulovil diviačiu zver tak ten poplatok je viac symbolický, skôr je v nejakom balíku s odlovom trofejovej zvery.
 
Hodnoť

mičovsky je nekompetentny!

ako takmer každy z novej vlady
 
Hodnoť

opravím prirovnanie o platbe za lov

to so zlomenou rukou a sestričkou nie je dobré , lepšie je takéto:
Je to ako platiť za odťah vraku auta/práčky/chladničky
alebo
platiť za seno , že som mu pokosil letisko/park/aquapark
alebo
platiť niekomu za blchy, ktoré som mu zobral z kožucha
:)
 

alebo

ked ti chodí sused preťahovať manželku..že? Tak, prečo by si sa na neho hneval? Veď už starí slovania hovorili, že kto moje pole orie - ten môj pluh šetrí....
 


Najčítanejšie


 1. Mišo Šesták: Keď si sovietsky vojak nesmie vypiť 2 453
 2. Martina Hilbertová: Z vodární ďalej odtekajú peniaze, hoci si riaditeľ zaplatil až troch poradcov 1 806
 3. Marek Mačuha: SaS - prestaňte s tým populizmom! 1 538
 4. Michal Porubän: Urážač žien Blaha alias módny guru parlamentu..."Na scénu !!! " 782
 5. Peter Cmorej: Pellegriniho vláda rozdala svojim v posledných dňoch ďalších 3,4 milióna € 777
 6. Eva Gallova: Vtipy o vlekároch 729
 7. Michal Madaras: Chýbajú mi Radičová, Dzurinda, Mikloš, Lipšic 713
 8. Anton Kovalčík: Fuj internet 1. Webkamky. 653
 9. Peter Kollega: Pani Balogová, prečo SME asistuje pri samoamnestii malého Fica? 597
 10. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Vianočný večierok, na ktorý nikdy nezabudnem 587

Rebríčky článkov


 1. Roman Hutira: Za pracovnou ponukou dnes sa zväčša skrýva kompromis na úkor peňazí, či pracovnej náplne.
 2. Štefan Vidlár: Hlasný Hlas
 3. Jozo Peric: Pfizer má vďaka prvenstvu pri vakcíne proti Covidu dobre našliapnuté
 4. Július Kovács: Najlacnejší pohrebák sveta z Ruska. Len 11 000 €!
 5. Michal Madaras: Chýbajú mi Radičová, Dzurinda, Mikloš, Lipšic
 6. Denis Jacko: Nechcem už spomínať
 7. Miroslav Binčík: Konverzná terapia v roku 2020? Budíček!
 8. Patrick Linhart: Hovorca si robí čo chce. Minister Mičovský o vyjadreniach svojho hovorcu ani len nevedel!
 9. Kristína Jakubičková: Ach, tí muži!
 10. Dušan Seberíni: Pani Čaputová vymenujte už konečne Matovičovho vládneho spíkra !


Už ste čítali?