Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Je tu ešte niečo vôbec naše, Slovenské? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

Poľnohospodárstvo špička Európy?

Myslíte na časy, keď ste v zelovoci dostali vrecko hnilých zemiakov, kilo polohnilých rajčín, občas zvädnutý šalát, keď boli na jeseň zákruty všatkých ciest zasypané cukrovou repou, keď bolo hovädzie mäso plné PCB, kuracie plné rastových hormónov, keď sa víno delilo na "odrody" podľa druhu pridaných kvasiniek alebo keď sme napríklad netušili, koľko druhov šalátov existuje, že existuje povezme biely a červený fenikel, stopkový zeler, baklažán a iné zázraky, ktoré sa objavili až potom, čo už sme neboli v špičke Európy? Odkiaľ ste prišli pane? Vy si asi nepamätáte,že keď chcela matka v nedeľu variť hovädzí vývar, musel som sa v piatok večer postaviť pred mäsiarstvo, mama má ráno vystriedala a predpoludním sa jej možno podarilo kúpiť nejakú šľachovitú flaksu. Chodťe už s tou socialistickou nostalgiou /či skôr propgandou/ kamsi za Ural a nedráždite ľudí, ktorí si niečo pamätajú a vedia porovnať, čo bolo a čo je. Vaše múdre analýzy ma vôbec nezaujímajú, pretože vidím a cítim, ako sm žil 40 rokov a ako žijem ostatných tridsať.
 

Rudo Bošácky

Ďakujem za príspevok, ale úplne mu nerozumiem. Môj článok je reklama na doby minulé? Asi ste si ho neprečítali poriadne. Dnes už nemáme PCB látky v mäse? Kedy sa ten zázrak stal? Dnešný článok je o tom, že sa nám pomaly ale isto rozpadá vidiek a stráca nádej na akúkoľvek budúcnosť. Skúste byť menej osobný a pokiaľ Vás nejaký článok alebo analýzy nezaujímajú, tak ich prosím nečítajte, doprajete si kľud a nebudete sa musieť rozčulovať nad písaním takýchto komentárov.
 

To ste teda riadny kliďas,

ten autor je devastátor prírody a úrody 1. triedy. Kvôli takým ako on smerujeme do prírodnej (a nielen) katastrofy.
 

Boli sme potravinovo sebestační,

na poliach pestovali plodiny , dnes na najúrodnejších orniciach stavajú montážne a skladové haly. HRIECH!
Na záhumienkoch stavajú rodinné domy !
Necitlivé stavanie 4-pruhoviek !
Z národných parkov lunaparky !
Všetko kapitalistická devastácia prírody a krajiny !
Ak za socializmu boli chyby, ale socializmus sa o prírodu, polia , lesy staral ako nikto.
 

:-)

Hovorí sa tomu spomienkový optimizmus, prípadne skleróza, ktorá prerastie až do hosipy :-)
 

 

... a potom máme aj spomienkový pesimizmus. Zakladá sa na spomínanie zlého v minulosti a vyzdvihovanie dobrého dnes. Chýba komplexný pohlaď a snaha o riešenie súčasných problémov. Kritizovať Husáka či Máriu Teréziu je jednoduchšie i keď mnoho kladných veci zaviedli a my sme ich zničili.
 

 

Tak u Marie Terezie tie klady a ciny jednoznacne prevysuju, ale u takeho Husaka? Co take dobre tento komunisticky panacik urobil?
 

 

Deti... to znamená optimizmus, možnosť plánovať, finančný dostatok, volný čas na sex, hojne semeno znamenajúc zdravie, pôrod zadarmo, dostatok miesta na bývanie, škôlky, jasle, atď.
 

 

Fakt sa starali o pôdu- nadmerné dávky chemikálií, prehnané používanie ťažkej techniky, keď jediným kritériom bolo naháňanie kvantity a splnenie plánu na 110%.
 

Kravy pásli na poli, dnes sú kravy

v koncentrákoch a na poliach dnes rastú haly a RD, všetko zastavať.
Dnes mizne pôda aj vymývaním pri dažďoch a početných povodnniach, mizerné oranie , lebo lány rozporcované na desiatky až stovky úzkych pásov, kde každý súkromník orie pozdlžne ako idiot, lebo si polia rozparcelovali, idioti.
 

Ako keby

vo vzore slobodného podnikania-USA výrobcovia potravín nadmerne nehnojili, ako keby neboli priekopníkmi používania mamutích traktorov, kombajnov a naháňanie kvantity dnes ? Ani sa nikto nepozastavuje.
 

Rudo Bošácky

Neviem, či ste vôbec reagovali na tento blog pána Ondráša, však on písal o celkom iných veciach. Presný opak naznačoval, ako Vy naznačujete. Práve chce posun dopredu, aby sme to vrecko zemiakov mali zdravé a podľa možnosti aj z domáceho pestovania. Ozaj som Váš príspevok nepochopil.
 

trochu si mimo

ten clanok bol prave o tom co si pisal ty, nevychvaloval komunizmus ani nic podobne.
Btw. kuracie maso plne rastovych hormonov ste poznali uz pred rokom 1989? Ja som si myslel ze to je polsky vynalez 21 storocia :-)
 
Hodnoť

Tak si to nejako ujasnime.

Neviem si nejako spomenúť, kedy pred naším letopočtom sme boli akože tá špička a kto to tvrdil, ale nechajme tak ako úvodný bonmot.
"Finančné skupiny nám vstupujú do rezortu pôdohospodárstva. ...zatiaľ, čo kapela hrá, rezort ide ku dnu (Titanic)"
"22.2.2021 prebehla médiami správa o tom, že sa Penta konečne zbavila nášho najväčšieho mäsokombinátu MECOM. Je to obrovská škoda a pre vidiek to bude mať obrovské následky. "
Tak ako? Je to Titanic , keď tam vstupujú, alebo keď odchádzajú tak to bude mať obrovské následky?
"Rušia sa chovy hospodárskych zvierat,..."
"my ešte nakoniec dopadneme tak, že tu vychováme zvieratá, ktorými potom nakŕmime zbytok EÚ?"
Ako dokážeme nakŕmiť zbytok EU , ak rušíme chovy??? Dáva vám to zmysel?
"Nuž preto, lebo žiadna americká firma (s čínskym kapitálom) sa nebude starať o to, čo je lepšie pre nejaké Slovensko, našu krajinu."
No a slovenskú firmu s ruským kapitálom (Kvinta) bola sa starala o to čo je lepšie pre nejaké Slovensko?
"... gigant nekúpi fabriku len preto, lebo chce spracovať lokálnu produkciu ... využije porážacie a spracovateľské kapacity na 110%"
"...Mecom bola jedna z našich špičkových fabrík, jej bitúnok (zakonzervovaný a roky nepoužívaný) nám mohli závidieť aj Poliaci aj bratia Česi."
Tak čo je vlastne chybne? Lepšie, keď to ostane zakonzervované?
"napr. kúpa závodu geniálny ekonomický ťah. "
"Možno potom by sa niekto na úrovni ministra konečne zobudil a zistil by, že by fabrika viac stála ako išla, ..."


"nečudujem sa Dánom, že radšej podporujú ich chovy na Slovensku, ako by ich mali doma. "
"Musia sa najskôr dostať na svet, potom dosiahnuť jatočnú, či produkčnú alebo reprodukčnú zrelosť. "
"... padnú dodávatelia krmovín, zníži sa spotreba sena a slamy, Ak znížia produkciu producenti krmovín, zníži sa dopyt po vstupnej surovine. "
Do Prčic ako to tí Dáni robia, že to dokážu aj na Slovensku ? Ozaj oni nedávajú tým kravám žrať? To vozia seno a slamu z Dánska?

A v čom by bola tá genialita kúpy? Dánom nechceme dovoliť chovať tu statok, Američanom nechceme dovoliť porážať ten dánsky statok vychovaný na slovenských holiach a pasienkach, ale hlavne je obrovská škoda, že Penta predala niečo čomu nerozumie, štát nekúpil niečo o čo nemá záujem a ani nevie spravovať.

Fakt, tak rozporuplný článok sa hneď tak nevidí.
Nemali by ste si vy sám ujasniť, čo vlastne chcete?
 

tato3

Zrejme máte potrebu písať takto, to ja už nejdem komentovať. Ak tomu nerozumiete, alebo nechcete rozumieť, ok, je to Vaša vec. ADD1 Finančné skupiny nevstupujú do oblastí ŽV, to zrejme vieme. Prečo? Lebo tam nie je eldorádo dotácií. Takže nerozumiem tej Vašej rozsiahlej "akože" analýze môjho článku. ADD2 Vidiek ak sa nemá vyľudňovať a nemá prežívať, ale žiť, tak potrebuje mať ekonomickú, sociálnu a spoločenskú funkciu. Ak vidiek nedokáže ponúknuť nič, to dnes vidíme, mladí ľudia tam neostanú, nebudú tam pracovať a asi celé Slovensko nebude robiť v automobilkách, alebo áno? ADD3 Všetky okolité krajiny lejú do vidieka obrovské peniaze, my robíme presný opak. Prečo sa oplatí podnikať na Slovensku Dánom a Slovákom nie? Zázrak formou skrytej Dánskej dotácie? A prečo to robia? Aký máme plán s vidiekom? S pôdohospodárstvom? To sú otázky a nie CTRL+C a CTRV+V z môjho článku
 

Ak som niečomu nerozumel

máte možnosť to do vysvetliť. Podľa mňa na to diskusia je.
Ja som nič netvrdil, že finančné skupiny vstupujú do ŽV. Vy ste napísali, že: vstupujú "do rezortu pôdohospodárstva."
Vyľudňovanie vidieka začalo jeho združstevňovaním v čase asi tej špičky poľnohospodárstva v Európe, ale o tom reč nebola. Vidiek nikdy nedal to čo poskytovalo mesto, preto sa ľudia odjakživa sťahovali do veľkých aglomerácii. A naopak mesto nikdy neponúklo to, čo mal potenciál ponúknuť vidiek, preto sa mnohí z miest opäť vrátili na vidiek. Dotácie, alebo nedotácie s tým nič moc nespravia.
Ak je to u Dánov pravda, že tu podnikajú pod akousi skrytou dánskou dotáciou, lebo tá neostala v Dánsku, ale sa nejaká časť dostala na Slovensko. Ozaj čo máte proti tomu? Lepšie keby tu neboli? Alebo chcete, aby slovenské dotácie skončili v Rumúnsku? A prezradím vám tajomstvo Dáni to robia pre zisk, čo je pre mnohých ideológov polnohospodárstva fuj fuj slovo.
 

tato3

Skúsim ešte raz a pomaly. Čo je vlastne podstata Vašej otázky? Nejak mi jednoducho uniká. Fakty sú zrejme. Finanční žraloci nám jednoducho vstupujú do rezortu, ako dopadlo zdravotníctvo, po ich vstupe, zrejme vidíme všetci. Vstupujú tam prečo? Lebo chcú dobro pre národ, alebo nebodaj chcú zvyšovať bonitu obhospodarovanej pôdy? Nie, vstupujú tam preto, lebo vidia obrovskú príležitosť odobrať veľkú časť nesprávne nastavenej dotačnej schémy, ale v zásade bez akejkoľvek potreby niečo v skutočnosti produkovať. Kto okrem našej národnej autority (vlády SR) môže zmeniť dotačné pravidlá tak, aby sa všelijakým špekulantom neoplatil vstup? Nikto iný, žiaden Brusel, výlučne táto vláda. A prečo to teda neurobí? To je hlavná otázka. Vyľudnovanie vidieka je jav úplne normálny v prípade, že na vidieku nie je dosť pracovných príležitostí na zabezpečenie životnej úrovne obyvateľov vidieka. To ideme skutočne tvrdiť, že 88% našej krajiny, ktorú tvorí vidiek, nedokáže poskytnúť primeraný zdroj financií pre obyvateľov? Ak áno, potom si musíme okamžite povedať, že sa nám budú ľudia centralizovať v okolí možností, teda automobiliek, ale to prináša zas niekoľko problémov, ktoré treba riešiť. Kde ich ubytovať, ako zariadiť dopravu, školy, škôlky, zdravotníctvo, zásobovanie potravín a zároveň tieto potrebné kapacity odniekiaľ musíme presunúť, čiže opäť ochudobníme vidiek, ktorý už dnes niekedy žije ako v 16 storočí. Bez pitnej vody, bez pošty, bez školy, bez zdravotného strediska, ale tie tam zas nevzniknú, ak bude obyvateľov menej a menej. K Dánom. Nie je otázka "ak je to pravda" moja otázka znela, prečo Dánsko skryte podporuje výrobu br.mäsa v inom štáte a zároveň je jeho najväčším odberateľom. Čo mám proti tomu? Pár jednoduchých vecí. 1 - nadmerný smrad a produkcia močoviny a hnojovice, ktorá je zapracovaná do našej pôdy, čím ju zásadne degraduje a ničí bez toho, aby za toto niekto niesol zodpovednosť. 2 - majorita Dánskej produkcie na Slovensku sa použije na export, minimálne % sa uplatní pre náš domáci trh. Aký zmysel má potom prehliadanie rizika, ak štát nemá žiaden benefit z toho, že tu taký podnikateľ je? Zamestnanosť? Spočítajme si koľko v skutočnosti zamestnávajú všetky "zahraničné" veľkovýkrmne ošípaných ľudí a prídeme na pár desiatok. Na druhej strane si ale spočítajme stovky ton krmovín, podstielky, prepravy zvierat, ktoré zásadne ničia naše cesty, ktoré opravuje opäť ten istý štát, prostredníctvom samosprávy, ktorý nemá žiaden benefit z toho, že tu tieto firmy sú. Tak si prosím urobme rovnicu, koľko nás celá táto sranda stojí a koľko získame na dani z príjmov, koľko nás bude stáť odstránenie následkov zničenej pôdy a prídeme na dôvod, prečo napr. Dánsko skutočne kráľovsky podporuje takéto aktivity mimo ich štát. Oni totiž na rozdiel od nás vedia počítať. A Mecom a jeho predaj čínoameričanom je len čerešnička na torte.
 

Martin Ondráš

Ja si myslím, že tato3 tomu rozumie a aj svoje písanie logicky odôvodňoval. Pre mňa je vieryhodný a zdatný diskutér, píše k veci. Ja som mu porozumel, pochybnosti a nedorozumenia môžete tu vysvetliť. Teraz ho ho odbili bez patričnej argumentácie, nie som na to zvyknutý u Vás.
 

Skúsim to vysvetliť s tými Dánmi.

Je to tým, že niečo smrdí v štáte Dánskom. Ináč povedané, V Dánsku je tak vysoká koncentrácia živočíšnej výroby, že sa viacnásobne prekračujú maximálne povolené koncentrácie úniou nariadených limitov ako zinok, humíny. Moc tie direktívy a limity nemám čas sledovať. Takže dánska vláda odmení každého, kto poníži výrobu štedrou sumou postačujúcou k tomu, aby svoj bordel vyviezli tam, kde tie limity nie sú prekročené. Napríklad k nám, kde sa za utržené štátne prémie dostanú k podnikom prakticky zadarmo. Tie benefity z takého sťahovania sú mnohonásobné. Zoberme si taký chov prasiat a začnime rátať. Nízka cena práce, dovezú si vlastné premixy a kŕmne zmesi. Vykrmené prasce si odvezú pekne domov na vlastné bitúnky. Bravčovinu zhodnotia za ich tržné ceny. Im okrem priameho zisku zostane aj zamestnávanie ďalších ľudí na bitúnkoch, výrobniach KZ.
A čo zostáva u nás? Lacná námedzná práca pár krmičov a vartáša a hnoj. A pomalý krach výrobní, bitúnkov, A načo potom pestovať kŕmne plodiny, keď ich nemá kto kupovať a zužitkovať? Výsledkom je ďalší nárast nezamestnanosti a vyľudňovanie vidieka. To isté platí aj pre ďalšie štáty a komodity.
 

Moc tomu aj tak nerozumiem,

Tá prvá tretina mi je jasná. Chápem, že znížiť emisie tým že odpad spravíme inde je tak typická pre ekologistov Európy, To je ale o inom.
Ale nerozumiem, v čom sa im oplatí vyvážať vykŕmené prasce , keď tu autor tvrdí, aké tu máme špičkové spracovateľské firmy a s podstatne lacnejšou pracovnou silou ako je v Dánsku. Len naokraj v Dánsku je tuším najvyššia priemerná mzda v EU, ak sa nemýlim. Alebo snáď Penta nechcela spracovávať dánske prasiatka, ale len výlučne slovenské a radšej nechala zakonzervoavý bitúnok či čo to tam majú? Podobne s tými kŕmnymi zmesami prečo ich neodoberú od takmer zadarmo robiacimi slovenskými farmármi? Nedáva to zmysel. Leda, žeby už nechceli viac zarobiť ako zarobia. To by boli tí Dáni blbci. Alebo to robia z lásky k vlasti?
A tie kŕmne plodiny zase dokážeme pestovať len a len drahšie ako Dáni s 5 krát vyššími mzdami na pracovníka?
 

1 2 >

Najčítanejšie


 1. Peter Kalivoda: Stratená generácia v školách. Koho trápi vzdelanie našich detí? 185
 2. Ivanka Klepáčová: Ako som cestovala do Ameriky v strede celosvetovej pandémie 55
 3. Stop alibizmu: Mlčím ako partizán!... Váš poslanec NR SR Ľuboš Krajčír zo Sme rodina 45
 4. Paula Kentošová: Dovolenka vás nezabije, koronavírus áno. A aj hanba 29
 5. Adrián Vološin: Prvá vlna, druhá vlna, príčiny, následky, katastrofa 23
 6. Alžbeta Szomolaiová: Chleb 21
 7. Jozef Sitko: Fico premiérovi naozaj pomáha ... Počúvne ho? 20
 8. Irena Simunekova: Lov na nutrie. 17
 9. Rasti Zoller: Zrušený projekt NCC hľadá vinnika. 12
 10. Gabriel Kuba: Keď Pomätovič povie nie 10

Rebríčky článkov


 1. František Cudziš: Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien
 2. Martin Stračiak: 03 - Boj
 3. Kristína Jakubičková: Je samota démon?
 4. Denis Jacko: Recidíva
 5. Július Kovács: Manipulácia verejnoprávnych medií Jaroslav Rezník človek Danka a Fica
 6. Radoslav Tore: Vo vzduchu cítiť závan lepších časov
 7. Andrej Csino: SPOMIENKA NA SPUTNIK V
 8. Ivan Švajlen: Sputnik V - Predbežné hodnotenie klinickej štúdie fázy 3 (LANCET)
 9. Martin Konečný: Keď to nejde, tak to nejde
 10. Ľudovít Daňo: Školy ako ohniská nákazy


Už ste čítali?